www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta

Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Čierna Hora (Montenegro), ako samostatný štát vznikla len nedávno, a to v roku 2006. Jej hlavným mestom je Podgorica. S počtom obyvateľov cez 625 000 sa radí medzi najmenšie štáty v rámci Európy. Susedí so 4 až 5 štátmi vrátane Chorvátska, kde sa nachádza nám tak dobre známe a obľúbené „slovenské more“ , čiže Jadran. Možno ste sa tiež pozastavili nad tým, prečo uvádzame nejednotný údaj, čo sa týka  počtu susedských štátov. To preto, lebo tým piatym štátom by malo byť Kosovo, ktoré dodnes Slovenská republika, na rozdiel od Českej, neuznala a stále ho považuje za súčasť Srbska. Ale nechajme politiku na politikov a vydajme sa v ústrety poznávaniu tejto divokej, miestami nespútanej, krajiny.

Čierna Hora

Cesta do neznáma

Čierna Hora - cestaPokiaľ sa vyberiete do Čiernej Hory autobusom vedzte, že cesta trvá úmorných 17 hodín. Samozrejme môžete ísť aj autom, či pohodlne a rýchlo lietadlom. My sme si zvolili prvú možnosť a povieme vám, mali sme čo robiť, aby nás, ako sa ľudovo hovorí "mrle nezožrali". Z Bratislavy autobus zamieril smer  Maďarsko, potom cez Slovinsko, Bosnu a Hercegovinu až po pobrežie Chorvátska, kde sme míňali tunel za tunelom, až sa nám naskytol krásny nočný, alebo skôr skororanný pohľad na mestečko zapísané v UNESCU nazývané aj perla Jadranu - Dubrovník.

Dubrovník

Odtiaľ bolo už len na skok k hraniciam Chorvátska s Čiernou Horou. Ešte sme ani nevkročili do tejto krajiny a hneď nás prekvapili dve veci. Prvou bola zmena vegetácie. Po stovkách kilometrov nehostinnej chorvátskej vápencovo skalnatej krajiny s minimálnou zeleňou sme sa rázom prehupli do doslova zeleného raja. Skaly boli ukryté pod sviežou „záplavou“ stromov  vytŕčajúcich spod oparových obláčikov. Druhým prekvapením bola veľká tabuľa priamo na hranici s textom: Vitajte v Európskej únií!, hneď, ako sme ju zbadali, začali sme loviť v našej geograficko – politickej pamäti, či vôbec vieme, ktoré štáty patria do tohto spoločenstva krajín. No nijako nám tam Čierna Hora nezapadala. A ani nemohla, nakoľko si to miestni Čiernohorci vymysleli. Tak, ako si vymysleli Európsku úniu, tak si aj zaviedli menu euro. Jednoducho „na čierno“ si doviezli menu a začali ju používať, ako vlastnú. Nám, ako turistom či návštevníkom tejto krajiny, to len vyhovovalo. Nemuseli sme si meniť peniažky. A toto bol len začiatok.

Čierna Hora - Kotorská boka

Nie je záliv ako záliv

Po prekročení hraníc  sme sa z otvoreného jadranského pobrežia dostávali viac do vnútrozemia krajiny. Cesta, ktorou náš autobus prechádzal, začala kopírovať najväčší južný prírodný záliv jadranského mora nazývaný Kotorská boka. V minulosti, ale aj dnes, nesprávne považovaný za najjužnejší  európsky  fjord. No o fjord sa v žiadnom prípade nejedná, nakoľko ten vzniká po činnosti ľadovca.  Kotorská boka vznikla zatopením ústia rieky a delí sa na štyri menšie zálivy - Hercegnovský, Risanský, Kotorský a Tivatský. Známa je aj ročným úhrnom zrážok, ktorý prevyšuje 4 600 mm, čo ju zaraďuje medzi najdaždivejšie miesto Európy, no napriek tomu patrí k najnavštevovanejším častiam Čiernej Hory.

Čierna Hora - Kotorská boka (trajekt)

My sme prešli cez najväčšie mesto a súčasne letovisko Herceg-Novi, známe ako mesto kvetov a pomarančovníkov,  aby sme sa priblížili k najužšiemu miestu Kotorskej boky. Tu záliv od seba oddeľuje pobrežia vo vzdialenosti len 350 metrov. Toto miesto sa nazýva Verige a je známe vzburou, ktorá sa tu odohrala v roku 1918, kedy sa v úžine naťahovali reťaze brániace lodnému útoku.  Práve na tomto mieste sú v súčasnosti pripravené  trajekty, ktoré za poplatok prepravujú či skôr preplavujú ľudí,  autá, kamióny a samozrejme autobusy. Vďaka tejto zrýchlenej preprave sme ušetrili asi hodinu cesty, ktorú by sme museli absolvovať pri obchádzaní celého zálivu. Ešte jednou zaujímavosťou Kotorskej boky pre našinca je, že za prvej republiky slúžila Československu ako prístav.  Po absolvovaní prejazdu cez úžinu sme boli len pár kilometrov od nášho cieľa, vraj „najrušnejšieho“ mesta zálivu –  mesta Tivat. Celú cestu lemovali obrovské oleandre a krovinaté porasty s typickou „bielou“ mediteránskou architektúrou. 

Čierna Hora - architektúra 

V nasledujúcom článku si povieme o meste Tivat, o jeho histórií a nočnom živote.

 

GPS: 42°27'00.2"N 18°32'08.6"E (Herceg-Novi)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu
Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Čierna Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásna zátoka
Publikované: 28.6.2022
Pomaly, ale isto naše putovanie po Čiernej Hore končí. Na záver sme si pre vás prichystali malú čerešničku v podobe návštevy čarokrásnej slnkom zaliatej zátoky Pržno s nádhernou piesočnatou plážou.

Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 5.7.2022
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot
Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko
Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu
Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Čierna Hora: úchvatná dovolenka na horách aj pri mori
Publikované: 21.7.2014
Pokiaľ premýšľate o dovolenke v krajine, kde je dostatok zelene, nádherné hory, ale zároveň chcete tráviť dovolenku pri more, tak je pre vás Čierna Hora dobrým tipom. Pravdou je, že letnom období býva pobrežie preplnené lehátkami a ich hodinovými nájomníkmi, ale za túto kombináciu to určite stojí.

Chorvátsko: Na ostrove Hvar II.
Publikované: 5.12.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ...

Chorvátsko: Na ostrove Hvar I.
Publikované: 21.11.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ... Cesta autobusom do chorvátskeho prístavu Split trvala z Bratislavy približne 12 hodín. Šťastie bolo, že ostrov je takmer na samom juhu Chorvátska, a tak počet cestujúcich len mierne presahoval číslo 20. V autobuse mal takmer každý cestujúci pre seba dve sedačky, a to je už poriadny luxus.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
10.8.2022
Počas 11., 18. a 25. augusta 2022 sa môžete zúčastniť nočnej prehliadky Kutnej Hory a spoznávať tak jej romantické či až mystické uličky a zákutia. Dozviete sa nielen to, ako to vlastne bolo s kutnohorským striebrom, ale aj to či tu bola alebo nebola pekelná pobočka a koľko práce vie urobiť jeden kostlivec z Neškaredic.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 8. 2022
sviatok:Leonard

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X