www.infoglobe.sk » Chorvátsko: Istria – polostrov, na ktorý sa nezabúda

Chorvátsko: Istria – polostrov, na ktorý sa nezabúda

Publikované: 23.6.2022
Polostrov Istria sa nachádza medzi Terstským a Kvarnerským zálivom a je najväčším polostrovom Jadranu. Istria je rozdelená na časti patriace Taliansku, Slovinsku, no najväčšia z nich patrí Chorvátsku. A práve do Chorvátska budú smerovať naše dnešné kroky.

Nie nadarmo sa hovorí, že v Chorvátsku je slovenské more. Táto obľúbená dovolenková destinácia si získala srdcia Slovákov i celého sveta, a to hlavne vďaka krásnej prírode, tyrkysovo čistému moru a vľúdnosti miestnych obyvateľov.  Naša cesta na tento malebný kút Zeme sa začala kúpou zájazdu v cestovnej kancelárií. Nakoľko sme si spolu s priateľkou nechceli čerpať dovolenku, rozhodli sme sa ísť do Chorvátska na jednodňový výlet. A oplatilo sa! V žiadnom prípade sa nejednalo o pokojnú dovolenku, práve naopak. Tá naša bola plná zážitkov a pôžitkov, ktoré sme si dopriali za naozaj malý peniaz.

Chorvátsko - Istria

Cesta k vytúženému moru

Začiatok nášho dobrodružstva sa začal na autobusovej stanici v Bratislave, kde sme nastúpili do autobusu, ktorý nám udal  dovolenkový smer - Chorvátsko. Cestovalo sa v noci, takže panorámy okolia zostali pred našimi očami ukryté. Napriek tomu väčšina našich spolucestujúcich, rovnako ako aj my – nespala. Pri každej z povinných oddychových zastávok sa ľudia húfne vyvalili z autobusu, či už na toaletu alebo na cigaretku a kávu. My sme žiaden s týchto pôžitkov nevyužili a radšej sme sa chvíľku prechádzali po areáloch odpočívadiel. Nočný život na týchto miestach vôbec neustával. Nonstop prichádzajúce autobusy s cestovateľmi a autá preplnené batožinou v nás umocňovali pocit, že cieľ našej cesty sa blíži. Po menej príjemnom čakaní v zápche medzi Rakúsko a Slovinskom, nám ubiehala cesta raz dva. Ani sme sa nenazdali a so svitaním slnka nás vítali prvé pohľady na vytúžené Jadranské more. Tabule pri ceste nás vítali v Chorvátsku, v krajine Európskej únie a na malebnom polostrove Istria.

Chorvátsko - Istria (stredoveké uličky)

Nevšedné pamiatky spoza okna autobusu

Cestu lemovali olivovníky a vinice. Zem žiarila v červených farbách a spoza krovia sem tam vykúkali typické biele mediteránske domčeky miestnych obyvateľov. Asi po hodinke cesty sme sa ocitli v zalesnenom území tzv. Limského zálivu. Pohľad na tento 9 kilometrový prírodný kanál s nebeskou vodou bol dych vyrážajúci.  Čo nevidieť sme sa blížili k cieľu, míňali sme historické mestá Poreč a Vrsar, ktoré sú známe napríklad naturistickou rekreáciou, milovníkom Casanovom, úchvatnými dominantami v podobe kláštora, antickými chrámami či Eufráziovou bazilikou zapísanou do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. No my sme si za cieľ vybrali mestečko Rovinj. Bolo to z dôvodu azda najtypickejšieho zachovania stredovekých a renesančných prvkov. Po dorazení na miesto sme naše prvé kroky ihneď nasmerovali na štrkovitú pláž. Nakoľko bolo len 8 hodín ráno, boli sme tam viac menej sami. Kým si dovolenkári vychutnávali raňajky, my sme si už užívali plávanie v teplučkom mori a slnenie sa na ešte nerozpálených vápencových skalách. Pozorovali sme z mora vynárajúce sa ostrovy, lode rybárov a romantickú atmosféru vyžarujúcu z historického centra mestečka Rovinj.  Asi po dvoch hodinách relaxu, keď sa pláž pomaly zaľudnila a teplota už nepríjemne stúpala, sme sa rozhodli pre exkurziu do historického centra.

Mestečko Rovinj

Limský zálivChorvátske pláže

Za prijateľný poplatok sme sa loďkou preplavili až k vstupnej „bráne“ mesta – k trhovisku. Všadeprítomné stánky ponúkali od mušlí, cez náramky, až po vejáre snáď všetko, čo turisti milujú. Kúsok ďalej bol ovocný trh, no ceny pre nás Slovákov už tak priaznivé neboli. Postupne sme sa z trhov vymámili a po úzkych uličkách lemovaných obchodíkmi a galériami miestnych umelcov sme vystúpili na najvyšší bod mestečka - ku Katedrále sv. Eufémie. Pohľad na krajinu dostal rázom iný rozmer. Po vyhotovení potrebných pamätných záberov našim taktiež pamätným fotoaparátom sme sa zastavili na obed.  Ryby a ich rozmanitá príprava patria medzi miestne špeciality, ktorým sa jednoducho nedá odolať. A tak sme ani my neodolali a vychutnali si prímorskú atmosféru aj cez bruško. Dobre najedení sme sa zastavili ešte na kávičke a plní dojmov sme sa vydali späť do prístavu. Do odchodu nám zostávalo ešte dosť času, a tak sme sa opätovne rozložili na pláži a vychutnávali si atmosféru mora. Tesne pred odchodom sme si ešte nazbierali pár kameňov, ktoré nám aj po zvyšok roka budú pripomínať nás nevšedný jednodenný výlet.

Trhovisko v RovinjTrhovisko v RovinjUličky v RovinjPrístav v Rovinj

Istria, more, pláže historické miesta v nás zanechali neopísateľné pocity, ktoré vám vrelo odporúčame zažiť na vlastnej koži. Vydajte sa aj vy, trebárs na 1 deň do Chorvátska, kde sa v sebe snúbia nádherná a čistá príroda, príjemné podnebie a dobrodružstvo poznávania.

 

GPS: 45°05'00.4"N 13°37'51.2"E (Rovinj)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Oskár Mažgút,  Karin BogschováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Chorvátsko trochu inak − spoznajte krajinu z Winnetouových príbehov
Publikované: 25.4.2019
Asi máloktorý Čech či Slovák aspoň raz nezažil klasickú letnú dovolenku pri Jadranskom mori. A rovnako tak nebude mnoho tých, ktorí by nepoznali príbehy indiánskeho náčelníka Winettoua a jeho bieleho brata Old Shatterhanda. Patríte k tým, ktorým tieto asociácie vykúzlia úsmev na tvári? Skúste sa na budúcej dovolenke odpútať od chorvátskeho pobrežia a nechajte sa romantickými „Májovkami“ odviezť na miesta, ktoré poznáte z kultových filmových scén. Objavíte jedinečné národné parky a ďalšie krasové scenérie, ktoré bezpochyby patria k najkrajším v celej Európe.

Chorvátsko, ostrov Hvar – mestečko Stari Grad
Publikované: 30.9.2018
Pomaly, ale iste končí dovolenková sezóna pri mori. Napriek tomu sa vydáme na chorvátsky ostrov Hvar, kde navštívime miesto jeho najstaršieho osídlenia – bezmála trojtisícové mestečko Stari Grad.

Chorvátsko: Národný park Plitvické jazerá
Publikované: 1.4.2018
Národný park má rozlohu takmer 300 kilometrov štvorcových, návštevníci sa však pohybujú na omnoho menšom priestore. Tá väčšia časť rezervácie je bydliskom veľkých šeliem, žijú tu medvede, vlci, výnimočne tu bol zaznamenaný aj výskyt vzácneho rysa.

Chorvátsko – mestečko Slunj
Publikované: 25.3.2018
Zima sa nechce vzdať a stále dáva o sebe vedieť, my ale vieme, že je najvyšší čas začať plánovať letnú dovolenku. Pretože pre Čechov aj Slovákov je stále obľúbenou destináciou Chorvátsko, ukážeme vám, kam sa oplatí vyraziť. Nepozrieme sa však iba na preslávené Plitvické jazerá, aj mnoho ďalších národných parkov a miest totiž isto stojí za prehliadku.

