www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Thajské kráľovstvo
Hlavné mesto: Bangkok
Rozloha: 513.115 km2
Počet obyvateľov: 65 444 371

Hustota obyvateľstva: 127 obyv./km2

Oficiálny jazyk: thajčina (hovorí sa tu tiež anglicky, čínsky a malajsky)
Hlavné náboženstvo: Dominantné postavenie v thajskej spoločnosti má théravadový budhizmus (94.6% obyvateľov)
Najvyšší bod: Doi Inthanon 2595m n. m.

 

Geografia

 Thajsko susedí so štyrmi krajinami – Malajziou, Laosom, Kambodžou a Barmou. Rovnako ako okolité krajiny má Thajsko prístup k moru, konkrétne k Indickému oceánu na západnej strane a Thajskému zálivu na východnej. Neoficiálne je krajina rozdelená na päť oblastí, ktoré sa odlišujú najmä klimatickými, prírodnými a historickými podmienkami. Jedná sa o Severné Thajsko, Severovýchodné Thajsko, Centrálne Thajsko, Východné pobrežie a Južné Thajsko.

 

Príroda

 Zhruba polovicu všetkých lesov tvoria dažďové lesy, ktoré sú spravidla stále zelené. Štvrtinu zaberajú monzúnové lesy, pre ktoré sú charakteristické rôzne listnaté stromy. Zvyšnú štvrtinu lesného spektra predstavujú sladkovodné močaristé lesy v deltových regiónoch, zalesnené útesy uprostred krasového terénu na juhu a severe. Aj napriek rozmanitosti flóry a fauny v Thajsku vznikla väčšina z miestnych 80 národných parkov, 122 oblastí so zákazom lovu a prírodných rezervácií, 57 botanických záhrad a 1220 lesných rezervácií až v posledných rokoch. V Thajsku je veľmi bohatý vtáčí život – žije tu viac než 1000 stálych aj migrujúcich druhov (čo je približne 10% z celkového počtu druhov na celom svete). Medzi domorodých cicavcov patrí napríklad tiger, leopard, slon, bizón indický, medveď malajský, divá krava, tapír, gibon, makak, delfín a ďalšie.

 

Podnebie

 V tropickom Thajsku je teplo po celý rok. Striedajú sa tu tri obdobia: horúčav (od marca do mája), chladu (november až február) a dažďov (jún až október). Najvyššie teploty v roku sú tu v apríli a máji, kedy dosahujú v priemere 35-36 °C. V období chladu môžu teploty klesnúť až na 4 stupne, vo vyšších polohách na 0 °C.

Kultúra

 Napirek tomu je thajsko už dosť modernizované, tradičné kultúrne vplyvy sú zrejmé prakticky v každom odvetví všedného života. Thajská kultúra má korene v histórii thajskej migrácie po juhovýchodnej Ázii a má spoločné rysy s Lay zo susedného Laosu, Šany zo severovýchodného Mjanmarsko a početnými kmeňovými Thajčanmi, ktorí žijú v izolovaných oblastiach od Dien Bien Phu vo Vietname až po Asám v Indii. Thajčania sa tradične nezdravia potrasením ruky, ale zopnutím rúk ako pri modlitbe.

 

Historické zvláštnosti

 Thajčania sú veľmi hrdí na fakt, že ich krajina nebola na rozdiel od mnohých susedov, nikdy kolonizovaná. Thajsko bolo vždy pod vládou Thajčanov a v podstate až do polovice 20. storočia si udržovalo svoju tradičnú kultúru bez výraznejších vonkajších vplyvov (predovšetkým kultúry západnej). Dôsledkom tohto historického vývoja je niekoľko významných skutočností, ktoré je dobré si uvedomiť :

Na druhej strane (a na rozdiel od mnohých skorších kolonizovaných národov) majú Thajčania všeobecne veľmi priateľský a ústretový prístup k cudzincom, bez akéhokoľvek podozrievania či predpojatosti, čo je v mnohých prípadoch značnou výhodou a činí jednanie s thajskými partnermi veľmi príjemným.

 

späť

Lokácia:

Thajsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: