www.infoglobe.sk » História

História

     Názov krajiny sa odvodzuje od germánskeho kmeňa Sveov. Územie Švédska bolo obývané už v dobe kamennej. Obyvateľmi boli najskôr zberači a lovci, ktorí sa živili darmi mora.

     Švédsko vzniklo pravdepodobne spojením územia Svealand a Gőtaland, za kráľa menom Erik VIII. Hospodárskym a politickým centrom bola už od 6. storočia Uppsala. Výboje Vikingov prebiehali od 7. do 9. storočia a smerovali hlavne na východ. V 12. storočí prebiehalo pokresťančovanie, ktoré prispelo k vzniku jednotného švédskeho štátu. V roku 1389 bol ukončený boj o trón tzv. kalmarskou úniou, kedy sa Nórsko, Dánsko a Švédsko zjednotili do jednej monarchie pod nadvládou Dánska. V 15. storočí však Švédi vzdorovali snahám centralizovať moc pod korunu Dánska, čo vyústilo do ozbrojených konfliktov. Švédsko sa v roku 1521 odpojilo a Gustav Eriksson Vasa, ktorý pomohol svoju vzburou k nezávislosti, založil dedičnú monarchiu, je považovaný za zakladateľa novodobého švédskeho štátu a za otca vlasti. Švédi tiež úspešne zasiahli do tridsaťročnej vojny, keď v jej poslednom mesiaci tri švédske armády spustošili ľavý breh Prahy i s kráľovským hradom.

     V 17. storočí sa Švédsko zaradilo medzi európske veľmoci, no v nasledujúcom storočí sa táto pozícia začala rýchlo rúcať, keď  Rusko bojovalo v severskej vojne so štátmi severnej Európy, čo viedlo k oddeleniu východnej časti Švédska, z ktorej vzniklo Fínske veľkokniežactvo Ruska. Poslednou vojnou bola výprava proti Nórsku v roku 1814, po ktorej vznikla Švédskom riadená únia s Nórskom. Táto únia sa rozpadla v roku 1905. Novodobá história Švédska je pokojná, v roku 1818 nastúpil na trón Karol XIV. Johan, ktorý zahájil švédsku mierovú politiku a jeho nástupcovia v nej pokračujú dodnes. I v súčasnosti výrazná väčšina Švédov podporuje neutralitu, ktorú si Švédsko dokázalo udržať aj počas obidvoch svetových vojen. Dnes nie je členom žiadnej vojenskej aliancie, hoci vláda venuje značné prostriedky na obranu, zbrojný priemysel a povinnú vojenskú službu.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Švédsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: