www.infoglobe.sk » Český les: Výstup na Čerchov

Český les: Výstup na Čerchov

Publikované: 25.11.2013
Že je Čerchov (1042 m n. m.) najvyššou horou západočeského pohoria Český les nás učili už na hodinách vlastivedy na základnej škole. Ale čo sa vlastne skrýva na jeho vrchole? Ponúka hora pre zvedavého cestovateľa vôbec niečo zaujímavé? Najľahšie to zistíme, keď vyrazíme na vlastný prieskum!

Cesta hore

Ak cestujeme vlakom, vypravíme sa na Čerchov zo zastávky Trhanov. Od železničnej trate pôjdeme po červenej turistickej značke k pomníku J. Š. Bára na Výhledoch, odkiaľ sa naskytajú vskutku pekné výhľady do krajiny. Ďalej ideme lesnou cestou po modrej značkeDve veže na Čerchove: vľavo vojenská veža, vpravo Kurzova rozhľadňa do Capartic. Tu môžu cestovatelia – motoristi zanechať svoje vozidlo a vyraziť na Čerchov priamo z parkoviska. K vrcholu sa dá pokračovať pešky alebo dokonca niektorým zo sezónnych autobusových spojov. Od júna do septembra totiž záujemcov prepraví na trase CaparticeČerchov rozhľadňa až päť autobusových liniek denne. Ak však pôjdeme pešky po červenej turistickej značke, čaká nás až na vrchol ľahký výstup po vlniacej sa cestičke tichým lesom.

Dve veže

Na rovinatom vrchole, za bránou oploteného areálu, sa okrem niekoľkých nízkych stavieb týčia hneď dve veže. Kdeže, neocitli sme sa uprostred dejiska Pána prsteňov, ale v bývalom vojenskom areáli na Čerchove. Vedľa seba tu stoja vyše 30 m vysoká betónová vojenská veža (verejnosti neprístupná) a 25 m vysoká kamenná Kurzova rozhľadňa. Tá tu v roku 1905 nahradila pôvodnú drevenú rozhľadňu. Kurzova rozhľadňa však medzi rokmi 1938 – 1989 nebola prístupná pre verejnosť, pretože sa stala súčasťou komplexu vojenskej pozorovacej základne. Len vďaka štedrosti mnohých nadšencov mohol KČT po roku 1999 rozhľadňu znovu sprevádzkovať a sprístupniť pre verejnosť. Dnes sa dá na ňu za drobný peniaz vyšliapať a pri dobrej viditeľnosti vidieť dokonca až Alpy. V občerstvení pod rozhľadňou si u príjemnej obsluhy môžeme objednať trebárs lahodnú dopoludňajšiu kávu.

Pohľad s Kuzrovej rozhľadne smerom na juh

Čerchovskými lesmi

Ak chceme oblasť trochu viac preskúmať, vydáme sa z vrcholu po modrej turistickej značke smerom k juhozápadu, kde prejdeme skrze NPR Čerchovské hvozdy. Čaká nás unikátna hrebeňová cesta zachovalým, prevažne bukovým až zmiešaným lesom s množstvom schodov vytesaných do pevného rulového podložia a početnými skalnými tvarmi vzniknutými mrazovým zvetrávaním. Pod hlavným hrebeňom si odpočinieme u Českej studánky a pokračujeme na sever, chvíľku po žltej a ďalej neznačenou pevnou cestou na križovatku s červenou značkou. Teraz sa rozhodneme, kade dôjsť k zelenej turistickej značke vedúcej k nášmu ďalšiemu cieľu, Sokolovej vyhliadke. Dobrodruhovia s goretexovou obuvou môžu prejsť rovno, asi 500 m dlhou lesnou cestou pretkanou množstvom prameňov, ostatní toto kritické územie obídu zľava po červenej značke. Len čo dosiahneme zelenú značku, vydáme sa po nej smerom na východ, to jest dole z kopca. Ak budeme pozorní, snáď v lese zahliadneme dokonca nejakého jeleňa.

Cesta naprieč Čerchovskymi hvozdmi

Na kremennom vale

Hneď za pamätnou doskou geológa Rudolfa Sokola na Sokolovej vyhliadke zbadáme miestnu geologickú zaujímavosť – skalný výstup odolnejšej kremennej žily, ktorá má v teréne podobu až 2 km dlhého kremenného valu. Vyhliadka však nie je vyhliadkou v pravom slova zmysle. Nemali by sme byť teda sklamaní, že nás čaká „len“ miesto dobrého výhľadu na odkryv časti unikátneho skalného výstupu.

Pohľad na Čerchov zo stanice v Babylone

Späť do staroveku?

Od kremenného valu nás zelená značka dovedie až do cieľovej zastávky dnešného výletu, Babylonu. Že ste nevedeli, že je staroveká Mezopotámia tak blízko? Vôbec nie je! Došli sme totiž do úplne iného Babylonu! Táto obec s necelými 300 obyvateľmi je síce vyhľadávanou turistickou destináciou, nie však kvôli histórii. Turistov sem láka predovšetkým možnosť rekreácie pri brehoch Babylonského rybníka. Veď po našej 20 kilometrovej túre by sme sa v ňom v horúcom lete taktiež isto radi osviežili.

Ďalšie foto z Čerchvova nájdete TU

 

Text/foto: Blanka Pechačová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR: Sedlčansko – cesta krajom kameňov
Publikované: 26.1.2014
Nie nadarmo sa sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regiónu hovorí „krajina kameňov“. Poďme sa presvedčiť, aké krásy skrýva neživá príroda tajuplného kraja na pomedzí stredných a južných Čiech a vydajme sa na pešiu túru po turistickej trase križujúcej Votickú pahorkatinu.

ČR, Újezd pri Domažliciach: chodský rodák Ján Sladký Kozina
Publikované: 10.5.2015
Len 4 km západne od Domažlíc sa nachádza rodisko chodského sedliaka Jána Sladkého nazývaného Koziny, bojovníka za práva Chodov, ktorý vtlačil stopu nielen do románu A. Jiráska Psohlavci. V obci Újezd nájdete Kozinov rodný dom, na vrchu Hrádek jeho pomník a náučnú trasu s 15 zastaveniami.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 3. 2024
sviatok:Soňa
dnes:
štvrtok 28.3.
10 °C
zajtra:
piatok 29.3.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X