www.infoglobe.sk » ČR, Bechyně – za históriou aj technickými zaujímavosťami

ČR, Bechyně – za históriou aj technickými zaujímavosťami

Publikované: 31.10.2020
Juhočeská Bechyně bývala kedysi mocným krajským mestom, dnes je to príjemné kúpeľné letovisko na rieke Lužnice pýšiace sa zachovalým historickým jadrom a mnohými ďalšími pamiatkami.

Počiatky Bechyně siahajú až do praveku, na skalnej vyvýšenine nad sútokom Smutné a Lužnice bolo neskôr vybudované hradisko. Tu vznikol potom kráľovský hrad, dnes prestavaný na zámok. V držaní panstva sa vystriedalo niekoľko významných šľachtických rodov, avšak najväčší rozkvet zažila Bechyně za Rožmberkov a Šternberkov. Bol to práve Petr Vok z Rožmberka, kto inicioval prestavbu hradu na výstavný renesančný zámok.

nádvorie zámku

Prechádzka Bechyňou

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou mesta je zmienený zámok. V súčasnosti je v súkromnom vlastníctve, ale je prístupný verejnosti. V objektoch zámockého pivovaru sídli pobočka Alšovej juhočeskej galérie a Múzeum keramiky, v objekte bývalej sýpky sa zase nachádza múzeum sochára Vladimíra Preclíka. Oddýchnuť si môžete v zámockom parku, z ktorého sa otvárajú nádherné výhľady na údolie Lužnice. Ďalšou výraznou dominantou je kláštorný kostol Panny Márie. Je jediným pozostatkom františkánskeho kláštora zničeného za husitských vojen. Interiér sa pýši v našich krajinách vzácnou gotickou diamantovou klenbou a sú tu k videniu tiež náhrobné kamene bývalých držiteľov mesta. Za pozornosť stojí aj Masarykovo námestie s mnohými historickými domami a kostolom sv. Mateja. Dochovali sa tu tiež časti mestského opevnenia, napríklad hláska (veža) Kohoutek nad Dolným mlynom v Zářečí.

františkánsky kláštor kostol sv. Mateja

veža Kohoutek

Bechyňská dúha

Nielen vlakoví nadšenci si užijú vlakom z Tábora do Bechyňe. Trať spájajúca tieto mestá bola prvou plne elektrifikovanou železničnou traťou na území našej republiky. Projekt, ktorého hlavným strojcom bol František Křižík, pripomína aj tabuľa pred nádražím v Tábore. Napájací systém trati dodnes zostáva českým unikátom, používa sa tu totiž jednosmerné napätie 1,5 kV, v Tábore má linka svoje vlastné nástupište umiestnené pred nádražnou budovou. Najväčšiu pozornosť na trati ale púta železobetónový most cez Lužnicu zvaný Bechyňská dúha. Po moste prebieha ako železničná, tak cestná doprava a je prístupný aj peším. Výhľady na historickú časť mesta na skale nad riekou sú odtiaľ skutočne pôsobivé. Ďalšiu várku výhľadov ponúka chodník Bechyňské výhľady. Z niekoľkých vyhliadok je odtiaľ vidieť nielen na mesto, ale aj na Dúhový most. Prechádza tiež malebnou osadou Zářečí na druhom brehu Lužnice. Chodník však nie je vhodný pre kočíky, bicykle a horšie pohyblivých.

vlaková trať Bechyně – Tábor Dúhový most

Kúpeľníctvo, keramika a vodáctvo

Pokiaľ máte s pohybovým ústrojenstvom problémy, mohli by vám pomôcť miestne kúpele. Tradícia kúpeľníctva v Bechyni siaha do 17. storočia, kedy sa začala využívať liečebná sila rašeliny z okolitých bahien. Areál kúpeľov sa nachádza v susedstve vlakového nádražia. Bechyňu preslávila aj keramika. Každoročne sa tu na sklonku júla usporadúvajú keramické trhy a pri prechádzke mestom narazíte na mnoho keramických plastík skrášľujúcich verejné priestranstvá. V úseku Lužnice medzi Táborom a Bechyňou si zase prídu na svoje vodáci, tato časť rieky býva totiž považovaná za tu najkrajšiu.

areál kúpelov kúpeľná budova Šárka

GPS: 49°17'46.8"N 14°28'02.3"E

Text a foto: Eliška Gregorová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český Krumlov – za históriou do južných Čiech
Publikované: 23.7.2020
Za normálnych okolností je mesto preplnené turistami, v dôsledku boja s koronavírusom teraz ale môžete vidieť Krumlov poloprázdny. Takže neváhajte a choďte, pretože zachovalejší historický celok v Českej republike totiž reprezentuje už len Praha.

ČR: Tipy na výlety za pamiatkami južných Čiech
Publikované: 3.10.2020
Na stromoch sa farbí lístie, ale slniečko sa ešte nevzdáva. Babie leto k výletom len nabáda. Viete, kam vyraziť v južných Čechách?

ČR, Lomnice nad Lužnicí: Mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 29.9.2020
Malebné mestečko ležiace na juhu Čiech neďaleko Třebone láka predovšetkým milovníkov turistiky. Obklopuje ho hneď niekoľko významných prírodných rezervácií a území, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

ČR, Suchdol nad Lužnicí – výlety nielen pre vodákov
Publikované: 13.8.2020
Hoci je Suchdol nad Lužnicí známy predovšetkým vodákom, na svoje si tu prídu aj rybári, milovníci histórie, cyklisti a peší turisti.

ČR, Třeboň - Historické mesto obklopené rybníkmi
Publikované: 10.8.2017
Malebné mesto so zachovalým historickým jadrom leží v juhočeskej krajine plnej rybníkov, no nielen tie ho preslávili.

ČR, Třeboň: Náučné chodníky pre každého
Publikované: 9.8.2018
Okolie Třebone ponúka hneď niekoľko náučných chodníkov, väčšina je vhodná ako pre peších, tak aj pre cyklistov.

ČR, Červené blato – prechádzka unikátnym rašelinovým lesom
Publikované: 14.5.2020
Rašelinisko Červené blato ležiace v melancholickej krajine Třeboňskej panvy je ideálnym miestom na jarný výlet do prírody. Chvíľami si tu budete pripadať, ako by ste sa ocitli v severskej tajge. Toto miesto má navyše aj zaujímavú históriu spojenú s neďalekou sklárňou v Jiříkovom údolí.


Súvisiace video

ČR, Třeboň – Mesto kaprov, kúpeľov a renesančnej architektúry
Třeboň je veľmi vyhľadávaným mestom v južných Čechách, kde sa snúbi bohatá história s krásnou prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C