www.infoglobe.sk » ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

Mesto spoločne s hradom bolo založené rodom Vítkovcov v 13. storočí, neskôr sa tu vystriedali Rožmberkovci, Eggenbergovci a Schwarzenbergovci. Názov je odvodený z nemeckého výrazu označujúceho krivú lúku. Keď sa na mesto pozriete z vtáčej perspektívy, bude sa vám zdať, že mestom nepreteká jedna rieka, ale prepletajú sa ním prinajmenšom dve.

Český Krumlov

Hradný areál

Hrad týčiaci sa na skale nad Vltavou je asi najväčším lákadlom turistov. Pôvodne gotické sídlo bolo za Rožmberkovcov renesančne prestavané a potom prešlo ešte ďalšími barokovými a rokokovými úpravami. Ikonická valcovitá veža a priľahlé budovy tvoria tzv. Dolný hrad a sú vôbec najstaršími časťami areálu. Hlavný areál sa potom rozkladá okolo tretieho a štvrtého zámockého nádvoria. Okrem dvoch prehliadkových okruhov ponúka zámok aj návštevu Hradného múzea, prehliadku koniarne a barokového divadla či výstup na vežu. V ďalších priestoroch hradu sa nachádza napríklad Medzinárodný ateliér keramickej tvorby a každý rok sa tiež organizuje niekoľko tematických výstav v budove bývalej mincovne.

Český Krumlov Dolný hrad s vežou

Zámocká záhrada

Pokiaľ sa potrebujete zabaviť počas čakania na prehliadku alebo vás história jednoducho toľko nezaujíma, skúste si oddýchnuť v zámockých záhradách. Dostanete sa k nim z hradu po moste nazývanom Na Plášti. Záhrada sa delí na anglickú a francúzsku časť. V tej francúzskej nájdete upravené záhony a množstvo lavičiek lákajúcich k odpočinku, na začiatku tej anglickej stojí slávne otáčavé hľadisko. Hneď pri ňom sa nachádza letohrádok Bellarie. Keď si vyšliapnete až do najvyššieho bodu komplexu, dostanete sa k rozľahlému jazierku.

zámocké záhrady jazierko v zámockej záhrade

Prechádzka po meste

Z mostu Na Plášti je dobre vidieť gotický kostol sv. Víta, vrcholná ukážka neskorej rožmberskej gotiky. Sieťové klenby kostolných lodí patria medzi najstaršie v Európe. Vo vnútornom meste sa nachádza tiež dom slávneho juhočeského rybnikára Jakuba Krčína a radnica. Turisticky obľúbenou lokalitou je aj Latrán rozkladajúci sa priamo v podhradí. V štvrti predtým obývanej remeselníkmi sa dnes dá nájsť pekný rad historických domov, kostol sv. Jošta a napríklad tiež pivovar Eggenberg.

most Na Plášti most cez Polečnici na začiatku Latránu

pivovar Eggenberg

Zaujímavú renesančnú architektúru ukrýva aj štvrť Plešivec. Na stavbu tunajšej synagógy bol vraj po prvýkrát vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku použitý železobetón. V meste sa okrem toho nachádza tiež niekoľko múzeí, svoje tu má aj maliar Egon Schiele, ktorý tu často prebýval.

Ďalšie tipy

Oddýchnuť si môžete buď pri prechádzke pozdĺž brehov Vltavy, alebo v Jelenej záhrade. Tá sa rozkladá priamo pod hradným areálom, do hradného areálu sa odtiaľ dá prejsť cez Latrán. Nachádza sa tu aj parkovisko, priamo cez cestu je tiež autobusová zastávka Špičák, na ktorej stoja autobusy prichádzajúce z neďalekých Českých Budějovíc. Blízko je to odtiaľ na rozhľadňu na Kleti alebo do kláštora Zlatá Koruna.

Jelenia záhrada pohľad na Jeleniu záhradu z hradného areálu

GPS: 48°48'47.0"N 14°18'55.3"E

Text: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimeda Commons: Philip Pikart, Hu Totya, Rene CortinDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry – VIDEO
Publikované: 21.7.2020
Třeboň právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta južných Čiech. Snúbi totiž bohatú históriu a zachovalé historické centrum, nádhernú okolitú krajinu, ktorá je rajom pre cyklistov, aj skvelú rybiu gastronómiu. Poďme sa do Třebone spoločne vypraviť vo videu.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR: Holašovice – dedinka ako z rozprávky
Publikované: 3.5.2018
Južné Čechy sú krásny a turistami obľúbený kraj. Najviac ich láka Český Krumlov, ale každá druhá dedinka tu vyzerá ako z rozprávky. Námestíčko so zdobenými štítmi je akýmsi prototypom klasickej českej obce, a keď je tam ešte rybník, vôbec by ste sa nedivili, keby si tam vodník šil na vŕbe topánky. Presne takáto rozprávková dedinka sú aj Holašovice, zapísané v roku 1998 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR: Zámok Červená Lhota - rozprávka nad hladinou
Publikované: 21.4.2016
V krásnej prírode južných Čiech (asi 17 km od Jindřichovho Hradca) sa nachádza jedno naozaj romantické rozprávkové miesto - vodný zámok Červená Lhota. Stojí na skalnatom malom ostrovčeku uprostred rybníka a s okolím ho spája len kamenný most.


Súvisiace video

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry
Třeboň je veľmi vyhľadávaným mestom v južných Čechách, kde sa snúbi bohatá história s krásnou prí...

ČR: České Budějovice – neprávom opomínané
Kráľovské mesto na sútoku Vltavy a Malše je známe skôr ako turistické predmestie Českého Krumlova...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 8. 2020
sviatok:Zuzka
dnes:
utorok 11.8.
25 °C
zajtra:
streda 12.8.
28 °C