www.infoglobe.sk » ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště

Publikované: 4.7.2019
Ak sa chcete vydať do krásneho a nie tak hojne navštevovaného skalného bludiska, tak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou voľbou.

Pred výletom odporúčam navštíviť informačné centrum, naproti ktorému sa nachádza Boučkov statok. V centre si môžete vziať mapu a vydať sa na cestu. My sme vyrazili od kaplnky po zelenej značke. Cestou do kopca míňame studničku. Na rozcestí U Tůňky zahýbame doľava a po modrej značke dôjdeme k Modlitebni a hrobu Českých bratov a vyhliadke Českých bratov. Počas protireformácie boli skaly útočiskom prenasledovaných nekatolíkov. Pripomína ich kalich s letopočtom 1634.

rozcestieU Tůňky   Modlitebňa a hrob Českých bratov

Odtiaľ sa vydáme po žltej značke na okruh Dr. E. Beneša. Cesta vedie medzi pieskovcovými skalami. Za povšimnutie stoja 4 krásne vyhliadky: Horákova, Kinského, Kde domov môj a Husníkova, ktorá nesie názov po Ing. Antonínovi Husníkovi, riaditeľovi pražských závodov Aero, ktorý venoval železo na výrobu zábradlí na vyhliadke. Sú odtiaľ nádherné výhľady do okolia. Predovšetkým na Malú Skalu, zrúcaninu Vranov (Pantheon) alebo rieku Jizeru. Počas dobrej viditeľnosti dohliadneme až na Ještěd.

výhľad na Malú Skalu

vyhliadka Kde domov môj   rozhľadňa

Medzi ďalšie zaujímavosti patria skalný masív Labyrint, Májová veža alebo jaskyňa Mateja Krocínovského a sluj Václava Sadovského, pomenovaná podľa rytmajstra švédskeho vojska, ktorý tu počas tridsaťročnej vojny ukryl v skalnej dutine niekoľko cenností. Potom dôjdeme na rozcestie Pánovo pole, odkiaľ sa vydáme doľava po červenej Zlatou trasou Českého raja. Budeme zostupovať z prudšieho kopca, až sa dostaneme späť na Malú Skalu. Po ceste sú informačné tabule zamerané na geológiu, bludisko je súčasťou CHKO Český raj. Do Chléviště sa dá vydať aj z obce Besedice.

Chléviště   Chléviště

O tomto bludisku som sa dozvedel náhodou a musím povedať, že nemalo chybu. Je veľmi malebné a všetko ešte umocňuje malé množstvo ľudí. Aj vyhliadky na rieku Jizeru či na Malú Skalu sú úchvatné. Celá trasa bola dlhá cca 6 km a jej zdolanie nebolo veľmi náročné. Trasu zvládnu prejsť aj väčšie deti a zdatnejší dôchodcovia. Pre kočíky je však táto trasa nevhodná. Na občerstvenie či aj hlavné jedlo môžem odporučiť reštauráciu Boučkov statok alebo Maloskalský pivovar pri hlavnej ceste.

Malá Skala a jej okolie toho ponúkajú skutočne veľa: Suché skaly, zrúcaninu hradu Vranov (Pantheon), hrad Frýdštejn, farmu Pěnčín (deti budú nadšené), zámok Hrubý Rohozec alebo Boskovické dolomitové jaskyne.

Jizera

V týchto horúcich dňoch sa môžete vykúpať na hati na Malej Skale (priamo pri kempe). Naproti cez rieku sa nachádza areál Žltá plaváreň, kde je občerstvenie a lanové centrum.

GPS: 50°37'46.6"N 15°11'56.1"E

 

Text: Filip Dyršmíd

Foto: Filip Dyršmíd, Wikimedia Commons: Lubor FerencDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR, Liberec: ako sa žije pod Ještědom - VIDEO
Publikované: 7.1.2014
Liberec je jednou z ďalších dôležitých zastávok pri putovaní Českom. Študentské mesto preslávené v dobrom aj v zlom pretekmi svetového pohára v bežeckom lyžovaní, miesto s históriou a svet úplne nezávislý na svojom okolí.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 22. 7. 2019
sviatok:Magdaléna
dnes:
pondelok 22.7.
29 °C
zajtra:
utorok 23.7.
30 °C