www.infoglobe.sk » ČR, Brdce: Na šiesty najvyšší vrchol Brd

ČR, Brdce: Na šiesty najvyšší vrchol Brd

Publikované: 30.4.2020
O Brdcoch sa vraj pred rokmi uvažovalo ako o vhodnom mieste pre americkú radarovú základňu, ale pozornosť sa potom obrátila k Břízkovcu nad Padrťskými rybníkmi. Našťastie z týchto plánov zišlo a my si teraz môžeme v Brdoch užívať krásnu prírodu.

Brdce sa nachádzajú približne v polovici hrebeňa spájajúceho dva najvyššie brdské vrcholy – Prahu a Tok. Tento hrebeň meria takmer 9 kilometrov a jeho nadmorská výška nikde neklesá pod 800 metrov nad morom. Brdce dosahujú výšku 839 metrov, čo z nich robí šiesty najvyšší vrchol Bŕd. Niektorí však nezapočítavajú sporný Bohutínský vrch, podľa týchto kritérií sú potom Brdce dokonca na piatom mieste. Podobne ako pri väčšine brdských kopcov, je vrchol veľmi plochý, a preto je ťažké nájsť najvyšší bod. Ten je označený hromadou kamenia a ceduľkou na strome. Priamo z vrcholu sa cez stromy neotvára žiadny výhľad, na juhovýchodnom úbočí sa ale nachádza pomerne rozľahlá paseka, z ktorej sa otvárajú nádherné výhľady na vodnú nádrž Láz a za dobrého počasia dovidíte až na Šumavu a jej predhorie.

vodná nádrž Láz z Brdcov   planina na svahoch Brdcov

Prístup

Na Brdce sa môžete vydať napríklad z Nepomuku. Lesná cesta Borská vás odtiaľ privedie až k plytkému sedlu zvanému U Vojaka (je označené obrázkom vojaka na strome), ktorým sú Brdce oddelené od susedného Hradišťa. Z tohoto sedla odbočuje lesná cesta Jeřábecká, z ktorej odbočuje na vrchol Brdcov niekoľko neoznačených cestičiek. Ďalšou možnosťou je vydať sa na Brdce zo Skelnej Hute. Na vrch odtiaľ vedie lesná cesta pomenovaná Brdecká. Na Brdce začína stúpať v mieste, kde sa stretáva s lesnou cestou Havelská, ktorá ide od Nepomuku.

duglaska tisolistá na Skelnej Hute   vrcholová hromada kamenia

Pokiaľ sa zo Skelnej Hute vydáte opačným smerom (teda po lesnej ceste Perkanská) a na križovatke za lúčnou enklávou zahnete na lesnú cestu Bahenská, máte to k vrcholu Brdcov tiež len kúsok. Po necelom kilometri chôdze, v mieste, kde cesta mierne zatáča, treba odbočiť doľava na lesnú cestičku a okolo posedu začať šliapať do kopca. Kúsok pred touto odbočkou sa priamo pri lesnej ceste Bahenská schováva vojenský bunker.

bunker na severovýchodnom svahu

Zatiaľ na Brdce nevedie žiadna turistická značka a aj so signálom tu budete mať pravdepodobne problémy, preto si so sebou radšej vezmite aj papierovú mapu.

studnička Maruška

Za stopami po pustovníkovi

Medzi Brdcami a Zavírkou, pri lesnej ceste Perkanská, po ktorej sa môžete dostať zo Skelnej hute k Pilskej studničke, sa nachádza medzi stromami schovaný malý rybníček. V tejto tichej oáze pokoja vraj kedysi prebýval pustovník. Vraví sa, že sa dožil sto rokov a jeho smrť samé od seba ohlásili zvony třebského kostola. Navyše sa vraj z jedného tunajšieho statku vydal sám od seba smerom k rybníčku pár volov aj s povozom. Čo je na legende o brdskom pustovníkovi pravda nevie nik, no pri rybníčku boli skutočne nájdené základy budovy datované do 15. storočia. Mohla to byť pustovňa, ale taktiež mohlo ísť o kráľovskú hájovňu, ktorá sa zmieňuje v niektorých prameňoch. Toto miesto sa dnes nazýva U Pustovníka alebo U Pustovníka Ivana. Neďaleko odtiaľ je pri Pilskom potoku schovaná studnička Maruška. Do prístrešku, ktorý ju chráni, sú vložené príslovia a citáty, nad ktorými sa môžete zamyslieť, kým sa budete osviežovať dúškom tunajšej pramenitej vody.

U Pustovníka   pri rybníčku na Skelnej Hute

GPS: 49°40'30.4"N 13°51'54.8"E

Text a foto: Eliška GregorováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Brdy – cesta na vrchol Praha
Publikované: 28.3.2019
Praha je ľahko rozpoznateľný kopec týčiaci sa nad Nepomukom, za najvyššou horou Bŕd – Tokom – zaostáva len o tri metre. Na jej vrchu sa týči meteorologický radar a nájdeme tu tiež pozostatky nemeckej rádiolokačnej stanice.

ČR, Brdy – posledný nepoznaný raj I. - Valdek
Publikované: 10.12.2015
Na začiatku roka 2016 budú mať turisti zrejme poslednú možnosť, ako sa v Čechách prejsť po rozľahlom zalesnenom území, kde nikdy neboli a v ktorom nebudú spočiatku rušiť ani turistické značky. Otvorí sa totiž verejnosti doposiaľ neprístupný vojenský priestor Brdy. Zároveň tým vznikne fantastická možnosť putovať peši nejakých 90 km z južného okraja Prahy až niekam za Rožmitál lesom, a pritom nenarazíte na aglomeráciu alebo by ste museli prechádzať frekventované cesty!

ČR, Brdy: Lázská a Pilská vodná nádrž – oázy pokoja uprostred lesov
Publikované: 11.10.2018
Brdské priehrady na rieke Litavke boli pôvodne založené pre potreby příbramských baní. Dnes zásobujú pitnou vodou mesto Příbram a priľahlé obce.

ČR, Brdy: Padrťské rybníky – prechádzka zaniknutými osadami
Publikované: 15.11.2018
Najväčší rybník Plzenského kraja nájdete uprostred brdských lesov a neďaleko pozostatkov mnohých zaniknutých miest.

ČR: Brdy – základné informácie a charakteristika oblasti
Publikované: 28.9.2017
Pretože sa v nasledujúcich týždňoch vydáme na niekoľko krásnych miest v Brdoch, najskôr si o nich niečo povieme. CHKO Brdy je jednou z najmladších českých chránených krajinných oblastí. Za CHKO ju vyhlásili len nedávno, v januári 2016 a turistom sa tak otvorili aj oblasti, ktoré boli predtým neprístupné.

ČR: Brdy, Plešivec – cesta na brdský Olymp
Publikované: 12.10.2017
Plešivec, výrazný pretiahnutý kopec v blízkosti Jinec, sa nedá prehliadnuť. Toto miesto patrí k tým najtajomnejším, aké môžeme v Brdoch nájsť. Viaže sa k nemu mnoho povestí.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 5. 2020
sviatok:Viliam
dnes:
štvrtok 28.5.
13 °C
zajtra:
piatok 29.5.
17 °C