www.infoglobe.sk » ČR, Brno: Špilberk – hrad, alebo pevnosť?

ČR, Brno: Špilberk – hrad, alebo pevnosť?

Publikované: 9.4.2020
Vyzerá to tak, že tento rok sa k moru nepozrieme, ale to vôbec nevadí, Česká republika totiž ponúka mnoho nádherných miest pre dovolenku. Dnes vás zavedieme do hlavného mesta Moravy a nahliadneme do histórie. Reč bude o hrade Špilberk.

Špilberk založil Přemysl Otakar II. už v polovici trinásteho storočia. V tom čase sa v sídle ale panovníci ukazovali len zriedkavo. O storočie neskôr sa to však zmenilo, a to za vlády Jana Jindřicha a jeho syna Jošta. Ani to však netrvalo dlho. Po smrti Jošta Moravského, ktorý bol posledný z línie moravských markgrófov, stratil hrad svoju funkciu a do popredia vstúpil jeho vojenský význam. Rázom bola z hradu pevnosť.

hrad Špilberk

Od pätnásteho storočia hrad len chátral a chátral. Majitelia sa teda rozhodli hrad predať Brnu. V roku 1620 ho však skonfiškoval Ferdinand II.

Keď počas tridsaťročnej vojny nastala čiastočná okupácia Moravy švédskym vojskom, opevnenie hradu sa začalo rýchlo opravovať a zdokonalovať. To všetko prebiehalo pod vedením plukovníka Raduita de Souches. Trojmesačné dobývanie hradu všetkých presvedčilo, že to nie je len bezvýznamná budova, a tak bol Špilberk postupne prestavovaný na najmohutnejšiu a najvýznamnejšiu barokovú pevnosť na Morave.

Špilberk

pohľad na hrad Špilberk z vnútorného opevnenia

Súčasťou každej pevnosti býva aj väzenie. Inak to nebolo ani v Brne. Cisár Jozef II. sa v roku 1783 rozhodol, že to nebude hocijaká väznica, ale civilná väznica pre najväčších zločincov. Slúžili na to priestory zvané kazematy. Hrad náhle prestal byť vojensky významný a stalo sa z neho len väzenie. V roku 1855 ale František Jozef I. väznicu zrušil a hrad potom desiatky rokov slúžil ako vojenské kasárne.

Výhľad z hradieb

V období oboch svetových vojen zomrelo na Špilberku niekoľko ľudí. Pre veľké množstvo občanov bol hrad iba „zastávkou“ do koncentračných táborov.

A čo sa dá vidieť na „Špilase“ dnes? Od roku 1960 je Špilberk sídlom brnenského múzea. Okrem prehliadkových okruhov („Kazematy“, „Juhozápadný bastión“ a „Rozhľadňa“) môžeme na hrade navštíviť aj niekoľko stálych expozícii. Jedna z nich sa nazýva „Od hradu k pevnosti“ a vypovedá o celej histórii Špilberku. Taktiež tu prebiehajú najrôznejšie výstavy, v lete sa tu odohrávajú Letné shakespearovské slávnosti, Medzinárodný hudobný festival Špilberk založený filharmóniou alebo tiež svetová súťaž ohňostrojov Ignis Brunensis. Dúfajme, že sa všetko uskutoční podľa plánu.

Špilberk vo vnútri hradieb   nádvorie

historického centra mesta sa k hradu dostaneme krásnou prechádzkou parčíkom a rozhodne nielen kazematy stoja za videnie.

GPS: 49°11'40.7"N 16°35'56.4"E

 

Text: Hana Doubková

Foto: Hana Doubková, Wikimedia Commons: Kirk, Petr Šmerkl

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Brno – Najzábavnejšie mesto ČR, keď viete kam ísť… II – VIDEO
Publikované: 14.6.2016
Teraz už z prvej časti viete, prečo sa oplatí do Brna vyraziť, kde začať prehliadku historického centra aj kde sa naobedovať. Čo nás čaká dnes? Chvíľka na námestí Slobody so záhadným orlojom, nevyhnutná návšteva Špilberku, UNESCO vila Tugendhat a funkcionalistická štvrť okolo nej a samozrejme ochutnávka veselého nočného života, výborného piva alebo vína a exkurzia do tunajšieho študentského života. Tak poďme na to!

ČR: V znamení Merkúra
Publikované: 30.4.2020
Národný pamiatkový ústav vydal neprehliadnuteľnú knihu s názvom V znamení Merkúra s podtitulom Šľachta českých zemí v európskej diplomacii. Knižná novinka sa zaoberá svetovou aj európskou diplomaciou v rôznych súvislostiach.

ČR, Doubravník – nenápadná obec s unikátnym kostolom i históriou – VIDEO
Publikované: 28.4.2020
Neďaleko hradu Pernštejn, po prúde rieky Svratky, leží mestečko Doubravník. Na prvý pohľad vás v ňom zaujme majestátny kostol Povýšenia svätého Kríža a aj v okolí je toho dosť, čo stojí za to objavovať. Poďme sa teraz spoločne vypraviť do Doubravníka.

Výstava Brnenské osobnosti pod elektrónovým mikroskopom
Publikované: 5.5.2020
Týždeň pred vyhlásením núdzového stavu bola pred brnenskou hvezdárňou nainštalovaná výstava Brnenské osobnosti pod elektrónovým mikroskopom. Slávnostné zahájenie výstavy prerušila pandémia koronavírusu, organizátori teda sľubujú expozíciu predĺžiť.

ČR: Brno – Najzábavnejšie mesto ČR, keď viete kam ísť... I – VIDEO
Publikované: 7.6.2016
Keď som sa nedávno dozvedel, že podľa Lonely Planet je Brno najmenej zaujímavé mesto ČR, chvíľu som len nechápavo krútil hlavou. Potom mi ale došlo, že je to tak vlastne dobre. Pokiaľ by do Brna každý deň prúdil rovnaký dav turistov ako do Prahy, veľmi rýchlo by toto mesto stratilo svoje kúzlo. Brno je totiž hlavne mesto študentov, zábavy, kultúry a mnohých nenápadných, zato však prekvapivo krásnych a zaujímavých miest. Otáčavé hodiny v tvare pánskeho prirodzenia, z ktorých každý deň vypadne sklenená guľôčka, a dopravné značky, ktoré akoby fajčili, nájdete naozaj len tu... V New York Times boli múdrejší a Brno zaradili do zoznamu 52 top miest, kam vyraziť v roku 2016!

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2016
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Brno – metropola Moravy
Hlavným kultúrnym, spoločenským a vzdelanostným centrom Moravy je druhé najväčšie mesto v Čechách...


Súvisiace video

ČR: Brno – Najzábavnejšie mesto ČR, keď viete kam ísť... II
A ide sa na „Špilas“! Kto je v Brne a nenavštívi hrad Špilberk, ako by tu ani nebol. Sídli tu Múz...

ČR: Brno – Najzábavnejšie mesto ČR, keď viete kam ísť... I
Lonely Planet považuje Brno za najmenej zaujímavé mesto ČR, ale my s tým musíme nesúhlasiť. Neprú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 25. 5. 2020
sviatok:Urban
dnes:
pondelok 25.5.
15 °C
zajtra:
utorok 26.5.
17 °C