www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Švédsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Štokholm

Počet obyvateľov: 9 060 430

Rast HDP: +2,7 % (2005)

Oficiálny jazyk: švédčina

Švédsko (oficiálne Švédske kráľovstvo) je nordická krajina na severe Európy. Hraničí s Nórskom na západe a Fínskom na severovýchode. Na východ od Švédska leží Baltické more. Hustota obyvateľstva je nízka, väčšina je koncentrovaná v mestských oblastiach. Veľkú časť krajiny pokrývajú lesy a horská divočina. Medzi najdôležitejšie prírodné zdroje Švédska sa radí voda, drevo a železná ruda, vďaka ktorým je štát veľmi prosperujúci. Občania si užívajú vysokého životného štandardu v krajine, ktorá je považovaná za čistú, modernú a liberálnu.

Politika

Švédsko je pluralitná konštitučná monarchia s jednokomorovým parlamentom. Hlava štátu – kráľ – má iba reprezentatívnu funkciu. Výkonnú moc má jednokomorový parlament s 349 členmi. Administratívne sa Švédsko delí na 24 krajov.

Geografia

Švédsko sa nachádza na Škandinávskom polostrove v severnej Európe. Leží na západ od Baltského mora a Botnického zálivu. V západnej časti oddeľuje Švédsko od Nórska Škandinávske pohorie.

Rozloha krajiny činí 449 964 km², Švédsko je 55. najväčšou krajinou sveta, 5. v Európe a najväčšia v severnej Európe.

Švédsko sa delí na tri hlavné oblasti. Norrland zaberá na severe asi tri pätiny krajiny. Jedná sa o hornatú krajinu s rozľahlými lesmi a veľkými zásobami rúd. Svealand má zvlnené hrebene ľadovcového pôvodu a väčšinu z viac ako 90 tisíc švédskych jazier. Götaland na juhu zahrnuje kamenité vrchoviny Smålandu a bohaté roviny Skåne. Asi 15 % území Švédska leží za Severným polárnym kruhom. Južná časť krajiny je prevažne poľnohospodárska, smerom na sever sa zvyšuje podiel lesov.

Najväčšie ostrovy sú Gotland a Öland. Najväčšie jazerá sú Vänern a Vättern.

Najväčšia hustota zaľudnenia je v oblasti Öresundu na juhu Švédska a v údolí jazera Mälaren v strednom Švédsku.

Príroda

Napriek severnej polohe má Švédsko prevažne mierne podnebie, a to hlavne vďaka teplému Golfskému prúdu. Na juhu Švédska prevládajú listnaté stromy, ďalej na sever to sú jedle a smreky a na úplnom severe brezy. V horách severného Švédska prevláda subarktické podnebie. Severne od polárneho kruhu v určité letné dny slnko vôbec nezapadá, v zime naopak vôbec nevychádza.

Zdravie

Vzhľadom na to, že zo Švédskom neexistuje dohoda o poskytovaní bezplatnej lekárskej starostlivosti, každé poskytnuté lekárske ošetrenie (aj prevoz sanitným vozom) sa platí v režimu pre švédskych občanov. Je nutné mať pri sebe európsky preukaz zdravotného poistenia. Osoby, ktoré pobývajú vo Švédsku dlhodobo, by si mali zabezpečiť prevod do švédskeho systému zdravotného poistenia. Podrobné informácie o tejto problematike poskytnú zdravotné poisťovne. Turistom sa odporúča uzavrieť pripoistenie pre cesty do zahraničia.
Doprava

Vo Švédsku je 420 700 km ciest, z ktorých 137 000 km je štátnych, z toho je 1 500 km diaľnic a 600 km polovičných diaľnic a ostatných ciest. Na diaľniciach sa nevyberajú žiadne poplatky (teda ani za nákladnú a autobusovú dopravu).
Na diaľniciach nie sú čerpacie stanice ani servisné oblasti. Obidve sa nachádzajú blízko výjazdov z diaľnic a upozorňujú na ne značky. Pozdĺž diaľnic nie sú žiadne núdzové telefóny okrem oblasti medzi Malmö a Lundom.
Celkový stav ciest je dobrý a väčšia časť ciest je asfaltovaná.

Média

Najväčšiu sledovanosť má švédska stanica SVT, ktorá prevádzkuje spolu 6 kanálov: SVT, SVT1, SVT2, SVT24, SVT Europe, SVT Extra.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 31. 3. 2020
sviatok:
dnes:
utorok 31.3.
8 °C
zajtra:
streda 1.4.
8 °C