www.infoglobe.sk » “Tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite,” hovorí minimalistický cestovateľ, ktorý prezradí užitočné tipy a triky

“Tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite,” hovorí minimalistický cestovateľ, ktorý prezradí užitočné tipy a triky

Publikované: 17.2.2020
Čo tak vyraziť na víkend do Amsterdamu a nemať so sebou žiadnu batožinu? Alebo celý mesiac trekovať na Novom Zélande len s 5-kilovým batohom? Svet sa dá spoznávať bez zbytočnej záťaže, a pritom šetriť životné prostredie.

Minimalista a nízkonákladový cestovateľ Patrik Zouhar prezradí, ako na to v pondelok 30. marca v KC Dunaj. V prednáške nabitej podnetmi a praktickými radami dokáže, že množstvo vecí, ktoré so sebou bežne nosíme pri cestovaní vlastne vôbec nepotrebujeme. Prezradí tiež kompaktné, multifunkčné a ultraľahké hi-tech vychytávky, ktoré dokážu podstatne znížiť objem a hmotnosť batožiny.

Minimalizmus - prednáška

Aká je základná chyba, ktorú robia ľudia pri cestovaní?

Patrik Zouhar: Ako minimalista vidím zádrhel v tom, keď sa ľudia chystajú na cestu a príliš nevenujú pozornosť veciam, ktoré si berú so sebou. Otvoriť skriňu a nahádzať do batohu to, čo mi práve padne pod ruku je síce rýchle, ale potom mi môže niečo dôležité chýbať, alebo naopak hromada vecí prebývať. Pokiaľ chcem cestovať ultraľahko, je potrebné voľbu výbavy aj samotné balenie dobre premyslieť.

  

Ako ste sa dostali k nízkonákladovému cestovaniu?

Patrik Zouhar: Existujú rôzne prístupy k cestovaniu. Niekto šetrí celý rok na dovolenku a potom za týždeň pri mori utratí všetky úspory. Nehovorím, že je to nesprávne, niekomu to tak vyhovuje. Ale ja neberiem cestovanie ako “dovolenku”, na ktorej sa musím bezmyšlienkovito prejedať, opíjať, skúšať všetky atrakcie pre turistov či nakupovať nekvalitné cetky v obchodoch so suvenírmi. Beriem cestovanie ako súčasť bežného života, nie ako niečo výnimočné. Preto sa snažím dodržiavať rovnaké návyky, ako by som bol doma. Vďaka tomu môžem cestovať pomalšie a dlhšie. Navyše sa mi potvrdilo, že tie najsilnejšie a najhlbšie zážitky si aj tak za peniaze nekúpite.

 

Čo znamená nízkonákladové cestovanie? Čo treba splniť, aby sme mohli hovoriť o nízkonákladovom či minimalistickom cestovaní?

Patrik Zouhar: Nízkonákladové cestovanie môže znamenať napríklad to, že si pár mesiacov počkáte na akčnú letenku, ktorá stojí polovicu, než je pri danej destinácií bežné, že namiesto pohodlného rýchlovlaku vyskúšate stopovanie, že namiesto trojhviezdičkového hotelu prespíte u miestnych obyvateľov na gauči v obývačke alebo že si namiesto reštaurácie sami uvaríte jedlo z lokálnych surovín kúpených na trhu. Myslím, že žiadna konkrétna definícia neexistuje, ušetriť sa dá prakticky na čomkoľvek a každý môže sám experimentovať. Cestovať minimalisticky potom znamená, že si so sebou beriem len to najnutnejšie – len pár základných vecí, bez ktorých sa nezaobídem.

 

Aké sú vaše najobľúbenejšie vychytávky pri cestovaní?

Patrik Zouhar: Pre mňa určite filtračná fľaša na vodu a tiež minimalistický prístrešok a pončo v jednom, ktorý dokáže nahradiť aj stan a váži menej ako štvrť kila.

 

Na čo sa zameriate vo svojej prednáške?

Patrik Zouhar: Najväčšia časť prednášky je venované práve ultraľahkej a minimalistickej výbave, ktorá dokáže zraziť hmotnosť obsahu vášho batoha na minimum. Zistíte napríklad, koľko váží najľahší spacák na svete, prečo má cestovanie naľahko také výhody a aké jedlo vám dodá energiu, ale v batohu ho prakticky neucítite.

