www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnosť

Od júla 2005 platí vo Švédsku zákaz fajčenia v pohostinských zariadeniach (nie však vonku na „záhradkách").

Turista, ktorý navštívi Švédsko, má za povinnosť rešpektovať švédske zákony a ďalšie predpisy. V krajine sa nachádza pomerne veľa našich občanov vo výkone trestu z dôvodu nelegálneho dovozu drog. Výška ich trestov sa pohybuje od 8 do 10 rokov. V ostatnom čase narastá aj počet najmä českých vodičov, ktorí sa dostali do väzenia z dôvodu zistenia alkoholu v krvi počas riadenia motorového vozidla. Konzumácia alkoholu sa totiž prísne trestá. Zadržanie políciou, väzba, trest odňatia slobody a zabavenie vodičského preukazu (následne zasielané príslušným úradom vo vlasti previnilca) sú štandardná reakcia švédskych orgánov na takýto trestný čin. Trestnosť je stanovená limitom 0,02 promile. Vo Švédsku nie je dovolené požívať alkohol na verejných priestranstvách. Za alkohol je považované i pivo od 3,5 % vyššie. Alkohol sa predáva výhradne v štátnom monopolnom podniku Systembolaget, obchody ktorého majú obmedzenú predajnú dobu (najmä cez víkendy a štátne sviatky). Pivo do 3,5 % je v predaji aj v bežných obchodoch.

Vo Švédsku platí povinnosť jazdiť s rozsvietenými svetlami automobilov počas celých 24 hodín. Ďalej sa odporúča v zimných mesiacoch (november – apríl) používať zimné pneumatiky. Povinnosť vybaviť automobil zimnými pneumatikami počas týchto mesiacov sa vzťahuje na automobily registrované vo Švédsku. Na diaľniciach sa nevyberá poplatok.

Pre úplnosť treba dodať, že vo Švédsku je trestné aj prijímať sexuálne služby ponúkané za úplatu (tzv. kriminalizácia „zákazníkov" prostitúcie).

 

Švédsko je bezpečná krajina, v ktorej neexistujú žiadne osobitné opatrenia alebo obmedzenia. Vyskytli sa však prípady vlámania a vykrádania osobných automobilov a autobusov, v ktorých cestujúci odpočívali na voľných priestranstvách alebo parkoviskách, a to najmä v nočných alebo skorých ranných hodinách, aj vreckové krádeže.
Preto je lepšie prenocovať v početných kempoch či hoteloch. Odporúča sa parkovať na vyznačených miestach a zaplatiť stanovený poplatok. Pokuty za špatné parkovanie sa udeľujú aj cudzincom.

 


Prevzaté z MZV

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
8 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
5 °C