www.infoglobe.sk » ČR, južná Morava: 25 km na bicykli okolo Modrých hôr

ČR, južná Morava: 25 km na bicykli okolo Modrých hôr

Publikované: 26.9.2020
Oblasť Modrých hôr sa nachádza na južnej Morave a združuje obce Kobylí, Vrbice, Bořetice, Němčičky a Velké Pavlovice. My sa dnes prevezieme na bicykli z Kobylí cez Bořetice, Vrbice a Velké Pavlovice. Tento okruh má 25 pomerne nenáročných kilometrov a na trase náš čaká veľké množstvo zaujímavostí, ktoré stoja za pozretie.

Nachádzame sa v kraji vína a cyklochodníkov, v oblasti bohatej na tradície a folklór. Naša cesta začína v Kobylí, dedine obklopenej vinicami, sadmi s marhuľami a broskyňami, na ktorej kopci sa týči pomerne nová, ale už slávna rozhľadňa Kobylí vrch. Tento kraj je svojimi rozhľadňami celkom známy. Rozhľadňa v Kobylí je však unikátna v tom, že je to prvá bezbariérová stavba tohto druhu v Českej republike. Stala sa veľkým turistickým lákadlom a sú z nej krásne výhľady nielen na Pálavu.

rozhľadňa Kobylí vrch

Od rozhľadne pokračujeme ďalej do mierneho kopca až k najvyššie položenej dedine zo všetkých piatich. Ide o Vrbice, kde nájdeme ďalšie unikum. Tým sú vínne pivnice „Hobitín“. Svoje pomenovanie dostali práve podľa príbytkov hobitov z filmu Pán prsteňov. Jedná sa o súbor vínnych pivníc, ktoré boli vykopané v pieskovcovej skale. Väčšinou ide o kamenné poschodové stavby so zapustenými lisovňami a dlhými klenutými pivnicami.

Hobitín

Keďže sme si teraz vyšliapli do kopca, budeme jazdiť dolu do ďalšej dedinky s názvom Bořetice. Na svahoch okolo môžeme obdivovať vinice, ktoré zaujmú v každom ročnom období. Áno, aj tu sa nachádza niečo unikátneho. Leží tu tzv. Republika Kraví hora. Ide o spolok vinárov, ktorí v roku 2011 vyhlásili recesistickú vinársku republiku. Republika má svoju vládu v čele s prezidentom, ústavu, znak, prápor aj menu, ba dokonca naviazala kontakty so susednými krajinami, napríklad s Valašským kráľovstvom. Od leta 2006 stojí nad vínnymi pivnicami v Kravej hore rozhľadňa. Ako posledné pred návratom do Kobylí sa zastavíme vo Velkých Pavloviciach. Vinárskej obci, ktorá je zo všetkých najväčšia a je veľkým producentom vína. Práve v tejto obci vyšľachtili odrodu André. Nájdeme tu pozoruhodnú modernú a farebnú stavbu ¬„Opilé sklepy“. Cyklochodník vás zavedie na ďalšiu rozhľadňu, ktorú pomenovali Slunečná. Prekvapivo sa týči medzi vinicami.

Opilé sklepy (pivnice)

Po ceste môžete nielen ochutnať pohárik lahodného miestneho vína v niektorom z vinárstiev, ale tiež si dopriať výbornú kávu alebo dezert v jednej z novo vzniknutých kaviarní. Tých je tu za posledné roky skutočne mnoho, niektoré z nich sa nachádzajú priamo medzi vinicami a majú nezabudnuteľnú atmosféru. Tak príďte aj vy objavovať krásy Modrých hôr.

Velké Pavlovice smerovník na Morave

GPS: Velké Pavlovice 48°54'18.7"N 16°49'10.3"E

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kobylí, Vrbice – netradičná rozhľadňa a malebné pivnice
Publikované: 10.12.2020
Pokiaľ radi navštevujete netradičné miesta a preferujete skôr kratšie prechádzky, bude pre vás toto miesto ako stvorené. Južná Morava je krásna v každom ročnom období, takže sem môžete kedykoľvek. Už ste počuli o rozhľadni v Kobylí na Břeclavsku?

ČR, Pálava: Veľký okruh na bicykli okolo Pálavy
Publikované: 1.10.2020
Opäť sa nachádzame na juhu Moravy, v kraji vína, ovocných stromov, tradícií a ľudí s vrelou povahou. Tento raz sa budeme pohybovať okolo chráneného krajinného územia Pálava, ktorý je najsuchším a zároveň najteplejším miestom celej Českej republiky. Pálava je nesmierne cennou krajinou, nachádzajú sa tu jedny z najúrodnejších viníc na celej Morave.

