www.infoglobe.sk » ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště

Publikované: 4.7.2019
Ak sa chcete vydať do krásneho a nie tak hojne navštevovaného skalného bludiska, tak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou voľbou.

Pred výletom odporúčam navštíviť informačné centrum, naproti ktorému sa nachádza Boučkov statok. V centre si môžete vziať mapu a vydať sa na cestu. My sme vyrazili od kaplnky po zelenej značke. Cestou do kopca míňame studničku. Na rozcestí U Tůňky zahýbame doľava a po modrej značke dôjdeme k Modlitebni a hrobu Českých bratov a vyhliadke Českých bratov. Počas protireformácie boli skaly útočiskom prenasledovaných nekatolíkov. Pripomína ich kalich s letopočtom 1634.

rozcestieU Tůňky   Modlitebňa a hrob Českých bratov

Odtiaľ sa vydáme po žltej značke na okruh Dr. E. Beneša. Cesta vedie medzi pieskovcovými skalami. Za povšimnutie stoja 4 krásne vyhliadky: Horákova, Kinského, Kde domov môj a Husníkova, ktorá nesie názov po Ing. Antonínovi Husníkovi, riaditeľovi pražských závodov Aero, ktorý venoval železo na výrobu zábradlí na vyhliadke. Sú odtiaľ nádherné výhľady do okolia. Predovšetkým na Malú Skalu, zrúcaninu Vranov (Pantheon) alebo rieku Jizeru. Počas dobrej viditeľnosti dohliadneme až na Ještěd.

výhľad na Malú Skalu

vyhliadka Kde domov môj   rozhľadňa

Medzi ďalšie zaujímavosti patria skalný masív Labyrint, Májová veža alebo jaskyňa Mateja Krocínovského a sluj Václava Sadovského, pomenovaná podľa rytmajstra švédskeho vojska, ktorý tu počas tridsaťročnej vojny ukryl v skalnej dutine niekoľko cenností. Potom dôjdeme na rozcestie Pánovo pole, odkiaľ sa vydáme doľava po červenej Zlatou trasou Českého raja. Budeme zostupovať z prudšieho kopca, až sa dostaneme späť na Malú Skalu. Po ceste sú informačné tabule zamerané na geológiu, bludisko je súčasťou CHKO Český raj. Do Chléviště sa dá vydať aj z obce Besedice.

Chléviště   Chléviště

O tomto bludisku som sa dozvedel náhodou a musím povedať, že nemalo chybu. Je veľmi malebné a všetko ešte umocňuje malé množstvo ľudí. Aj vyhliadky na rieku Jizeru či na Malú Skalu sú úchvatné. Celá trasa bola dlhá cca 6 km a jej zdolanie nebolo veľmi náročné. Trasu zvládnu prejsť aj väčšie deti a zdatnejší dôchodcovia. Pre kočíky je však táto trasa nevhodná. Na občerstvenie či aj hlavné jedlo môžem odporučiť reštauráciu Boučkov statok alebo Maloskalský pivovar pri hlavnej ceste.

Malá Skala a jej okolie toho ponúkajú skutočne veľa: Suché skaly, zrúcaninu hradu Vranov (Pantheon), hrad Frýdštejn, farmu Pěnčín (deti budú nadšené), zámok Hrubý Rohozec alebo Boskovické dolomitové jaskyne.

Jizera

V týchto horúcich dňoch sa môžete vykúpať na hati na Malej Skale (priamo pri kempe). Naproti cez rieku sa nachádza areál Žltá plaváreň, kde je občerstvenie a lanové centrum.

GPS: 50°37'46.6"N 15°11'56.1"E

 

Text: Filip Dyršmíd

Foto: Filip Dyršmíd, Wikimedia Commons: Lubor FerencDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Prachovské skaly – najlepší výlet, na ktorom ste kedy boli
Publikované: 22.8.2019
Pieskovcové skalné mesto Prachovské skaly je srdcom Českého raja. A ako by mal každý Čech aspoň raz v živote vyliezť na Sněžku, Říp a na Hradčany, mal by si tiež prechodiť tento podmanivý kraj. Patrí k tomu najkrajšiemu, čo v Čechách máme.

ČR, Český raj – náučný chodník Hruboskalsko
Publikované: 5.9.2019
Pokiaľ milujete skalné mestá, nádhernú prírodu a božské výhľady, tak je Hruboskalsko pre vás skvelá voľba.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještědom - VIDEO
Publikované: 7.1.2014
Liberec je jednou z ďalších dôležitých zastávok pri putovaní Českom. Študentské mesto preslávené v dobrom aj v zlom pretekmi svetového pohára v bežeckom lyžovaní, miesto s históriou a svet úplne nezávislý na svojom okolí.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
15 °C