www.infoglobe.sk » ČR, Český raj – náučný chodník Hruboskalsko

ČR, Český raj – náučný chodník Hruboskalsko

Publikované: 5.9.2019
Pokiaľ milujete skalné mestá, nádhernú prírodu a božské výhľady, tak je Hruboskalsko pre vás skvelá voľba.

Hruboskalsko

Náučný chodník sa nachádza v Českom raji, kúsok od Turnova. Zaparkovať môžete v romantických, ale bohužiaľ zatvorených kúpeľoch Sedmihorky (počas víkendu za 50 Kč, čo sú necelé 2 eurá). Potom sa vydáte do kopca po zelenom náučnom chodníku. Po ceste míňate skalnú vežu a prístrešok Osudová, za rohom medzi skalami nájdete vsadenú sochu sv. Prokopa, historickú pamiatku z obdobia panstva Valdštejnovcov z roku 1735. Za asistencie všadeprítomných skál dôjdete až k tajomnému priechodu Myšia diera, ktorý vás dovedie k romantickému zámku Hrubá Skála.

socha sv. Prokopa   Myšia diera

Pôvodne tu stál gotický hrad Skála, ktorý dal v 16. storočí upraviť v duchu renesancie rod Smiřických. Neskôr prešiel ešte barokovými a novogotickými úpravami. Dnes slúži ako hotel, pre verejnosť je prístupné nádvorie a veža s vyhliadkou (vstupné je 20 Kč, čo je menej ako 1 euro). Za zmienku stojí aj pekný kostol sv. Jozefa, kde ako kaplán v roku 1811 pôsobil Jan Arnold – veľký vlastenec a účastník Pražského júnového povstania (známeho tiež ako „Svatodušní bouře“) . Za svoje názory o vlastenectve bol dokonca väznený. Pred zámkom sú dve občerstvenia, kde môžete zahnať smäd a hlad, taktiež predajňa suvenírov a požičovňa kolobežiek.

zámok Hrubá Skála (v súčasnosti hotel)

Vy sa vrátite späť na cestu Myšou dierou a za chvíľu dorazíte k Adamovmu lôžku (česky Adamovo lože). Pôvodne sa toto miesto volalo Venušina sluj (čiže jaskyňa) a nachádzal sa tu oltár lásky so sochou mileneckej dvojice a amora. Naproti nemu bola veľká pohovka s levmi. Vytesať ju nechal maltézsky rytier František Adam z Valdštejna v 18. storočí. Toto miesto pôsobí veľmi mysticky, ba až rozprávkovo, preto nit divu, že sa tu natáčali scény z rozprávky Princ Bajaja.

Adamove lôžko

Potom sa na nejaký čas napojíme na Zlatú cestu Českého raja (červená značka), až dôjdeme k Arborétu Bukovina. Nájdete tu 35 druhov stromov, ktoré pochádzajú predovšetkým zo Severnej Ameriky, a Infocentrum CHKO Český raj. Potom pridáte do kroku, aby ste sa pokochali vyhliadkami Na Kapelu a U Lvíčka. Odtiaľ máte skaly doslova ako na dlani. Na rozcestí U Kavčin sa vydáte doprava dole z kopčeka a opustíte Zlatú cestu. (Pokiaľ by ste pokračovali 0,5 km rovno, dôjdete k hradu Valdštejn.) Po ceste stretnete ešte Janovu vyhliadku a začínate klesať dole medzi skaly a okolo veže Kapelník. Možno budete mať šťastie a narazíte na horolezcov.

prechádzka medzi skalami

Ku koncu výletu stretnete ešte kúzelné pramene: Kořenského, Felixov, Máriin, Jozefov, Barbory a Antonína. Najmä počas horúcich letných dní príde osvieženie vhod. Potom sa už pomaličky stáčate k začiatku cesty, do kúpeľov Sedmihorky. Celá trasa meria 7,5 km. My sme s odbočkou na zámok namerali 8,5 km. Po ceste je 16 náučných zastavení s informáciami o geológii skál, faune a flóre, prameňoch a histórii oblasti. Trasa sa dá zvládnuť aj s deťmi. Pre kočík však nie je vhodná kvôli schodom a úzkym priechodom. Kúsok odtiaľ sa nachádza známy kemp Sedmihorky, ktorý sa zameriava predovšetkým na rodiny s deťmi. Priamo v ňom nájdete rybník na kúpanie, programy pre deti alebo športové vyžitie. Je ideálnym východiskovým bodom na ďalšie dobrodružstvá v Českom raji.

GPS: (zámok Hrubá Skála) 50°32'41.6"N 15°12'01.4"E

 

Text a foto: Filip Dyršmíd

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště
Publikované: 4.7.2019
Ak sa chcete vydať do krásneho a nie tak hojne navštevovaného skalného bludiska, tak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou voľbou.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
19 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
20 °C