www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnosť

Od júla 2005 platí vo Švédsku zákaz fajčenia v pohostinských zariadeniach (nie však vonku na „záhradkách").

Turista, ktorý navštívi Švédsko, má za povinnosť rešpektovať švédske zákony a ďalšie predpisy. V krajine sa nachádza pomerne veľa našich občanov vo výkone trestu z dôvodu nelegálneho dovozu drog. Výška ich trestov sa pohybuje od 8 do 10 rokov. V ostatnom čase narastá aj počet najmä českých vodičov, ktorí sa dostali do väzenia z dôvodu zistenia alkoholu v krvi počas riadenia motorového vozidla. Konzumácia alkoholu sa totiž prísne trestá. Zadržanie políciou, väzba, trest odňatia slobody a zabavenie vodičského preukazu (následne zasielané príslušným úradom vo vlasti previnilca) sú štandardná reakcia švédskych orgánov na takýto trestný čin. Trestnosť je stanovená limitom 0,02 promile. Vo Švédsku nie je dovolené požívať alkohol na verejných priestranstvách. Za alkohol je považované i pivo od 3,5 % vyššie. Alkohol sa predáva výhradne v štátnom monopolnom podniku Systembolaget, obchody ktorého majú obmedzenú predajnú dobu (najmä cez víkendy a štátne sviatky). Pivo do 3,5 % je v predaji aj v bežných obchodoch.

Vo Švédsku platí povinnosť jazdiť s rozsvietenými svetlami automobilov počas celých 24 hodín. Ďalej sa odporúča v zimných mesiacoch (november – apríl) používať zimné pneumatiky. Povinnosť vybaviť automobil zimnými pneumatikami počas týchto mesiacov sa vzťahuje na automobily registrované vo Švédsku. Na diaľniciach sa nevyberá poplatok.

Pre úplnosť treba dodať, že vo Švédsku je trestné aj prijímať sexuálne služby ponúkané za úplatu (tzv. kriminalizácia „zákazníkov" prostitúcie).

 

Švédsko je bezpečná krajina, v ktorej neexistujú žiadne osobitné opatrenia alebo obmedzenia. Vyskytli sa však prípady vlámania a vykrádania osobných automobilov a autobusov, v ktorých cestujúci odpočívali na voľných priestranstvách alebo parkoviskách, a to najmä v nočných alebo skorých ranných hodinách, aj vreckové krádeže.
Preto je lepšie prenocovať v početných kempoch či hoteloch. Odporúča sa parkovať na vyznačených miestach a zaplatiť stanovený poplatok. Pokuty za špatné parkovanie sa udeľujú aj cudzincom.

 


Prevzaté z MZV

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
14 °C
zajtra:
piatok 18.10.
12 °C