www.infoglobe.sk » ČR: Jarná vychádzka údolím rieky Mže zo Svojšína – VIDEO

ČR: Jarná vychádzka údolím rieky Mže zo Svojšína – VIDEO

Publikované: 24.3.2020
Rád v Česku objavujem miesta, na ktoré nikto veľmi nechodí. Ešte radšej mimo hlavnej sezóny. V jarnej nálade som sa tak vypravil do nádherného údolia rieky Mže neďaleko Stříbra a vo videu vás tam teraz na chvíľu tiež prenesiem.

Vychádzku začínam v obci Svojšín pri krásnom zámku a unikátnom kostole sv. Petra a Pavla. So svojou románskou vežou je jednou z najstarších stavieb svojho druhu v celých západných Čechách.

Po červenej turistickej značke vyrážam smerom proti prúdu rieky Mže. Len kúsok za obcou tu môžete odbočiť k pozostatkom pravekého hradiska, ja ale pokračujem skrz borový les s mnohými skalami a skalkami ďalej po červenej.

výlet do prírody   výlet do prírody

Občas sa z úbočia kopca otvorí výhľad na rieku. Po niekoľkých kilometroch ale už značka odbočuje smerom dole a zavedie vás do prvej osady. Pokiaľ by som si niekedy chcel zadovážiť chatu, kde by sa mohol človek v lete presunúť do úplného pokoja a peknej prírody, asi by to bolo práve tu.

výhľad na rieku

Cesta ďalej pokračuje pozdĺž rieky. Lemujú ju vysoké jelše a staré pokrútené vŕby, niekde vznikli mokrade plné rákosia, inde na brehu rastú trávy a míňam aj niekoľko malých lúk.

V druhej osade sa môžete na rozcestí rozhodnúť, kam sa vyberiete ďalej. Červená značka pokračuje ďalej okolo rieky do osady Kosí potok, zelená značka vedie jedným smerom k železničnej stanici, druhým do kopca k Vlčej hore a zrúcanine hradu Vofštejn.

osady v údolí   osady v údolí

Já som bohužiaľ musel zvoliť odbočku k železnici, kvôli nízkemu záujmu tu jazdia len 2 osobné vlaky za deň. Keby som ten odpoludňajší nestihol, čakala by ma cesta späť do Svojšína k autu po tme.

Vám ale vrelo odporúčam výlet si natiahnuť. Či už cez Vlčiu horu do Černošína, odkiaľ sa späť dostanete autobusom, alebo pozdĺž Mže až do Planej, kde každé 2 hodiny zastavuje expres do Plzne.

okolitá príroda   okolitá príroda

Celé údolie Mže už od priehrady Hracholusky patrí podľa mňa medzi tie najkrajšie v Čechách a vďaka zlej dostupnosti v ňom budete možno skoro sami. V tomto regióne som strávil časť svojho detstva a vždy sa sem veľmi rád vraciam. Miest, ktoré stojí za to objaviť, tu je mnoho.

GPS: Svojšín 49°46'00.1"N 12°54'41.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Plzeň – mesto piva a (európskej) kultúry - VIDEO
Publikované: 3.11.2015
Pivo Pilsner Urquell pozná asi úplne každý. Tento spodne kvasený svetlý ležiak vznikol v českom kráľovskom meste na pol cesty medzi Prahou a nemeckým Regensburgom. V meste, odkiaľ pochádzajú aj svetovo preslávené lokomotívy Škoda, kde stojí najvyššia kostolná veža Českej republiky a kde nájdete druhú najväčšiu synagógu v strednej Európe. Plzeň je v roku 2015 Európskym hlavným mestom kultúry a tento status si rozhodne zaslúži. Poďte sa s nami pozrieť, čo vás tam čaká!

ČR: Do prírody!
Publikované: 26.3.2020
Karanténa nám dáva v podstate jedinú možnosť, ako si užiť čerstvý vzduch, a to sú prechádzky vo voľnej prírode, ideálne v miestach, kde budeme sami. Poďme teda chvíľu prestať panikáriť z toho, čo všetko sa nesmie a užime si tiché pozorovanie prebúdzajúcej sa prírody. Je to totiž krása!

ČR, Plzeň – veža katedrály sv. Bartolomeja
Publikované: 4.1.2018
V minulom článku sme sa pozreli do vnútra katedrály, dnes sa zameriame na jej vežu. Tá je totiž najvyššou kostolnou vežou v Českej republike, meria 102,26 metra.

ČR, Plzeň-Lochotín – nielen do zoologickej záhrady
Publikované: 5.3.2020
Lochotín si dnes väčšina návštevníkov Plzne spája s areálom botanickej a zoologickej záhrady, prípadne s amfiteátrom, táto oblasť má ale omnoho zaujímavejšiu históriu spojenú prevažne s kúpeľníctvom.

ČR: Plzeň – katedrála sv. Bartolomeja
Publikované: 28.12.2017
Katedrála sv. Bartolomeja sa nachádza na plzenskom námestí Republiky. V minulom článku som sa o nej síce zmienila, ale bola by škoda nezoznámiť vás s tak krásnym klenotom Plzne aj z vnútra.

ČR, Zavírka a Linkov kríž – zimné tipy na výlety
Publikované: 12.3.2020
Zavírka a Linkov kríž patria k najtajomnejším miestam v Brdoch, s ktorými sa spája mnoho povestí. Na Zavírku sa v zime dostanete aj na bežkách a tajomný Linkov kríž sa vám zas bude najlepšie hľadať práve v období vegetačného pokoja, obe miesta sú teda ideálnymi tipmi na zimný výlet do Bŕd.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 4. 2020
sviatok:Zita
dnes:
štvrtok 2.4.
10 °C
zajtra:
piatok 3.4.
12 °C