www.infoglobe.sk » ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich

ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich

Publikované: 20.9.2018
Rozhľadňa Děd sa týči na zalesnenom kremencovom vrchu v oblasti Křivoklátskej vrchoviny, ktorá bola od nepamäti cieľom záujmu peších turistov.

Kráľovské mesto Beroun

Na rozhľadňu sa dá dostať z niekoľkých miest, najzaujímavejšia cesta začína pri vlakovej stanici v Beroune a je označená modrou turistickou značkou. Trasa vedie historickým centrom mesta. Cestou na Husovo námestie prechádza okolo zvyškov mestského opevnenia, z ktorého sa dochovali dve brány – Plzenská, ktorá stráži horný koniec námestia, a Pražská na dolnom konci smerom k Berounke. Pražská brána sa dochovala vo svojej pôvodnej gotickej podobe, druhá menovaná bola po požiari v roku 1735 upravená. Na obe sa dá dnes vyjsť a pozrieť sa na mesto z vtáčej perspektívy. Na námestí sídli aj Múzeum Českého krasu, ktoré návštevníkom ponúka expozíciu venovanú prírode a histórii Berounska. Múzeum sídli v historickom Jenštejnskom dome. Na dvore je umiestnený geopark s vystavenými kusmi hornín z oblasti Barrandienu a tiež galéria, ktorá slúži na príležitostné výstavy.

oblasť Na Ostrove    mestské opevnenie

Cesta na rozhľadňu Děd

Z námestia trasa ďalej pokračuje po modrej turistickej značke okolo kostola sv. Jakuba vonkaplnka Panny Márie Sedembolestnej z centra a stúpa až ku kaplnke Panny Márie Sedembolestnej na vŕšku nad mestom. Tá bola pôvodne postavená nad prameňom zázračnej vody v roku 1724, obnovená bola podľa návrhu architekta Josefa Mockera v rokoch 1894–1895. Od kaplnky trasa stúpa až k rádiokomunikačnému vysielaču, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na Beroun, potom pokračuje po hrebeni až k rozhľadni.

Samotná rozhľadňa je vysoká 12 metrov a postavená je z bielych tehál vyrobených v neďalekom Kráľovom Dvore. Tak trochu pripomína vežu nejakého novogotického hradu, nechýba jej ani cimburie. Aj výhľad je už dnes lepší, než býval kedysi. Podarilo sa dohodnúť vyrúbanie pruhu lesa, takže sa tým, ktorí vystúpia až na ochodzu veže, otvorí na jednej strane výhľad na Kráľov Dvor a na tej druhej zas na Kožovu horu nad Kladnom.

pohľad na mesto

Je to úplne prvá rozhľadňa, ktorú v Čechách vybudoval Klub českých turistov. V okolí sa rozprestiera aj nálezisko skamenelín z obdobia ordoviku. Rozhľadňa je prístupná bez obmedzenia a zdarma.

Obľúbené miesta Václava Talicha

Výlet na Děd sa dá spojiť aj s prechádzkou po ďalších zaujímavých miestach v okolí Berouna. Do mesta sa môžete vrátiť po červenej turistickej značke. Po ceste budete míňať Markovu studničku a zalesneným údolím zídete až k miestu, kde si v roku 1936 kúpil nehnuteľnosť slávny dirigent Václav Talich. Časť údolia bola po ňom dokonca aj pomenovaná, vedie tade aj náučný chodník. Od Talichovej vily to je na berounské námestie už len niečo okolo dvoch kilometrov.

Markova studnička  zázračný prameň  rozhľadňa Děd

Zo stanice to je na Děd po modrej turistickej značke zhruba 4 kilometre, cesta späť po červenej je podobne dlhá. Na rozhľadňu sa dá vyraziť aj z neďalekých Hudlic.

