www.infoglobe.sk » ČR: Dunajovická hora: Najvyšší vrchol Třeboňskej panvy

ČR: Dunajovická hora: Najvyšší vrchol Třeboňskej panvy

Publikované: 29.10.2020
Dunajovickú horu a jej bezprostredné okolie preslávilo pútnické miesto, ľudové piesne i krásne výhľady na Třeboňsko.

Pútnické miesto aj športové vyžitie

Dunajovická hora sa síce vypína iba do 504 metrov nad morskú hladinu, avšak v rovinatej krajine Třeboňskej panvy je to úctyhodná výška. Vrchol sa nachádza severozápadne od obce Dunajovice a asi 7 km od Třebone. Najlepšie sa na ňu dostaneme z dunajovického centra, kam sa dopravíte autom alebo autobusom. Potom sa stačí vydať po ceste smerom na Štěpánovice a zabočiť doľava na poľnú cestu za obcou. Z Třebone sem tiež vedie zelená turistická značka. Tá prechádza miestnou časťou Břilice v tesnej blízkosti Břilického rybníka.

zatopený kameňolom liečivý prameň

Na úbočí kopca sa nachádza zatopený kameňolom, ktorý dnes slúži k rekreačnému rybolovu. S ťažbou kameňa tu začali Rožmberkovci. Materiál z tohto miesta použil Jakub Krčín na hrádzu rybníka Rožmberk. O niečo mladšia je pútnická kaplnka svätého Kríža, stojaca na úpätí Dunajovickej hory, a takmer jeden kilometer dlhá krížová cesta vinúca sa po úbočiach kopca. Kaplnka bola postavená v 18. storočí nad prameňom, ktorému boli pripisované liečebné účinky. Na stavbu 14 murovaných kaplniek tvoriacich krížovú cestu boli získané financie o niečo neskôr, a to vďaka verejnej zbierke v roku 1885. Obrazy vymaľované na jednotlivých zastaveniach krížovej cesty sú dielom dekana Bedřicha Kamarýta z Deštné. Pri kaplnke je každý rok slúžená svätá omša vždy siedmu nedeľu po veľkonočných sviatkoch.

kaplnka sv. Kríža

Výhľady nielen na Třeboňskú panvu

V roku 1939 bola na kopci vztýčená drevená vyhliadková veža, sotva sa ale dožila konca druhej svetovej vojny. Blízko deviatej kaplnky krížovej cesty sú do súčasnosti zachované jej betónové základy. Aj bez rozhľadne ponúka tento vrchol krásne výhľady. Třeboňskú panvu odtiaľto uvidíte ako na dlani, otvárajú sa odtiaľto tiež pohľady smerom na hrad Choustník, Soběslav či Tábor, a za dobrej viditeľnosti dokonca uvidíte aj Českomoravskú vrchovinu.

kaplnka na krížovej ceste kaplnka na krížovej ceste

Zabitý Francúz

V Dunajoviciach je núdza, zabili tam Francúza spieva sa v jednej starej ľudovej piesni a nie je to tak ďaleko od pravdy. K udalosti došlo v roku 1806, kedy po prehratej bitke pri Slávkove a potom čo muselo rakúske cisárstvo odstúpiť Francúzsku ohromné územia, ako vojnovú reparáciu, pomaly neexistoval pre obyvateľov monarchie horší nepriateľ než Francúz. Keď vtedy do Dunajovíc zablúdil chorý a zbedačený francúzsky vojak, ktorý sa stratil svojmu pluku, a prosil obyvateľov obce, aby ho odviedli do Lišova, jeden z miestnych sedliakov ho síce naložil na voz a vydal sa s ním na cestu, lenže v neďalekom lese ho s ďalšími kumpánmi dobili k smrti a okradli.

Třeboň od Břilic

Keď konečne vyšlo najavo, čo sa v lese udialo, súdy sa k vyšetrovaniu moc nemali. Aj keď boli v obydliach obvinených nájdené predmety preukázateľne patriace francúzskemu vojakovi, nakoniec boli všetci zbavení viny. Na veľmi miernom rozsudku sa najskorej podpísala skutočnosť, že zabitý bol cudzinec a ešte navyše Francúz. V jednej verzii ľudovej piesne popisujúcu túto udalosť sa dokonca spieva, že svedomie sa v jednom z vrahov pohlo natoľko, že nechal postaviť pútnickú kaplnku. Pravda ale bude najskorej trochu inde.

Užitočné informácie a ďalšie tipy

Pokiaľ sa na Dunajovickú horu vydáte so svojím psím spoločníkom, pamätajte na to, že vchádzate do poľovníckeho revíru a mali by ste tak mať svoje zviera na vôdzke. V zatopenom lome je zakázané kúpanie, a to aj kúpanie psov. Pokiaľ vás láka možnosť rybárčenia, môžete si na obecnom úrade v Dunajoviciach zakúpiť rybársku povolenku.

 

GPS: 49°01'22.0"N 14°41'43.2"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami južných Čiech
Publikované: 3.10.2020
Na stromoch sa farbí lístie, ale slniečko sa ešte nevzdáva. Babie leto k výletom len nabáda. Viete, kam vyraziť v južných Čechách?

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech
Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 29.9.2020
Malebné mestečko ležiace na juhu Čiech neďaleko Třebone láka predovšetkým milovníkov turistiky. Obklopuje ho hneď niekoľko významných prírodných rezervácií a území, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nielen pre vodákov
Publikované: 13.8.2020
Hoci je Suchdol nad Lužnicí známy predovšetkým vodákom, na svoje si tu prídu aj rybári, milovníci histórie, cyklisti a peší turisti.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR, Červené blato – prechádzka unikátnym rašelinovým lesom
Publikované: 14.5.2020
Rašelinisko Červené blato ležiace v melancholickej krajine Třeboňskej panvy je ideálnym miestom na jarný výlet do prírody. Chvíľami si tu budete pripadať, ako by ste sa ocitli v severskej tajge. Toto miesto má navyše aj zaujímavú históriu spojenú s neďalekou sklárňou v Jiříkovom údolí.


Súvisiace video

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry
Třeboň je veľmi vyhľadávaným mestom v južných Čechách, kde sa snúbi bohatá história s krásnou prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C