www.infoglobe.sk » ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka

ČR, Dobruška – po stopách F. L. Věka

Publikované: 2.7.2020
Začneme hádankou: poznáte nejaké mesto, ktoré má svoje hlavné námestie pomenované po literárnej postave? Možno si spomeniete, že kadaňské nábrežie sa volá podľa maxipsa Fíka, v Plzni majú svoje ulice postavy z Rýchlych šípov a niekoľko miest a obcí neodolalo recesistickým nápadom a vzdalo hold Járovi Cimrmanovi. Ale ústredné námestie pomenované po literárnej postave má len pôvabná východočeská Dobruška: námestie F. L. Věka a potom mesto Trutnov – Krakonošovo námestie.

Ako to bolo s Františkom Věkom?

Dnes zastaneme v Dobruške. Hoci tu celé detstvo prežil svetovo preslávený maliar František Kupka a významných rodákov by sa našlo dosť, najviac Dobrušku preslávil Alois Jirásek svojou románovou pentalógiou „F. L. Věk“. Masovej obľuby sa postava dočkala v 70. rokoch po natočení dodnes populárneho a hojne reprízovaného seriálu, kde mladého a sympatického Věka stvárnil Radek Brzobohatý.

Podstatné na tom všetkom je, že František Věk, dobrušský obchodník, „muzikus“ a predovšetkým vlastenec i obrodenecký buditeľ mal svoju reálnu predlohu v osobe Františka Vladislava Heka, ktorý sa tu narodil v roku 1769. Jeho osudy za zaznamenanie skutočne stáli, seriál zachytil sotva prvú tretinu jeho života. Kto však dočíta Jiráskov román do konca, prežije s hrdinom ešte ďalšie drámy: veľký požiar mesta, pri ktorom vyhorel jeho dom aj prosperujúci obchod, pád meny po rakúskom štátnom bankrote v roku 1811, smrť milovanej ženy a tiež protivenstvá, ktoré mu chystala dobrušská vrchnosť. Zomrel v roku 1847 u svojej dcéry v Kyšperku (dnešný Letohrad), kde má pri kostole malý pomníček a snáď je tu aj skutočne pochovaný.

 

radnica v Dobruške

Viete čo je „drclák, šráček alebo trdlo“?

Ale späť do Dobrušky! Rodný dom Františka Vladislava Heka stojí len pár krokov od námestia, a je pôvabný na prvý pohľad. Má zdobený drevený štít, šindľovú strechu a pavlač – typické prvky pre podorlické ľudové stavby z 18. storočia. Bohužiaľ už mnoho takýchto domov v okolí nenájdeme. Zanikli buď pri veľkých mestských požiaroch v rokoch 1806 a 1866, či pri modernizácii mesta v druhej polovici 20. storočia. V domčeku Hekových spravuje Vlastivedné múzeum milú a zaujímavú expozíciu: v obytnej pozostalosti uvidíte, ako sa bývalo na začiatku 19. storočia, ďalšia miestnosť je obchodík z Hekovej doby, kde dostanete zložité hádanky, čo je „drclák, šráček alebo trdlo. Tretia miestnosť je čierna kuchyňa. Niektoré autentické predmety a vybavenie po Hekových si zahrali aj v seriáli, ale natáčalo sa inde (seriálový rodný domček a obchodík stojí v Nízké Srbské).

Kolorit malého priestranstva pri rodnom dome pekne dotvára najstaršia dobrušská socha sv. Jána Nepomuckého.

rodný dom F. L. Věka

Historická Dobruška

Historické jadro Dobrušky je mestskou pamiatkovou zónou, pričom najnápadnejšou stavbou je krásna renesančná budova radnice, umiestnená neprehliadnuteľne priamo uprostred námestia F. L. Věka. Z jej veže je výhľad na podhorie Orlických hôr. V prízemí môžete obdivovať výstavu raných diel slávneho maliara Františka Kupky a na medziposchodí je inštalovaná expozícia hrdelného práva, ktoré patrilo k stredovekým dobrušským výsadám.

Na námestí tiež nájdete sochu F. L. Věka, dielo miestneho umelca Josefa Adámka, inštalovanú v roku 1962.

Vedľajšie Šubertovo námestie nesie meno rodáka F. A. Šuberta, spisovateľa a novinára, ktorý bol po roku 1883 riaditeľom Národného divadla. Na námestí stojí novo opravená synagóga a rabínsky dom, kde je dnes múzeum predstavujúce dejiny židov v Dobruške, a ktorého súčasťou sú aj mikve (rituálne kúpele).

