www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnosť

Od júla 2005 platí vo Švédsku zákaz fajčenia v pohostinských zariadeniach (nie však vonku na „záhradkách").

Turista, ktorý navštívi Švédsko, má za povinnosť rešpektovať švédske zákony a ďalšie predpisy. V krajine sa nachádza pomerne veľa našich občanov vo výkone trestu z dôvodu nelegálneho dovozu drog. Výška ich trestov sa pohybuje od 8 do 10 rokov. V ostatnom čase narastá aj počet najmä českých vodičov, ktorí sa dostali do väzenia z dôvodu zistenia alkoholu v krvi počas riadenia motorového vozidla. Konzumácia alkoholu sa totiž prísne trestá. Zadržanie políciou, väzba, trest odňatia slobody a zabavenie vodičského preukazu (následne zasielané príslušným úradom vo vlasti previnilca) sú štandardná reakcia švédskych orgánov na takýto trestný čin. Trestnosť je stanovená limitom 0,02 promile. Vo Švédsku nie je dovolené požívať alkohol na verejných priestranstvách. Za alkohol je považované i pivo od 3,5 % vyššie. Alkohol sa predáva výhradne v štátnom monopolnom podniku Systembolaget, obchody ktorého majú obmedzenú predajnú dobu (najmä cez víkendy a štátne sviatky). Pivo do 3,5 % je v predaji aj v bežných obchodoch.

Vo Švédsku platí povinnosť jazdiť s rozsvietenými svetlami automobilov počas celých 24 hodín. Ďalej sa odporúča v zimných mesiacoch (november – apríl) používať zimné pneumatiky. Povinnosť vybaviť automobil zimnými pneumatikami počas týchto mesiacov sa vzťahuje na automobily registrované vo Švédsku. Na diaľniciach sa nevyberá poplatok.

Pre úplnosť treba dodať, že vo Švédsku je trestné aj prijímať sexuálne služby ponúkané za úplatu (tzv. kriminalizácia „zákazníkov" prostitúcie).

 

Švédsko je bezpečná krajina, v ktorej neexistujú žiadne osobitné opatrenia alebo obmedzenia. Vyskytli sa však prípady vlámania a vykrádania osobných automobilov a autobusov, v ktorých cestujúci odpočívali na voľných priestranstvách alebo parkoviskách, a to najmä v nočných alebo skorých ranných hodinách, aj vreckové krádeže.
Preto je lepšie prenocovať v početných kempoch či hoteloch. Odporúča sa parkovať na vyznačených miestach a zaplatiť stanovený poplatok. Pokuty za špatné parkovanie sa udeľujú aj cudzincom.

 


Prevzaté z MZV

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: