www.infoglobe.sk » ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

Mesto spoločne s hradom bolo založené rodom Vítkovcov v 13. storočí, neskôr sa tu vystriedali Rožmberkovci, Eggenbergovci a Schwarzenbergovci. Názov je odvodený z nemeckého výrazu označujúceho krivú lúku. Keď sa na mesto pozriete z vtáčej perspektívy, bude sa vám zdať, že mestom nepreteká jedna rieka, ale prepletajú sa ním prinajmenšom dve.

Český Krumlov

Hradný areál

Hrad týčiaci sa na skale nad Vltavou je asi najväčším lákadlom turistov. Pôvodne gotické sídlo bolo za Rožmberkovcov renesančne prestavané a potom prešlo ešte ďalšími barokovými a rokokovými úpravami. Ikonická valcovitá veža a priľahlé budovy tvoria tzv. Dolný hrad a sú vôbec najstaršími časťami areálu. Hlavný areál sa potom rozkladá okolo tretieho a štvrtého zámockého nádvoria. Okrem dvoch prehliadkových okruhov ponúka zámok aj návštevu Hradného múzea, prehliadku koniarne a barokového divadla či výstup na vežu. V ďalších priestoroch hradu sa nachádza napríklad Medzinárodný ateliér keramickej tvorby a každý rok sa tiež organizuje niekoľko tematických výstav v budove bývalej mincovne.

Český Krumlov Dolný hrad s vežou

Zámocká záhrada

Pokiaľ sa potrebujete zabaviť počas čakania na prehliadku alebo vás história jednoducho toľko nezaujíma, skúste si oddýchnuť v zámockých záhradách. Dostanete sa k nim z hradu po moste nazývanom Na Plášti. Záhrada sa delí na anglickú a francúzsku časť. V tej francúzskej nájdete upravené záhony a množstvo lavičiek lákajúcich k odpočinku, na začiatku tej anglickej stojí slávne otáčavé hľadisko. Hneď pri ňom sa nachádza letohrádok Bellarie. Keď si vyšliapnete až do najvyššieho bodu komplexu, dostanete sa k rozľahlému jazierku.

zámocké záhrady jazierko v zámockej záhrade

Prechádzka po meste

Z mostu Na Plášti je dobre vidieť gotický kostol sv. Víta, vrcholná ukážka neskorej rožmberskej gotiky. Sieťové klenby kostolných lodí patria medzi najstaršie v Európe. Vo vnútornom meste sa nachádza tiež dom slávneho juhočeského rybnikára Jakuba Krčína a radnica. Turisticky obľúbenou lokalitou je aj Latrán rozkladajúci sa priamo v podhradí. V štvrti predtým obývanej remeselníkmi sa dnes dá nájsť pekný rad historických domov, kostol sv. Jošta a napríklad tiež pivovar Eggenberg.

most Na Plášti most cez Polečnici na začiatku Latránu

pivovar Eggenberg

Zaujímavú renesančnú architektúru ukrýva aj štvrť Plešivec. Na stavbu tunajšej synagógy bol vraj po prvýkrát vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku použitý železobetón. V meste sa okrem toho nachádza tiež niekoľko múzeí, svoje tu má aj maliar Egon Schiele, ktorý tu často prebýval.

Ďalšie tipy

Oddýchnuť si môžete buď pri prechádzke pozdĺž brehov Vltavy, alebo v Jelenej záhrade. Tá sa rozkladá priamo pod hradným areálom, do hradného areálu sa odtiaľ dá prejsť cez Latrán. Nachádza sa tu aj parkovisko, priamo cez cestu je tiež autobusová zastávka Špičák, na ktorej stoja autobusy prichádzajúce z neďalekých Českých Budějovíc. Blízko je to odtiaľ na rozhľadňu na Kleti alebo do kláštora Zlatá Koruna.

Jelenia záhrada pohľad na Jeleniu záhradu z hradného areálu

GPS: 48°48'47.0"N 14°18'55.3"E

Text: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimeda Commons: Philip Pikart, Hu Totya, Rene CortinDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: České Budějovice – mesto neprávom opomínané - VIDEO
Publikované: 11.11.2014
Takmer stotisícové mesto na juhu Čiech by si možno zaslúžilo výrazne viac pozornosti, než iba „turistické predmestie“ Českého Krumlova, ako je tomu dnes. Kráľovské mesto na sútoku Malše a Vltavy nadchne hlavne svojim rozsiahlym historickým centrom, ktorému dominuje námestie Přemysla Otakara II. s barokovou Samsonovou fontánou a radnicou.

ČR, Bechyně – za históriou aj technickými zaujímavosťami
Publikované: 31.10.2020
Juhočeská Bechyně bývala kedysi mocným krajským mestom, dnes je to príjemné kúpeľné letovisko na rieke Lužnice pýšiace sa zachovalým historickým jadrom a mnohými ďalšími pamiatkami.

