www.infoglobe.sk » História

História

     Názov krajiny sa odvodzuje od germánskeho kmeňa Sveov. Územie Švédska bolo obývané už v dobe kamennej. Obyvateľmi boli najskôr zberači a lovci, ktorí sa živili darmi mora.

     Švédsko vzniklo pravdepodobne spojením územia Svealand a Gőtaland, za kráľa menom Erik VIII. Hospodárskym a politickým centrom bola už od 6. storočia Uppsala. Výboje Vikingov prebiehali od 7. do 9. storočia a smerovali hlavne na východ. V 12. storočí prebiehalo pokresťančovanie, ktoré prispelo k vzniku jednotného švédskeho štátu. V roku 1389 bol ukončený boj o trón tzv. kalmarskou úniou, kedy sa Nórsko, Dánsko a Švédsko zjednotili do jednej monarchie pod nadvládou Dánska. V 15. storočí však Švédi vzdorovali snahám centralizovať moc pod korunu Dánska, čo vyústilo do ozbrojených konfliktov. Švédsko sa v roku 1521 odpojilo a Gustav Eriksson Vasa, ktorý pomohol svoju vzburou k nezávislosti, založil dedičnú monarchiu, je považovaný za zakladateľa novodobého švédskeho štátu a za otca vlasti. Švédi tiež úspešne zasiahli do tridsaťročnej vojny, keď v jej poslednom mesiaci tri švédske armády spustošili ľavý breh Prahy i s kráľovským hradom.

     V 17. storočí sa Švédsko zaradilo medzi európske veľmoci, no v nasledujúcom storočí sa táto pozícia začala rýchlo rúcať, keď  Rusko bojovalo v severskej vojne so štátmi severnej Európy, čo viedlo k oddeleniu východnej časti Švédska, z ktorej vzniklo Fínske veľkokniežactvo Ruska. Poslednou vojnou bola výprava proti Nórsku v roku 1814, po ktorej vznikla Švédskom riadená únia s Nórskom. Táto únia sa rozpadla v roku 1905. Novodobá história Švédska je pokojná, v roku 1818 nastúpil na trón Karol XIV. Johan, ktorý zahájil švédsku mierovú politiku a jeho nástupcovia v nej pokračujú dodnes. I v súčasnosti výrazná väčšina Švédov podporuje neutralitu, ktorú si Švédsko dokázalo udržať aj počas obidvoch svetových vojen. Dnes nie je členom žiadnej vojenskej aliancie, hoci vláda venuje značné prostriedky na obranu, zbrojný priemysel a povinnú vojenskú službu.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 31. 3. 2020
sviatok:
dnes:
utorok 31.3.
8 °C
zajtra:
streda 1.4.
8 °C