www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnosť

Od júla 2005 platí vo Švédsku zákaz fajčenia v pohostinských zariadeniach (nie však vonku na „záhradkách").

Turista, ktorý navštívi Švédsko, má za povinnosť rešpektovať švédske zákony a ďalšie predpisy. V krajine sa nachádza pomerne veľa našich občanov vo výkone trestu z dôvodu nelegálneho dovozu drog. Výška ich trestov sa pohybuje od 8 do 10 rokov. V ostatnom čase narastá aj počet najmä českých vodičov, ktorí sa dostali do väzenia z dôvodu zistenia alkoholu v krvi počas riadenia motorového vozidla. Konzumácia alkoholu sa totiž prísne trestá. Zadržanie políciou, väzba, trest odňatia slobody a zabavenie vodičského preukazu (následne zasielané príslušným úradom vo vlasti previnilca) sú štandardná reakcia švédskych orgánov na takýto trestný čin. Trestnosť je stanovená limitom 0,02 promile. Vo Švédsku nie je dovolené požívať alkohol na verejných priestranstvách. Za alkohol je považované i pivo od 3,5 % vyššie. Alkohol sa predáva výhradne v štátnom monopolnom podniku Systembolaget, obchody ktorého majú obmedzenú predajnú dobu (najmä cez víkendy a štátne sviatky). Pivo do 3,5 % je v predaji aj v bežných obchodoch.

Vo Švédsku platí povinnosť jazdiť s rozsvietenými svetlami automobilov počas celých 24 hodín. Ďalej sa odporúča v zimných mesiacoch (november – apríl) používať zimné pneumatiky. Povinnosť vybaviť automobil zimnými pneumatikami počas týchto mesiacov sa vzťahuje na automobily registrované vo Švédsku. Na diaľniciach sa nevyberá poplatok.

Pre úplnosť treba dodať, že vo Švédsku je trestné aj prijímať sexuálne služby ponúkané za úplatu (tzv. kriminalizácia „zákazníkov" prostitúcie).

 

Švédsko je bezpečná krajina, v ktorej neexistujú žiadne osobitné opatrenia alebo obmedzenia. Vyskytli sa však prípady vlámania a vykrádania osobných automobilov a autobusov, v ktorých cestujúci odpočívali na voľných priestranstvách alebo parkoviskách, a to najmä v nočných alebo skorých ranných hodinách, aj vreckové krádeže.
Preto je lepšie prenocovať v početných kempoch či hoteloch. Odporúča sa parkovať na vyznačených miestach a zaplatiť stanovený poplatok. Pokuty za špatné parkovanie sa udeľujú aj cudzincom.

 


Prevzaté z MZV

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 18.8.
19 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
21 °C