ČR: Dunajovická hora: Najvyšší vrchol Třeboňskej panvy
Publikované: 29.10.2020
Dunajovickú horu a jej bezprostredné okolie preslávilo pútnické miesto, ľudové piesne i krásne výhľady na Třeboňsko.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami južných Čiech
Publikované: 3.10.2020
Na stromoch sa farbí lístie, ale slniečko sa ešte nevzdáva. Babie leto k výletom len nabáda. Viete, kam vyraziť v južných Čechách?

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 29.9.2020
Malebné mestečko ležiace na juhu Čiech neďaleko Třebone láka predovšetkým milovníkov turistiky. Obklopuje ho hneď niekoľko významných prírodných rezervácií a území, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nielen pre vodákov
Publikované: 13.8.2020
Hoci je Suchdol nad Lužnicí známy predovšetkým vodákom, na svoje si tu prídu aj rybári, milovníci histórie, cyklisti a peší turisti.

Dovolená na Slovensku i v Česku je dobrý nápad!
Publikované: 20.12.2020
V čase, keď pandémia ochorenia COVID-19 spôsobená koronavírusom zasiahla nie len naše zdravie, ale aj ekonomiku – cestovanie nevynímajúc, je ťažké plánovať si dovolenku či relax na nasledujúci rok. Každopádne vycestovať niekam k moru alebo do exotiky sa nateraz javí ako málo pravdepodobné. Avšak zúfať nemusíte, nakoľko Slovensko i susedná Česká republika ponúka množstvo možností kvalitného ubytovania, zážitkov či oddychu v obklopení prírody.

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry – VIDEO
Publikované: 21.7.2020
Třeboň právom patrí medzi najnavštevovanejšie miesta južných Čiech. Snúbi totiž bohatú históriu a zachovalé historické centrum, nádhernú okolitú krajinu, ktorá je rajom pre cyklistov, aj skvelú rybiu gastronómiu. Poďme sa do Třebone spoločne vypraviť vo videu.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR: Holašovice – dedinka ako z rozprávky
Publikované: 3.5.2018
Južné Čechy sú krásny a turistami obľúbený kraj. Najviac ich láka Český Krumlov, ale každá druhá dedinka tu vyzerá ako z rozprávky. Námestíčko so zdobenými štítmi je akýmsi prototypom klasickej českej obce, a keď je tam ešte rybník, vôbec by ste sa nedivili, keby si tam vodník šil na vŕbe topánky. Presne takáto rozprávková dedinka sú aj Holašovice, zapísané v roku 1998 do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

ČR: Novohradské hory – hrad Nové Hrady, Terčino údolie a panenská príroda
Publikované: 28.4.2016
Príroda Novohradských hôr mala šťastie, ľudia ju v minulom storočí nemali šancu veľmi ovplyvňovať. Odľahlé pohorie s nadmorskou výškou okolo 1 000 m bolo osídlené nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po vojne vysťahované, a celé územie v pohraničnom pásme sa stalo neprístupným. Ak si odmyslíme krivdu na pôvodnom obyvateľstve, efekt je pozitívny – hlboké lesy, čistý vzduch, nedotknutá príroda a napodiv ani 25 rokov po sprístupnení sem neprúdia davy turistov ako na neďalekú Šumavu.

ČR: Zámok Červená Lhota - rozprávka nad hladinou
Publikované: 21.4.2016
V krásnej prírode južných Čiech (asi 17 km od Jindřichovho Hradca) sa nachádza jedno naozaj romantické rozprávkové miesto - vodný zámok Červená Lhota. Stojí na skalnatom malom ostrovčeku uprostred rybníka a s okolím ho spája len kamenný most.


Súvisiace video

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry
Třeboň je veľmi vyhľadávaným mestom v južných Čechách, kde sa snúbi bohatá história s krásnou prí...

ČR: České Budějovice – neprávom opomínané
Kráľovské mesto na sútoku Vltavy a Malše je známe skôr ako turistické predmestie Českého Krumlova...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

10.5.2021
Dobré správy pre lyžiarov prichádzajú z rakúskeho Korutánska. Lyžiarske stredisko Mölltaler Gletscher obľúbené medzi rekreačnými lyžiarmi opäť otvára svoje brány. Na zjazdovkách čakajú na lyžiarov viac ako 3 metre snehu.
7.5.2021
Dnes vám predstavíme prírodné aj kultúrne pamiatky, ktoré sa dostali na predbežný zoznam UNESCO, respektíve o ktorých nominácií Slovensko i Česká republika uvažuje.
5.5.2021
Tak predsa! Lyžiarske strediská Jasná a Štrbské Pleso vo Vysokých Tatrách pokračujú v prevádzke až do 9. mája. Navyše vďaka uvoľneniu preventívnych opatrení sa rozbehnú aj kabínkové lanovky, ktoré rozšíria možnosti pre lyžiarov aj peších návštevníkov oboch horských stredísk.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Českej republike:

Česká republika

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Praha – prechádzka centrom mesta

Brno – hlavné mesto Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

Český Krumlov – za históriou do južných Čiech

Kutná Hora: skvost stredných Čiech

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 11. 5. 2021
sviatok:Blažena
dnes:
utorok 11.5.
26 °C
zajtra:
streda 12.5.
14 °C