www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Švédsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Štokholm

Počet obyvateľov: 9 060 430

Rast HDP: +2,7 % (2005)

Oficiálny jazyk: švédčina

Švédsko (oficiálne Švédske kráľovstvo) je nordická krajina na severe Európy. Hraničí s Nórskom na západe a Fínskom na severovýchode. Na východ od Švédska leží Baltické more. Hustota obyvateľstva je nízka, väčšina je koncentrovaná v mestských oblastiach. Veľkú časť krajiny pokrývajú lesy a horská divočina. Medzi najdôležitejšie prírodné zdroje Švédska sa radí voda, drevo a železná ruda, vďaka ktorým je štát veľmi prosperujúci. Občania si užívajú vysokého životného štandardu v krajine, ktorá je považovaná za čistú, modernú a liberálnu.

Politika

Švédsko je pluralitná konštitučná monarchia s jednokomorovým parlamentom. Hlava štátu – kráľ – má iba reprezentatívnu funkciu. Výkonnú moc má jednokomorový parlament s 349 členmi. Administratívne sa Švédsko delí na 24 krajov.

Geografia

Švédsko sa nachádza na Škandinávskom polostrove v severnej Európe. Leží na západ od Baltského mora a Botnického zálivu. V západnej časti oddeľuje Švédsko od Nórska Škandinávske pohorie.

Rozloha krajiny činí 449 964 km², Švédsko je 55. najväčšou krajinou sveta, 5. v Európe a najväčšia v severnej Európe.

Švédsko sa delí na tri hlavné oblasti. Norrland zaberá na severe asi tri pätiny krajiny. Jedná sa o hornatú krajinu s rozľahlými lesmi a veľkými zásobami rúd. Svealand má zvlnené hrebene ľadovcového pôvodu a väčšinu z viac ako 90 tisíc švédskych jazier. Götaland na juhu zahrnuje kamenité vrchoviny Smålandu a bohaté roviny Skåne. Asi 15 % území Švédska leží za Severným polárnym kruhom. Južná časť krajiny je prevažne poľnohospodárska, smerom na sever sa zvyšuje podiel lesov.

Najväčšie ostrovy sú Gotland a Öland. Najväčšie jazerá sú Vänern a Vättern.

Najväčšia hustota zaľudnenia je v oblasti Öresundu na juhu Švédska a v údolí jazera Mälaren v strednom Švédsku.

Príroda

Napriek severnej polohe má Švédsko prevažne mierne podnebie, a to hlavne vďaka teplému Golfskému prúdu. Na juhu Švédska prevládajú listnaté stromy, ďalej na sever to sú jedle a smreky a na úplnom severe brezy. V horách severného Švédska prevláda subarktické podnebie. Severne od polárneho kruhu v určité letné dny slnko vôbec nezapadá, v zime naopak vôbec nevychádza.

Zdravie

Vzhľadom na to, že zo Švédskom neexistuje dohoda o poskytovaní bezplatnej lekárskej starostlivosti, každé poskytnuté lekárske ošetrenie (aj prevoz sanitným vozom) sa platí v režimu pre švédskych občanov. Je nutné mať pri sebe európsky preukaz zdravotného poistenia. Osoby, ktoré pobývajú vo Švédsku dlhodobo, by si mali zabezpečiť prevod do švédskeho systému zdravotného poistenia. Podrobné informácie o tejto problematike poskytnú zdravotné poisťovne. Turistom sa odporúča uzavrieť pripoistenie pre cesty do zahraničia.
Doprava

Vo Švédsku je 420 700 km ciest, z ktorých 137 000 km je štátnych, z toho je 1 500 km diaľnic a 600 km polovičných diaľnic a ostatných ciest. Na diaľniciach sa nevyberajú žiadne poplatky (teda ani za nákladnú a autobusovú dopravu).
Na diaľniciach nie sú čerpacie stanice ani servisné oblasti. Obidve sa nachádzajú blízko výjazdov z diaľnic a upozorňujú na ne značky. Pozdĺž diaľnic nie sú žiadne núdzové telefóny okrem oblasti medzi Malmö a Lundom.
Celkový stav ciest je dobrý a väčšia časť ciest je asfaltovaná.

Média

Najväčšiu sledovanosť má švédska stanica SVT, ktorá prevádzkuje spolu 6 kanálov: SVT, SVT1, SVT2, SVT24, SVT Europe, SVT Extra.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
8 °C
zajtra:
sobota 16.11.
9 °C