www.infoglobe.sk » ČR – Arborétum Bukovina pri Hrubej Skále

ČR – Arborétum Bukovina pri Hrubej Skále

Publikované: 4.6.2020
Tipom na príjemnú popoludňajšiu prechádzku môže byť napríklad návšteva zaujímavého Arboréta Bukovina. To sa nachádza kúsok od obce Sedmihorky na Hruboskalskej skalnej plošine. Skalným mestom vedie Zlatá cesta Českého raja, po ktorej je tiež možné sa vydať a navštíviť tak viac zaujímavých miest v okolí.

Zaparkovať môžete v obci Kacanovy, ktorá sa nachádza 4 kilometre južne od Turnova a predtým sa volala Vrcha – osada z roku 1514. Terajší názov vznikol vraj z italského slovného spojenia casa nuova, čo znamená nový dom.

kaplnka v obci Kacanovy

Z parkoviska vyrážame malý kúsok po hlavnej ceste, ale hneď pri autobusovej zastávke odbočujeme na cestu vľavo. Dá sa však zvoliť aj kratší variant trasy. Avšak my si vyberáme túto štvorkilometrovú (8 km celkom) lesnú cestu vedúcu pozdĺž dvoch rybníčkov (Pod Douglaskou a Nad Douglaskou), za ktorými sa už ponárame do skál. Takmer až k samotnému arborétu nestretávame skoro nikoho, občas prejde iba pár cyklistov, pre ktorých je tunajšia trasa ideálna. Avšak v okolí arboréta sa to ľuďmi už len hemží, predsa len je v okolí plno krásnych miest.

socha „Duch arboréta“ v arboréte

v arboréte

Arborétum je označované ako anglický park a nachádza sa tu 41 druhov drevín. 400 tunajších stromov je chránených a pamätných. Arborétum bolo založené po roku 1860 Jánom Bedřichom Lexom z Aehrenthalu, vtedajším vlastníkom hruboskalského panstva a lesníkom Leopoldom Angerom starším. Pôvodne bolo vytvorené ako miesto pre zavádzanie cudzokrajných stromov. Môžeme tu obdivovať dreviny predovšetkým zo Severnej Ameriky. V areáli arboréta sa tiež nachádza altánok z 19. storočia vo švajčiarskom štýle, teraz slúži ako informačné stredisko Správy CHKO Český raj. Zakúpiť sa tu dajú všelijaké suveníry a nachádza sa tu tiež malá expozícia. Okrem drevín tu môžeme navštíviť aj vyhliadku Kamenný stůl alebo sa pozrieť na sochu „Duch arboréta“, ktorá bola vytvorená v roku 2005 z odumretej duglasky tisolistej.

altánok slúžiaci ako informačné stredisko expozícia v informačnom stredisku

Vychádzka sa dá vždy ľubovoľne predĺžiť napríklad na zámok Hrubá Skála či Mariánsku vyhliadku. Deti určite tiež radi uvítajú návštevu neďalekého okružného, lesného detského náučného chodníka Sedmihorky. Ten je dlhý 3 kilometre, vychádza z kempu Sedmihorky a vedie prírodnou rezerváciou Hruboskalsko. Ku chodníku sa za pár korún predáva detský tlačený sprievodca v kempe či v informačnom stredisku v arboréte (zdarma sa dá stiahnuť aj on-line), kde deti pre spestrenie vypĺňajú rôzne úlohy.

 

GPS: 50°32'57.9"N 15°11'03.7"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Český ráj – Maloskalsko a skalné bludisko Chléviště
Publikované: 4.7.2019
Ak sa chcete vydať do krásneho a nie tak hojne navštevovaného skalného bludiska, tak Chléviště v Besedických skalách je tou správnou voľbou.

ČR, Český raj – náučný chodník Hruboskalsko
Publikované: 5.9.2019
Pokiaľ milujete skalné mestá, nádhernú prírodu a božské výhľady, tak je Hruboskalsko pre vás skvelá voľba.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova
V dnešnom videu sa pozrieme do severnej časti Českého raja, najprv sa vydáme po turistickej magis...

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade
Do Českého raja sa snáď každý rád vracia, je to miesto plné pokoja, krásnej prírody a historickýc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C