ČR, Južná Morava – aktívna a adrenalínová II. diel
Publikované: 15.6.2017
Kto na Južnej Morave hľadá aktívnejší spôsob trávenia dovolenky a koho láka vôňa adrenalínu, ten tu zaručene nájde mnohé príležitosti, ako si rozprúdiť krv v žilách. Ponúka sa tu celý rad aktivít na suchu, vo vode aj v povetrí – stačí si len vybrať. Minulý týždeň sme vám predstavili prvú časť z nich a teraz nasleduje tá druhá…

ČR, Južná Morava – aktívna a adrenalínová I. diel
Publikované: 8.6.2017
Kto na Južnej Morave hľadá aktívnejší spôsob trávenia dovolenky a koho láka vôňa adrenalínu, ten si tu príležitosť, ako rozprúdiť krv v žilách, určite nájde. Ponúka sa tu množstvo aktivít na suchu, vo vode aj v povetrí – stačí si len vybrať. Predstaviť vám ale všetky naraz nie je možné – tu je teda prvá časť…

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR, Južná Morava: Na bicykli až do Moravského Toskánska
Publikované: 17.9.2020
Pojem Moravské Toskánsko sa objavil až v posledných pár rokoch. Táto zvlnená časť južnej Moravy sa svojimi farebnými poliami a vinicami svojou podobou skutočne pripomína slávnu oblasť Talianska. Niet teda divu, že je veľmi obľúbená medzi fotografmi z celého sveta, ktorí sem jazdia vytvárať ich najlepšie snímky. A nielen medzi fotografmi.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2016
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.

ČR: Podivín – zabudnuté mestečko neďaleko Ledníc – VIDEO
Publikované: 12.7.2016
Náš krátky seriál o Lednicko-valtickom areáli zakončíme v Podivíne, malom meste po ceste k diaľnici D2, ktoré síce k areálu už nepatrí, bola by však veľká škoda nezastaviť sa aj v ňom. Okrem iného sa v ňom nachádza unikátna židovská obradná sieň s cintorínom a Janův hrad – jedna z lichtenštajnských stavieb, ktorá imituje historické slohy. Naviac sme si istí, že už len názov Podivín vo vás prebudí zvedavosť...

ČR: Zámok Lednice – unikátny projekt rodu Lichtenštajnovcov – VIDEO
Publikované: 28.6.2016
Len málo miest sa môže svojou krásou vyrovnať Prahe. Lednicko-valtický areál – hlavne zámok Lednice a jeho záhrady – k nim určite patrí. Svoje miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO si viac než zaslúži. Rod Lichtenštajnovcov tu v priebehu času realizoval skutočne unikátny projekt, ktorý vo svete takmer nemá obdoby. Poďte sa s nami pozrieť aspoň na malú časť toho, čo vás v Lednici čaká.

ČR: Rajhrad – mestečko s jedným z najkrajších kláštorov Moravy – VIDEO
Publikované: 21.6.2016
Len niekoľko kilometrov južne od Brna môžete navštíviť malebné vinárske mestečko Rajhrad, kde stojí unikátny benediktínsky kláštor s Pamätníkom písomníctva na Morave a barokovým kostolom svätého Petra a Pavla. Rajhrad je podľa nás ideálnym cieľom pre jednodňový výlet z Brna, a to nielen vlakom, autobusom či autom, ale aj na bicykli. V lete vám bude bohato stačiť aj jedno popoludnie.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Južná Morava – fotografický raj
V okolí juhomoravskej obce Šardice (neďaleko Kyjova) sa nachádza raj pre všetkých fotografov. Ľah...


Súvisiace video

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história
Znojmo sa preslávilo hlavne uhorkami a svojim vínom, ale nájdete v ňom aj mnoho krásnych pamiatok...

ČR: Podivín – mestečko neďaleko zámku Lednice
Toto malé mestečko už síce k Lednicko-valtickému areálu nepatrí, ale aj tak by ste ho mali navští...

ČR: Zámok Lednice – letné sídlo Lichtenštajnovcov
Lednicko-valtický areál so zámkom Lednice strčí do vrecka kdejaké pamiatky. Nemôžeme sa teda divi...

ČR: Rajhrad – vinárske mestečko na juhu Moravy
Rajhrad je malebné vinárske mestečko neďaleko Brna, v ktorom nájdete krásny benediktínsky kláštor...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tím fotografov a pilotov zo skupiny Slovensko z neba pripravuje doteraz najväčšie letecké snímkovanie Slovenska. Snímky plánujú bezplatne sprístupniť aj verejnosti.
25.1.2021
Momentálna situácia u nás doma, ale aj vo svete, stále neumožňuje voľne cestovať, zažívať dobrodružstvá či spoznávať rôzne kúty našej planéty. A preto je ideálnym riešením posadiť sa v pohodlí domova k počítaču a pozrieť si online cestovateľské besedy v podaní úžasných prednášateľov.
22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 1. 2021
sviatok:Bohuš
dnes:
streda 27.1.
-1 °C
zajtra:
štvrtok 28.1.
1 °C