www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Švajčiarsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Bern  

Počet obyvateľstva: 7 450 768

Rast HDP: + 3,2 % (2004)

Oficiálny jazyk: nemecký, francúzsky, taliansky, retorománsky

Švajčiarsko (oficiálne Švajčiarska konfederácia) je malý, ale bohatý vnútrozemský federatívny štát v strednej Európe. Federácia sa skladá z 26 kantónov.

Politika

Švajčiarsko je politicky a ekonomicky na veľmi vysokej úrovni. Vďaka svojej vyspelej ekonomike si môže dovoliť neutralitu, a preto nie je členom EÚ ani NATO. Je však členom OSN a Rady Európy.

Geografia

Geograficky je možné Švajčiarsko rozdeliť na tri veľké prírodné oblasti. Alpy, strednú časť a Juru. Alpy zaberajú takmer dve tretiny plochy krajiny. Hora Monte Rossa je s 4 634 m najvyšším vrcholom Švajčiarskych Álp. Vďaka Aletschému ľadovcu (28km) má Švajčiarsko najväčší alpský ľadovec.

Príroda

Rozmanitý ráz krajiny v strednej časti spestrujú časté jazerá. Alpy tiež silno ovplyvňujú švajčiarske podnebie. Zatiaľ čo klímu na severnej strane Álp ovplyvňuje atlantické prúdenie, južná strana Álp má už stredomorské podnebie.

Zdravie

Od 1. apríla 2006 majú turisti po predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia nárok na nevyhnutné bezplatné ošetrenie rovnako ako v ostatných štátoch EÚ. Ošetrenie je však často nutné zaplatiť priamo a neskôr jeho náhradu vymáhať u svojej zdravotnej poisťovne doma. Napriek to sa odporúča, aby turisti mali pred uzatvorené cestovné zdravotné poistenie pre prípad vzniku ďalších liečebných výdavkov (lyžiari, vysokohorskí turisti, pre prípad prevozu do vlasti ...)

Doprava

Vodiči motorových vozidiel potrebujú platný vodičský preukaz, platné osvedčenie o technickej spôsobilosti vozidla (tzv. malý technický preukaz) a doklad o medzinárodnom poistení zákonnej zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla (tzv. zelená karta). Pri použití diaľničnej siete je potrebné zakúpiť si zodpovedajúcu nálepku (Vignette), opravňujícu používať diaľnice po celom Švajčiarsku. Dá sa zakúpiť na hraničných prechodoch, poštách, pri čerpacích staniciach a v autoservisoch. Najvyššia povolená rýchlosť je 120 km/h na diaľniciach, 100 km/h na cestách diaľničného typu, 50km/h v obciach a 80 km/h po ostatných komunikáciách.

Média

Denníky

V počte novinových titulov na obyvateľa patrí Švajčiarsko medzi popredné európske krajiny, v ostatných dvoch desaťročiach však prebiehajú koncentrácia a fúzie. Noviny odrážajú jazykové rozčlenenie krajiny na nemecko- , francúzsko- a talianskojazyčnú časť, neexistujú celoštátne denníky vo viacerých jazykových mutáciách.

Časopisy

Situácia je podobná ako pri denníkoch, avšak s tým, že značný podiel na trhu majú časopisy z rovnojazyčných susedních krajín.

Rozhlas a televízia

Rozhlasové a televízne vysielanie vo Švajčiarsku tradične prevádzkuje verejnoprávna Švajčiarska rozhlasová a televízna spoločnosť, ktorá  pôsobí ako súkromný neziskový spolok a prevádzkuje televíznu stanicu www.sf.tv. Štát má pomerne veľký vplyv na jej personálne obsadenie, nemôže však zasahovať do zloženia programov.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Švajčiarsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 20. 10. 2019
sviatok:
dnes:
nedeľa 20.10.
19 °C
zajtra:
pondelok 21.10.
14 °C