Slavoňov, drevený kostolík

Kostolík so šindľovou strechou a romantické Podorlicko

Nájdite si ešte čas na krátku prechádzku k cintorínu resp. ku kostolíku sv. Ducha. Stojí na mieste pravdepodobne dreveného predchodcu už od 16. storočia. Malou vyvýšeninou s kostolíkom v stredoveku prechádzala významná cesta z Hradce Králové do Kladska. Dnešný kostol so šindľovou strechou a samostatne stojacou zvonicou na cintoríne ohraničeným nízkym kamenným múrikom možno pozorovať už zďaleka a s okolitou zvlnenou krajinou tvoria romantický a harmonický celok.

Kto by chcel ešte vstrebať trochu seriálovej atmosféry a vidieť pritom aj ľudovú architektúru, môže sa vydať do Slavoňova na cintorín s dreveným kostolom a zvonicou. V seriáli tu pochovali starého pána Heka. Určite si spomeniete.

kostol sv. Ducha

Námestie mnohých mien

A nakoniec späť k námestiu F. L. Věka. Kto tu býval medzi rokmi 1930 a 1955, tak menil celkom päťkrát adresu. Ako to? Najskorej sa totiž námestie volalo Veľké. V roku 1930, v deň narodenín TGM, bolo premenované na Masarykovo. Po nástupe nacizmu muselo byť na konci roku 1941 premenované späť na Veľké, aby sa po vojne vrátilo opätovne k názvu Masarykovo. A konečne od 21. 2. 1955 nesie názov F. L. Věka.

Dobruška z výšky

Za informácie ďakujeme Vlastivednému múzeu v Dobruške.

 

GPS: 50°17'33.7"N 16°09'34.3"E

Text: R. Snížková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons: Prazak, Karelj, User:Zp, Jan DudíkDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Orlické hory – Neratov
Publikované: 17.12.2015
Pokiaľ máte radi krásne kúty „na konci sveta“ s pohnutou históriou a zaujímavou živou súčasnosťou, môžem vám jedno také miesto predstaviť. Je ním Neratov v Orlických horách a jeho chrám s úplne unikátnou sklenenou strechou.

ČR: Orlické hory – Julinčino údolie a osada Hamernice – VIDEO
Publikované: 29.5.2018
Pokiaľ sa chcete pozrieť, ako sa žije v rozprávke, zájdite do Julinčinho údolia a osady Hamernice v Orlických horách, neďaleko mestečka Rokytnice. Čaká vás nezabudnuteľná prechádzka pozdĺž horského potoka Říčka v nádhernej prírode a pomedzi zrubovými domčekmi.

ČR, Kačerov – v Orlických horách stratený
Publikované: 21.9.2015
Pokiaľ pôjdete do Kačerova (15 km od Rychnova nad Kněžnou) v lete, pri storočných stromoch vás budú vítať zaparkované autá s pražskými ŠPZ. Pre ďalšie ročné obdobia sa Kačerov stáva samotou, kde nestretnete živú dušu. Ja sa sem rada vraciam kvôli jednému miestu – tunajšiemu kostolu a priľahlému cintorínu.

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr – VIDEO
Publikované: 5.6.2018
Pokiaľ sa chystáte na výlet do východnej časti Orlických hôr, určite sa zastavte v krásnom mestečku na ich úpätí, kde vás čaká tradičná vidiecka architektúra aj nádherná príroda v okolí.

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka – VIDEO
Publikované: 12.6.2018
Na sútoku Tichej Orlice a Třebovky, priamo na hlavnej železničnej trati z Prahy na východ, nájdete nenápadné, ale napriek tomu krásne mestečko Ústí nad Orlicí. V ňom vás čaká barokové námestie s podlubiami aj unikátna budova stanice.

ČR, Kostelec nad Orlicí – empírový Nový zámok
Publikované: 12.4.2018
Keď sa mladému grófovi Ervínovi Kinskému nezdal pôvodný zámok, dnes nazývaný Starý zámok, dostatočne reprezentatívny pre sídlo rodu, nechal v rokoch 1829–1833 postaviť nový. Starý, dvojposchodový a nesymetrický barokový zámok, navyše oddelený od záhrad cisárskou cestou, zostal sídlom správy panstva. A tak je to dodnes.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Orlické hory – vyrazte do prírody
Jar je už v plnom prúde a slniečko nás priam láka niekam na výlet. Za hranice sa asi len tak ľahk...


Súvisiace video

ČR: Ústí nad Orlicí – mesto tkáčov a baroka
Mestečko Ústí nad Orlicí leží v orlickom podhorí a patrí k najmalebnejším kútom Čiech. Najstaršou...

ČR: Rokytnice v Orlických horách – malebné mestečko obklopené panenskou prírodou hôr
Vo východnej časti Orlických hôr sa skrýva malebné mestečko Rokytnice, kde na vás čaká tradičná v...

ČR: Orlické hory – Julinčino údolie a osada Hamernice
V Julinčinom údolí a osade Hamernice sa žije ako v rozprávke. Budete sa prechádzať údolím potoka,...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C