Mestská hora a jej medvedí obyvatelia

Cestou na Děd si môžete odskočiť aj na Mestskú horu. Tá sa týči do výšky 290 m n. m. a okrem železobetónovej rozhľadne a lesoparku s detskými ihriskami sa tu nachádza aj medvedárium. Prvými tunajšími obyvateľmi sa stali Vojta, Kuba a Matej z večerníčkov natočených filmárom Václavom Chaloupkom.

medvedárium

Ďalším príjemným miestom vhodným na prechádzky je lokalita Na Ostrove. Vetvením rieky Berounky tu vznikol riečny ostrov, na ktorom sa nachádza zimný štadión a aquapark, pozdĺž rieky sa dá dôjsť až k sútoku Berounky s Litavkou.

sútok Berounky a Litavky

GPS: (rozhľadňa) 49°58'04.4"N 14°02'02.1"E

Text: Eliška Gregorová

Foto: Eliška Gregorová, Wikimedia Commons: Janmanak, Ondřej Kořínek, Aktron

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, Karlštejn – najposvätnejšie miesto Krajín českej koruny
Publikované: 24.10.2019
Hradozámocká sezóna práve končí, niekoľko populárnych objektov je však otvorených celoročne. Ak sa vám uprostred sychravého víkendu zacnie po výlete na nejaký pekný hrad, jednou z možností je napríklad Karlštejn.

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdca Českého krasu – VIDEO
Publikované: 8.10.2019
Český kras ponúka nespočetne veľa možností na krásne výlety – či už pešky, na bicykli, alebo trebárs aj na lodi. Jedným z najobľúbenejších cieľov je obec v samotnom srdci chránenej krajinnej oblasti – Svatý Jan pod Skalou. Poďme sa do nej spoločne z neďalekej obce Srbsko vypraviť.

Karlštejn: rekonštrukcia hradu
Publikované: 9.7.2019
V septembri by sa mala začať rekonštrukcia najnavštevovanejšej pamiatky v Čechách. Hrad Karlštejn však zostane pre návštevníkov naďalej otvorený, ľudia by ale mali počítať s krátkodobými uzávierkami. Práce potrvajú do októbra 2022. Počíta sa napríklad s obnovou Cisárskeho paláca, vzniknú nové expozície a tiež moderné návštevnícke centrum

ČR, Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov – VIDEO
Publikované: 14.5.2019
Podľa mňa patrí Křivoklátsko k najkrajším kútom Českej republiky. Zďaleka však nejde len o samotný hrad Křivoklát, najväčšie kúzlo majú tunajšie listnaté lesy, údolie Berounky a pamätihodnosti, ktoré táto oblasť ukrýva. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je vďaka zámku a okoliu aj obec Nižbor. Poďme sa teraz do nej spoločne vypraviť.

ČR: Tetín – pútnické miesto a hradisko nad Berounkou – VIDEO
Publikované: 22.5.2018
Chcete spojiť výlet do krásnej prírody s výletom do českej histórie? Vyrazte do obce Tetín neďaleko Berouna. Nielenže tu podľa povesti sídlila Krokova dcéra Teta, ale taktiež tu v tunajšom hradisku zavraždili kňažnú sv. Ľudmilu.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO
Publikované: 1.10.2013
Tak o tomto miestečku, ktoré zaberá len štyri štvorcové kilometre, mnohí zasvätení hovoria ako o najkrajšom zo stredných Čiech. Niektorí mu nadraďujú ešte preslávený Karlštejn alebo starobylý Tetín.

Stredné Čechy: nová mapa kempov
Publikované: 16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu. Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad - VIDEO
Publikované: 12.11.2013
Neviem, či nie je zbytočné pozývať vás na miesto tak notoricky známe pre všetkých Čechov – na hrad Karlštejn.

ČR, Skryje: zrúcanina hradu Týřov
Publikované: 2.4.2015
Máte radi dobrodružstvo, českú históriu a nádhernú až omamnú prírodu? Potom vás chcem pozvať do hustých krivoklátskych lesov v okolí rieky Berounky, kde kedysi stával významný kráľovský hrad Týřov. Krajina tu spĺňa moju predstavu o nebeskom raji, a to v ktoromkoľvek ročnom období.


Súvisiace video

ČR, Svatý Jan pod Skalou – výlet do srdca Českého krasu
Do Svatého Jana pod Skalou môžete dôjsť autom, ale bola by škoda neprejsť sa lesmi Českého krasu...

Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov
Dnes navštívime Křivoklátsko, nezamierime však na Křivoklát, ale nahliadneme do obce Nižbor. Odpo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 2. 2020
sviatok:Roman, Romana
dnes:
nedeľa 23.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 24.2.
7 °C