www.infoglobe.sk » ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha

Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

Cesty na Prahu

Na Prahu sa dobre dostanete napríklad z Nepomuku. Z dediny sa vydáte po modrej turistickej značke a pri rázcestí u bývalej Jánskej búdy sa napojíte na žltú značku a po nej sa vydáte smerom doľava. Značka vás dovedie priamo k meteorologickému radaru. Pokiaľ sa od neho vydáte rovno po lesnej ceste, po zhruba 0,5 km chôdze sa dostanete k zvyšku nemeckej rádiolokačnej stanice. Z tejto cesty môžete odbočiť aj na lesnú cestičku (tá je označená symbolom), ktorá vás dovedie k triangulačnej tyči a značke na strome, ktorá označuje vrchol Prahy. Pokiaľ sa od radaru zas vydáte po žltej značke smerom na Sobenský rybník a nad kamenným morom zahnete doprava do lesa, dostanete sa na Čákovu vyhliadku. Z nej sa otvára nádherný výhľad na Rožmitálsko.

stúpanie na Prahu

Na Prahu sa dobre dostanete aj z Teslín. Môžete sa vydať buď cez Břízkovec a Padrťské rybníky, alebo po lesnej ceste vedúcej okolo búdy Václavka. Z tejto cesty zahnete na zelenú značku, ktorá vás dovedie k rázcestiu U Padrťských rybníkov. Odtiaľ pokračujte po modrej značke až k rázcestiu Pod Hubertkou, kde sa napojíte na žltú značku. Tá vás už dovedie k objektu meteorologického radaru.

Výhľady nielen na šumavský masív

Vrchol Prahy je veľmi plochý a pretiahnutý, a preto býva pre turistov dosť veľký problém nájsť najvyšší bod. Nádherný výhľad sa ale otvára predovšetkým z iných miest. Obľúbeným miestom je Čákova vyhliadka na vedľajšom vrchole Prahy. Krásny výhľad sa ale otvára aj od zvyškov nemeckej rádiolokačnej stanice Pegasus‑Y. Odtiaľ je možné za dobrej viditeľnosti vidieť celú Šumavu, Slavkovský les, a dokonca aj Krušné hory.

Meteorologický radar

Meteorologický radar umiestnený na Prahe je jedno z dvoch zariadení v Českej republike, ktoré monitoruje zrážkovú oblačnosť. Druhý radar sa nachádza na kopci Skalka v Drahanskej vrchovine. Vysielač vyrástol na kopci v rokoch 1999 až 2000 a stal sa charakteristickou dominantou vrchu, ktorý je tak vďaka nemu ľahko rozpoznateľný už z diaľky.

meteoradar

Nemecká radarová stanica

Nemecká Luftwaffe si na vrchole Prahy zriadila počas druhej svetovej vojny rádiolokačnú stanicu. Na západnom okraji temena Prahy môžeme dnes nájsť podivnú stavbu pripomínajúcu vysokú kamennú ohradu. Tento zvláštny objekt slúžil ako ochranný múr pre obsluhu zameriavača Freya. Ten začala Luftwaffe používať až ku koncu vojny a jeho hlavnou výhodou bola skutočnosť, že sa nedal tak ľahko rušiť ako skôr používané zariadenia. Okrem toho Luftwafe používala aj merače vzdialenosti pomenované Hans a zameriavače nazývané pre zmenu Heinrich.

ochranný múr zameriavača Freya   Snežná jama

Niektoré z drevených veží využila armáda českej republiky aj po skončení druhej svetovej vojny, nakoniec však boli ponechané samovoľnej skaze. Jediné, čo sa z nich dochovalo, sú betónové pätky. Obzvlášť mohutné pätky nájdete na Malej Prahe. Tie podopierali najvyššiu vežu celej základne, ktorá mala na vrchu zameriavač Freya EGON. Podobná stavba stála aj na mieste dnešného meteorologického radaru.

zvyška po veži pre zameriavač Freya EGON na Malej Prahe

Pokiaľ sa na Prahu vydáte z rázcestia Pod Hubertkou, budete presne v mieste, kde asfaltová cesta pomerne ostro zahýba doľava, prechádzať okolo objektu nazývaného Snežná jama. Dnes sa v tomto kamennom objekte uchovávajú sadenice stromčekov, pôvodne bol ale súčasťou vojenského areálu, v ktorom sa nachádzalo technické a ubytovacie zázemie pre posádku rádiolokačnej stanice.

GPS: 49°40'00.7"N 13°49'01.1"E

 

Text: Eliška Gregorová

Foto: Wikimedia Commons: Gortyna

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Klobouček: Na brdský kopec po novom náučnom chodníku
Publikované: 26.9.2019
Klobouček síce leží tak trochu v tieni Toku, Prahy, Třemošnej a ďalších známych vrcholov, ale rozhodne stojí za návštevu. Z blízkej Obecnice je Klobouček ľahko dosiahnuteľný, po novom naň vedie aj náučný lesnícky chodník.

ČR, Obecnice: Vodná nádrž a partizánske úkryty
Publikované: 11.4.2019
Vonku všetko kvitne, vtáky spievajú a všetko je akési veselšie. Po dlhej zime väčšina z nás túži len vyraziť do prírody a užívať si prvé jarné lúče. S nami sa môžete na jednu takúto prechádzku teraz vydať.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C