 

Patrik Zouhar

je človek s otvorenou mysľou so záľubou v prírode, jóge a osobnom rozvoji. Jedného dňa dal výpoveď v korporáte a strávil mesiace nízkonákladovým cestovaním po svete – len s malým príručným batohom a úplne sám. “Naučil som sa opustiť komfortnú zónu a zachovať si optimistický a kreatívny prístup,” hovorí Patrik. Ako dobrovoľník pomáhal pri záchrane dažďových pralesov na Sumatre a vzdelával deti na škole v Malom Tibete. Minimalizmu v cestovaní sa venuje dhodobo, založil projekt Zjednodušeno.cz, píše blog, spoluorganizuje festival Stačí málo, nahráva podcast o minimalizme a organizuje výpravy naľahko.

 

8. 10. (pondelok)

Štart: 19:00 hod.

Lístky TU

Event TUDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nový Zéland: cestovanie po ostrove I.
Publikované: 25.5.2013
Môj sen. Odjakživa som chcela ísť na Nový Zéland. Po všetky tie roky bol pre mňa ako magnet a konečne som si svoj sen uskutočnila. A tak som si kúpila letenku, naplánovala trasu, zbalila veci, zamávala a vyletela v ústrety naozajstnému dobrodružstvu!

Pre tých čo zaujíma história, katastrofy, adrenalín aj objavovanie. Cestovateľské kino sa vyberie do Černobyľu
Publikované: 30.9.2019
Mesto duchov. Míľnik novodobej histórie. Černobyľ, kedysi pýcha sovietskeho zriadenia a čulé moderné mesto, dnes strašiak celého sveta.

Po stopách Pabla Escobara. Objavte Kolumbiu v špeciálnom Cestovateľskom kine
Publikované: 18.11.2019
Najznámejší narkoštát všetkých čias sa odhalí v špeciálnom Cestovateľskom kine. Návštevníci sa v utorok 10. decembra v KC Dunaj prenesú na miesta, z ktorých vzišiel a kde nakoniec aj padol milovaný a obávaný Pablo Escobar.

SR, Liptovský Mikuláš – spoznávajte svet na cestovateľskom festivale Infofest 2019
Publikované: 8.5.2019
Portál Infoglobe v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš organizuje v poradí druhý ročník medzinárodného cestovateľského festivalu Infofest, ktorý sa uskutoční v piatok 12. a v sobotu 13. júla 2019 na Námestí osloboditeľov a v Dome kultúry Liptovský Mikuláš.

SVET: portál Infoglobe na Instagrame a 1500+ stiahnutí aplikácie pre cestovateľov
Publikované: 3.6.2019
Portál Infoglobe v týchto dňoch nájdete už aj na sociálnej sieti Instagram, kde bude postupne predstavovať nielen prírodné, architektonické či tajuplné miesta na Zemi, ale aj prinášať aktuálne pozvánky na vybrané podujatia.

ČR: Trojmedzia Česka – nezabudnuteľný cestovateľský zážitok
Publikované: 8.6.2013
Dlho sme hľadali zaujímavý turistický výlet, zaujímavú turistickú trasu. Pretože sa staráme o Trojmedzie Čiech, Bavorska a Saska, napadlo nás podniknúť výpravu na všetky trojmedzia Česka. Zážitok stál za to, odporúčame všetkým. Je to výlet prírodou, s jedinečným zámerom, splniť si veľký cieľ. Na miesta sme sa dopravili autom, ale vždy sme aspoň niekoľko kilometrov museli k cieľu prejsť peši.

Holandsko: Amsterdam - raj pre lenivých cestovateľov III.
Publikované: 2.6.2014
Za mnou sediaci chlapík sa začína dostávať do „raušu“ (opojenie z drog alebo alkoholu). Síce nechápem z čoho, v autobuse vypil iba tretinkové pivo, ale príjemné to nie je. Chvíľu obťažuje Aňu, ktorá sedí vedľa neho, tej našťastie ponúkne výmenu miesta veľmi robustná srdečná černoška.

INFOGLOBE – aplikácia pre cestovateľov
Publikované: 7.2.2018
Pre všetkých používateľov chytrých telefónov máme dobrú správu! Portál Infoglobe v týchto dňoch spustil novú prepracovanú mobilnú aplikáciu, ktorá vás prevedie tými najzaujímavejšími miestami našej planéty a zároveň vám uľahčí na základe vašej polohy vyhľadávanie tipov na výlety.

Belgicko: Brusel - raj pre lenivých cestovateľov I.
Publikované: 12.5.2014
Stojím na diaľničnom nájazde, v ruke hrdo držím ceduľu s dvojjazyčným nápisom Brusel a nasávam vôňu čokolády, ktorá sa vinie z továrne, vedľa ktorej stojím. Pripadám si trochu ako Charlie, žalúdok mi jasne dáva najavo, že by sa mu nejaká strava hodila, a čokoláda je pre mňa v daný moment rovnako nedosiahnuteľná ako pre malého chlapca z knihy Charlie a továreň na čokoládu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C