Chorvátsko, Umag – na skok k moru
Publikované: 9.6.2022
Pokiaľ máte dovolenku len pár dní a napriek tomu by ste radi išli autom k moru, tak je Umag ideálnou chorvátskou destináciou. Jedná sa o prístavné mesto na polostrove Istria, ktoré môže ponúknuť predovšetkým čisté more a nepreplnené pláže.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola III.
Publikované: 31.7.2015
V minulých dvoch dieloch sme si predstavili historickú časť mesta. Dnes vám dáme tipy ešte na niekoľko pamiatok, ktoré by ste nemali pri návšteve Záhrebu minúť.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola II.
Publikované: 24.7.2015
Minule sme skončili v Kaptole, náboženskom centre chorvátskeho hlavného mesta s krásnou katedrálou. A dnes tam tiež začneme.

Chorvátsko, Záhreb – slnečná balkánska metropola I.
Publikované: 17.7.2015
Chorvátsko je po desaťročia obľúbenou destináciou slovenských turistov. Rok čo rok sa mnohé rodiny vydávajú na niekoľkodennú dovolenku k brehom azúrového Jadranu a užívajú si kúpanie, slnko, balkánsku kuchyňu aj kultúru.

Chorvátsko, Kvarnerské pobrežie – relax na polostrove Kačjak neďaleko letoviska Crikvenica  
Publikované: 18.9.2013
Koncom leta, keď už nebývajú pláže také preplnené, slnko však ešte stále krásne hreje a keď sa aj ceny za ubytovanie, stravu či plážové atrakcie pomaly ale iste posúvajú smerom nadol, sme sa s partiou kamarátov vybrali na pár dní k „slovenskému moru“ – do Chorvátska.

Chorvátsko: Na ostrove Hvar II.
Publikované: 5.12.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ...

Chorvátsko: Na ostrove Hvar I.
Publikované: 21.11.2011
Bola som na jednom z desiatich najkrajších ostrovov sveta ... Cesta autobusom do chorvátskeho prístavu Split trvala z Bratislavy približne 12 hodín. Šťastie bolo, že ostrov je takmer na samom juhu Chorvátska, a tak počet cestujúcich len mierne presahoval číslo 20. V autobuse mal takmer každý cestujúci pre seba dve sedačky, a to je už poriadny luxus.

Chorvátsko: Poreč a jeho zákutia
Publikované: 13.6.2011
Chorvátsko je jedným z obľúbených dovolenkových miest mnohých turistov, ktorí milujú more, pláže a oddych. Keďže leto sa nám začína a viacerí si pre svoju dovolenkovú destináciu vyberú práve túto krajinu, poďme sa bližšie pozrieť na jedno z atraktívnych a často navštevovaných miest Istrie.

Chorvátsko: Limský záliv
Publikované: 11.4.2011
Hovorí sa mu aj Limský kanál a môžete ho nájsť na západnom pobreží Istrie, asi 6 kilometrov severne od mesta Rovinj. Kanál je dlhý 9 kilometrov a vznikol zatopením krasového údolia.

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Publikované: 26.12.2012
Každý z nás si pod ideálnou dovolenkou predstaví niečo iné. Niekto rád leží na pláži, iný prekonáva sám seba počas náročných horských výstupov, či aspoň cez dovolenku popustí uzdu zodpovednosti a vrhne sa do víru bujarej zábavy. Pre mňa je to kombinácia všetkého, od vylihovania na pláži, cez bláznivé športy, spoznávanie krás okolia až po ochutnávanie miestnej kuchyne.

Chorvátsko: Rovinj – obdivovaný a romantický
Publikované: 27.12.2010
Pri spoznávaní istrijských miest by sme nemali vynechať mestečko Rovinj. Zablúdiť tu a vychutnať si tunajšiu atmosféru prinesie každému nadšenému cestovateľovi nezabudnuteľný zážitok. Obzvlášť, keď sa v chorvátskom meste cítime ako v Taliansku.


Súvisiaca fotogaléria

Chorvátsko – krajina pozemských rajov
V dnešnej fotogalérii navštívime nášmu srdcu blízku krajinu, ktorá ponúka množstvo prírodných krá...

Chorvátsko, Istria: Savudrija - malé prímorské mestečko
Pri potulkách Chorvátskom sme na jeden deň zavítali do malého prímorského mestečka s názvom Savud...

Chorvátsko: Stredoveké mestečko Rovinj
Chorvátske mestečko Rovinj nachádzajúce sa na polostrove Istria je typické úzkymi uličkami, malič...

Chorvátsko: Letovisko Baška na ostrove Krk
Známe chorvátske rekreačné letovisko Baška, ktoré je vďaka nádhernej architektúre považované za j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X