www.infoglobe.sk » História

História

     Názov krajiny sa odvodzuje od germánskeho kmeňa Sveov. Územie Švédska bolo obývané už v dobe kamennej. Obyvateľmi boli najskôr zberači a lovci, ktorí sa živili darmi mora.

     Švédsko vzniklo pravdepodobne spojením územia Svealand a Gőtaland, za kráľa menom Erik VIII. Hospodárskym a politickým centrom bola už od 6. storočia Uppsala. Výboje Vikingov prebiehali od 7. do 9. storočia a smerovali hlavne na východ. V 12. storočí prebiehalo pokresťančovanie, ktoré prispelo k vzniku jednotného švédskeho štátu. V roku 1389 bol ukončený boj o trón tzv. kalmarskou úniou, kedy sa Nórsko, Dánsko a Švédsko zjednotili do jednej monarchie pod nadvládou Dánska. V 15. storočí však Švédi vzdorovali snahám centralizovať moc pod korunu Dánska, čo vyústilo do ozbrojených konfliktov. Švédsko sa v roku 1521 odpojilo a Gustav Eriksson Vasa, ktorý pomohol svoju vzburou k nezávislosti, založil dedičnú monarchiu, je považovaný za zakladateľa novodobého švédskeho štátu a za otca vlasti. Švédi tiež úspešne zasiahli do tridsaťročnej vojny, keď v jej poslednom mesiaci tri švédske armády spustošili ľavý breh Prahy i s kráľovským hradom.

     V 17. storočí sa Švédsko zaradilo medzi európske veľmoci, no v nasledujúcom storočí sa táto pozícia začala rýchlo rúcať, keď  Rusko bojovalo v severskej vojne so štátmi severnej Európy, čo viedlo k oddeleniu východnej časti Švédska, z ktorej vzniklo Fínske veľkokniežactvo Ruska. Poslednou vojnou bola výprava proti Nórsku v roku 1814, po ktorej vznikla Švédskom riadená únia s Nórskom. Táto únia sa rozpadla v roku 1905. Novodobá história Švédska je pokojná, v roku 1818 nastúpil na trón Karol XIV. Johan, ktorý zahájil švédsku mierovú politiku a jeho nástupcovia v nej pokračujú dodnes. I v súčasnosti výrazná väčšina Švédov podporuje neutralitu, ktorú si Švédsko dokázalo udržať aj počas obidvoch svetových vojen. Dnes nie je členom žiadnej vojenskej aliancie, hoci vláda venuje značné prostriedky na obranu, zbrojný priemysel a povinnú vojenskú službu.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
24 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C