www.infoglobe.sk » Aktuality

SVET: Kalendárové medzinárodné a svetové dni I.

Publikované: 27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Začnime pekne poporiadku. Prvý deň v roku oslavujeme Svetový deň mieru. Braillov deň si pripomíname 4.1. Deň patriotizmu 23.1. a Deň komplimentov 24.1. Vo februári si pripomíname Svetový deň mokradí (2.2.), bez mobilu (6.2.), bezpečnejšieho internetu (8.2.) či manželstva (9.2.). Taktiež pozornosť zameriavame na Medzinárodný deň turistických sprievodcov a súčasne  materinského jazyka (UNESCO), a to 21.februára. O deň neskôr oslavujeme Medzinárodný deň skautiek.

V marci okrem tradičného Dňa žien (8.3.) si pripomíname Medzinárodný deň planetárií (15.3.), šťastia (20.3.), lesov (21.3.) či vody (22.3.). Počas apríla je to Medzinárodný deň vtáctva a zábavy v práci (1.4.), Svetový deň zdravia (7.4.), boja proti hluku (9.4.), letectva a kozmonautiky (12.4.), umenia (15.4.) i kultúrneho dedičstva či žonglovania (18.4.).

Narodeniny našej „Matky Zeme“ oslavujeme 22.4., nasledujúci deň si pripomíname Svetový deň kníh a 29.4.  Deň tanca. V mesiaci máj nezabúdame na naše slnko (3.5.), hasičov (4.5.), Deň Európy (9.5.) i matiek. Obľúbené múzeá majú sviatok 18. mája, biodiverzitu si pripomíname 22.5., Európsky deň národných parkov 24.5. a Deň Afriky 25.5. Deň správnych rozhodnutí spolu s Dňom detí slávime 1. júna, ochranu životného prostredia si pripomíname 5.6., Deň oceánov 8.6., piknikov 18.6., kvetov 21.6. a životodarnej rieky Dunaj 29. júna.

 

Text: redakcia

Foto: Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SVET: 250. výročie narodenia Ludwiga van Beethovena
Publikované: 24.4.2020
Nesmrteľný skladateľ, revolucionár, vizionár i kozmopolita z Porýnia, by sa tento rok dožil 250-tych narodenín. Ludwig van Beethoven zavŕšil svojimi hudobnými dielami epochu Viedenskej klasiky a otvoril cestu romantike.

SVET: Kalendárové medzinárodné a svetové dni II.
Publikované: 29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.

SVET: Absolvujte prehliadku svetových múzeí a galérií doma
Publikované: 1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.

SR: Turistický sprievodca mestom i svetom
Publikované: 6.1.2020
Pokiaľ ste majitelia chytrého telefónu, tak vás dozaista poteší informácia o novej turistickej aplikácií mestom Revúca, ktorá prináša tipy na atraktívne prírodné a kultúrne pamiatky v meste a blízkom okolí, podujatia, prehľad ubytovacích a stravovacích zariadení, užitočné informácie, kontakty a ešte oveľa viac na jednom mieste.

Európa - ako ju poznáte či nepoznáte
Publikované: 14.6.2017
V predchádzajúcich týždňoch sme vám predstavili najkrajšie slovenské cyklookruhy a mestské prechádzky. Dnes trošku opustíme našu domovinu, nakoľko sa vydáme na výlet po iných európskych krajinách.

SVET: Európa virtuálne a dovolenka pri mori
Publikované: 29.4.2020
Aprílové číslo magazínu Európa prináša tipy na virtuálne prehliadky za outdoorovým dobrodružstvom v Dánsku, za umením Talianska, za splnením cestovateľského sna vo Švajčiarsku či za kultúrou v Česku.

EURÓPA: Zápis plemena koní lipican do zoznamu UNESCO
Publikované: 6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.

Európa: Oslava Európskej únie
Publikované: 8.5.2020
Už viac ako tri desaťročia je 9. máj symbolom Európy resp. Dňom Európy. Tento sviatok najväčšieho mierového projektu na svete, ktorý je založený na hodnotách a solidarite, sa slávi od roku 1986 vo všetkých členských krajinách.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 14. 7. 2020
sviatok:Kamil
dnes:
utorok 14.7.
25 °C
zajtra:
streda 15.7.
25 °C