www.infoglobe.sk » ČR: Do prírody!

ČR: Do prírody!

Publikované: 26.3.2020
Karanténa nám dáva v podstate jedinú možnosť, ako si užiť čerstvý vzduch, a to sú prechádzky vo voľnej prírode, ideálne v miestach, kde budeme sami. Poďme teda chvíľu prestať panikáriť z toho, čo všetko sa nesmie a užime si tiché pozorovanie prebúdzajúcej sa prírody. Je to totiž krása!

Tento rok bola v Čechách (a vlastne v celej Európe) mierna zima a jar je už koncom marca v plnom prúde. Sťahovavé vtáky sa vrátili v priemere o 14 dní skôr, mnohé z nich už hniezdia, na slnečných plochách to už rozbalili krókusy, snežienky a fialky a voľne žijúca zver začína vyvádzať mláďatá.

JJarná príroda je balzam na nervy

Čo sa deje v lese

V lese, kde sa hospodári prírode blízkym spôsobom, nájdete stromy rôzneho druhu a veku, vrátane starých umierajúcich kmeňov. Tie sú z hľadiska biodiverzity pre les veľmi dôležitým biotopom, ktorý obýva nespočetne veľa druhov húb, chrobákov a bezstavovcov, ale tiež vtákov a malých cicavcov. Pod odstávajúcou kôrou stromov často hniezdia netopiere, preto ju prosím nikdy neodlupujte. Mimochodom – viete, že v ČR žije 27 druhov netopierov?! Ak uvidíte dutinu či okrúhly otvor do stromu, tíško sa posaďte a chvíľu ho pozorujte, možno uvidíte prilietať jeho obyvateľa.

vtáčie mláďaďateľmlynárka dlhochvostá

Vtáky obsadzujú dutiny podľa ich veľikosti a podľa veľkosti vletového otvoru. Takže môžete hádať, kto tu býva: za malým vletovým otvorom (do 4 cm) sa pravdepodobne uhniezdia niektoré sýkorky alebo muchár. Škorce, ďatle, žlny a krutohlavy potrebujú väčší otvor, medzi 4 až 9 cm. A dutiny s otvorom väčším než 9 cm môžu byť domovom ďatľa čierneho, po ktorom sa rád zabýva holub plúžik alebo  menšie sovy. V starých listnatých stromoch s dutinami sa dobre cíti napríklad pôtik kapcavý.

mláďatá diviaka lesného

V lese odporúčame robiť mierny hluk, aby o vás včas vedeli aj zvieratá, ktoré stretnúť nechcete. Napríklad diviaky lesné už majú mladé, a napriek tomu, že sú roztomilé, žiadni kamaráti to v skutočnosti nie sú. Nebezpečenstvo hrozí od ich matky, bachyne, ktorá je veľmi ostražitá a na potenciálne nebezpečenstvo reaguje nekompromisne.

Kvôli hniezdeniu vzácnych vtáčích druhov je v tomto období zakázaný vstup na niektoré cestičky v národných parkoch a vtáčích rezerváciách. Týka sa to Labských pieskovcov, Českého Švýcarska, Šumavy, atď.

Pamätajte prosím, že žiadnym pozorovaním zvierat a vtákov ich nesmiete ohroziť ani poničiť ich biotop. Všetky nájdené mláďatá vždy ponechajte na mieste, pokiaľ možno sa ich nedotýkajte. Ich matky sa o ne postarajú, akonáhle zmiznete z dohľadu. Pokiaľ nájdete viditeľne zranené zviera, môžete kontaktovať niektorú zo záchranných staníc, ich prehľad nájdete na stránkach zvirevnouzi.cz.

Tip pre pozorovanie vtákov: Najlepšie, ak si ráno privstanete. Vtáky sú ráno najaktívnejšie. A ďalekohľad samozrejme zoberte so sebou. 

Čo už kvitne?

Medzi prvých poslov jari patria žlté kvety podbeľu. Táto nenáročná bylina rastie typicky v prachu pri cestách a na stavebných rumoviskách. Tiež ste ju v detstve zbierali ako liečivú rastlinu? Užíva sa na zápaly horných dýchacích ciest. 

V listnatých lesoch narazíte na drobné pôvabné modrofialové kvietky pečeňovníka trojlaločného a bledule rastú často priamo v celých plantážach. Je nimi preslávená napríklad národná prírodná pamiatka Peklo pri Českej Lipe.

podbeľpečeňovník trojlaločný

bleduľa jarná

Krókusy sú vzácnejšie, ale poznáme ich aj zo záhradiek, bežne sa totiž predáva celá škála farebných kultivarov. Z prírody si však do záhonov nič neprenášajte! Nesmie sa to a pri chránených druhoch vám navyše hrozia citeľné pokuty. 

krokus alebo tiež šafran

Máme pre vás iný tip na zábavné spestrenie vychádzky: ak v prírode narazíte na nejakú kvetinu, vyfotografujte ju a fotografiu nám pošlite do fotosúťaže. Pozrite sa na stránky súťaže, čo môžete vyhrať.

Užite si krásnu jar navzdory karanténe!

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay.comDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

ČR, Šumava: Čierne a Čertovo jazero – pozostatky doby ľadovej – VIDEO
Publikované: 26.9.2017
Na Šumave neďaleko mesta Železná Ruda môžete počas jedného výletu navštíviť hneď dve krásne ľadovcové jazerá. To väčšie z nich – Čierne – je navyše najväčšie jazero v Českej republike, ktoré vzniklo bez prispenia človeka.

ČR, Šumava: Cestou na Špičák – VIDEO
Publikované: 19.9.2017
Premýšľate, kam vyraziť na výlet na Šumavu? Ak nechcete jazdiť autom, môže byť skvelou možnosťou hora Špičák a jej okolie. Čaká vás krásna príroda, nezabudnuteľný výhľad aj možnosť navštíviť dve neďaleké ľadovcové jazerá.

ČR: Jarná vychádzka údolím rieky Mže zo Svojšína – VIDEO
Publikované: 24.3.2020
Rád v Česku objavujem miesta, na ktoré nikto veľmi nechodí. Ešte radšej mimo hlavnej sezóny. V jarnej nálade som sa tak vypravil do nádherného údolia rieky Mže neďaleko Stříbra a vo videu vás tam teraz na chvíľu tiež prenesiem.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Jesenná Šumava ll.
Zo šumavskej Kvildy k prameňom Vltavy, z Čeňkovej píly k sútoku Vydry a Křemelnej, alebo cesta Je...

ČR: Jesenná Šumava l.
Súčasťou Kvildy je bývalá osada Bučina, dnes miesto spájané so "železnou oponou", kde býval hrani...


Súvisiace video

ČR: Jarná vychádzka údolím Mže zo Svojšína
Vybrať miesto na výlet je v tomto období o niečo komplikovanejšie, hrady a zámky sú zatvorené, na...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 8. 8. 2020
sviatok:Oskar
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zajtra:
nedeľa 9.8.
30 °C