www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Švédsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Štokholm

Počet obyvateľov: 9 060 430

Rast HDP: +2,7 % (2005)

Oficiálny jazyk: švédčina

Švédsko (oficiálne Švédske kráľovstvo) je nordická krajina na severe Európy. Hraničí s Nórskom na západe a Fínskom na severovýchode. Na východ od Švédska leží Baltické more. Hustota obyvateľstva je nízka, väčšina je koncentrovaná v mestských oblastiach. Veľkú časť krajiny pokrývajú lesy a horská divočina. Medzi najdôležitejšie prírodné zdroje Švédska sa radí voda, drevo a železná ruda, vďaka ktorým je štát veľmi prosperujúci. Občania si užívajú vysokého životného štandardu v krajine, ktorá je považovaná za čistú, modernú a liberálnu.

Politika

Švédsko je pluralitná konštitučná monarchia s jednokomorovým parlamentom. Hlava štátu – kráľ – má iba reprezentatívnu funkciu. Výkonnú moc má jednokomorový parlament s 349 členmi. Administratívne sa Švédsko delí na 24 krajov.

Geografia

Švédsko sa nachádza na Škandinávskom polostrove v severnej Európe. Leží na západ od Baltského mora a Botnického zálivu. V západnej časti oddeľuje Švédsko od Nórska Škandinávske pohorie.

Rozloha krajiny činí 449 964 km², Švédsko je 55. najväčšou krajinou sveta, 5. v Európe a najväčšia v severnej Európe.

Švédsko sa delí na tri hlavné oblasti. Norrland zaberá na severe asi tri pätiny krajiny. Jedná sa o hornatú krajinu s rozľahlými lesmi a veľkými zásobami rúd. Svealand má zvlnené hrebene ľadovcového pôvodu a väčšinu z viac ako 90 tisíc švédskych jazier. Götaland na juhu zahrnuje kamenité vrchoviny Smålandu a bohaté roviny Skåne. Asi 15 % území Švédska leží za Severným polárnym kruhom. Južná časť krajiny je prevažne poľnohospodárska, smerom na sever sa zvyšuje podiel lesov.

Najväčšie ostrovy sú Gotland a Öland. Najväčšie jazerá sú Vänern a Vättern.

Najväčšia hustota zaľudnenia je v oblasti Öresundu na juhu Švédska a v údolí jazera Mälaren v strednom Švédsku.

Príroda

Napriek severnej polohe má Švédsko prevažne mierne podnebie, a to hlavne vďaka teplému Golfskému prúdu. Na juhu Švédska prevládajú listnaté stromy, ďalej na sever to sú jedle a smreky a na úplnom severe brezy. V horách severného Švédska prevláda subarktické podnebie. Severne od polárneho kruhu v určité letné dny slnko vôbec nezapadá, v zime naopak vôbec nevychádza.

Zdravie

Vzhľadom na to, že zo Švédskom neexistuje dohoda o poskytovaní bezplatnej lekárskej starostlivosti, každé poskytnuté lekárske ošetrenie (aj prevoz sanitným vozom) sa platí v režimu pre švédskych občanov. Je nutné mať pri sebe európsky preukaz zdravotného poistenia. Osoby, ktoré pobývajú vo Švédsku dlhodobo, by si mali zabezpečiť prevod do švédskeho systému zdravotného poistenia. Podrobné informácie o tejto problematike poskytnú zdravotné poisťovne. Turistom sa odporúča uzavrieť pripoistenie pre cesty do zahraničia.
Doprava

Vo Švédsku je 420 700 km ciest, z ktorých 137 000 km je štátnych, z toho je 1 500 km diaľnic a 600 km polovičných diaľnic a ostatných ciest. Na diaľniciach sa nevyberajú žiadne poplatky (teda ani za nákladnú a autobusovú dopravu).
Na diaľniciach nie sú čerpacie stanice ani servisné oblasti. Obidve sa nachádzajú blízko výjazdov z diaľnic a upozorňujú na ne značky. Pozdĺž diaľnic nie sú žiadne núdzové telefóny okrem oblasti medzi Malmö a Lundom.
Celkový stav ciest je dobrý a väčšia časť ciest je asfaltovaná.

Média

Najväčšiu sledovanosť má švédska stanica SVT, ktorá prevádzkuje spolu 6 kanálov: SVT, SVT1, SVT2, SVT24, SVT Europe, SVT Extra.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: