www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Rakovník: krása na hromade odpadkov – VIDEO

Rakovník: krása na hromade odpadkov – VIDEO

Publikované: 8.6.2010
Šestnásťtisícové mesto Rakovník má úsmevnú históriu, ktorá ale aj dnes odhaľuje kus pravdy o českom národe. Časť svojho života mu možno aj preto zasvätil spisovateľ Zikmund Winter.

 

…proste kratší Václavák

Rakovníkčania sa chvália: „Naše námestie je druhé najdlhšie v Česku. Dlhší je len pražský Václavák.“ O tom, koľko metrov má asi najslávnejší český bulvár, ale vedú spory. Mýlia sa aj v stovkách metrov až do tej doby, než im niekto z Prahy prezradí číslo 680 metrov. Aké dlhé je vlastne námestie v Rakovníku, sme od miestnych nakoniec nezistili. Je proste kratšie.

rakovnická radnice

Mariánský sloup a v pozadí chrám sv. Bartolomějedřevěná kazatelna z dílny Matyáše Rejska rakovnická radnicePražská brána

V porovnaní s pražským Václavským námestím je to rakovnícke Husovo námestie taktiež podstatne pokojnejšie. Nevoňajú tu klobásy, nejazdia tu električky a taxikári nemusia bojovať o svoje miesta. O to viac je tu priestoru, napríklad pre jazdu na bicykli, skateboarde alebo na posedenie v pohostinských záhradkách.

S trochou fantázie by sochu svätého Václava mohol v Rakovníku nahradiť Mariánský stĺp s erbom červeného raka. Za Národné múzeum by zas mohol zaskočiť Chrám svätého Bartolomeja. Rovnako ako budova múzea totiž stojí na hornom konci námestia. Sem od 13. storočia chodievali miestni so svojimi modlitbami– aspoň do tej doby, než kostol roku 1349 vyhorel.

náměstí, v pozadí kostel sv. Bartoloměje

 

Kolorit mesta sa časom zmenil, ľudia zostali rovnakí

„Toto mesto ide podľa môjho názoru v zabehnutých koľajach už od stredoveku. Typická ukážka je pri vypálením kostola. Rakovníčania si ho vypálili najpravdepodobnejšie sami, aby sa zavďačili panovníkovi a dostali odtiaľ husitských rebelov,“ krčí ramenami staršia žena, okolo ktorej poskakujú jej vnúčatá. V Rakovníku sa narodila a o jeho všednom živote, ale aj jeho histórii, vie mnoho. Napríklad aj to, že dnešné dláždené a upravené námestie stojí vlastne na hromade odpadkov. „Archeologické výskumy preukázali, že až do 16. storočia muselo mesto na diaľku smrdieť. Existujú totiž dôkazy o tom, že sa cez vrstvy odpadkov vždycky len tenučko, a teda lacno štetovalo. Keď sa to spevnilo, tak zase znovu. Uprostred námestia bola veľká mláka, kde sa brodili kone a máčalo sa konope. Na dlažbu sa vzmohli až po dlhých vyjednávaniach,“ objasňuje úsmevnú históriu mesta tá istá žena. „No tak nejako to tu funguje dodnes. Všetky dôležité rozhodnutia trvajú roky a potom už je to skôr komédia než pokrok,“ dodáva.

Vysoká brána

Skôr než o meste ako takom to ale vypovedá skôr o českej náture. Z upravených ulíc Rakovníka ale našťastie v skutočnosti nič také cítiť nie je. Človek, ktorý toto miesto navštívi po prvý krát, býva okúzlený. S nadšením prechádza široké ulice aj tajomné uličky, prehliada si rôznorodú architektúru alebo si kvôli výhľadu do krajiny vyšliape stovky schodov nahor do Vysokej brány. Pri prechádzke mestom neprehliadne ani množstvo pamätných dosák alebo zvonicu, ktorú kedysi vybudovali miestni preto, aby sa im pod tiažou dvoch novo odliatych zvonov nezborila tá pôvodná, chrámová.

 

Clo, zlo

Prekvapenie čaká na tých, ktorí by chceli prejsť cez námestie autom. Naše prekvapenie má podobu závory a tak trochu nevkusnej colnice a nápisu STOP KASSA. Kto nezaplatí, neprejde. Pochopiteľne spoplatnené je aj parkovanie na celom rakovníckom námestí. V tomto ohľade sa teda vyplatí plánovať výlet do Rakovníka na nedeľu, kedy majú colníci voľno.

rakovnická celnicejedna z místních základních škol..tak trochu jiný pohled rakovnická celnice

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.

Louny: milé prekvapenie českého stredohoria-VIDEO
Publikované: 19.10.2010
Nič vyhlásené ako iné slávne české mestá Louny nie sú. Zrejme nikdy nepredbehnú slávu chýrnych západočeských Domažlíc alebo Slavoníc. Človek, ktorý nevie, ako Louny vyzerajú, teda nečaká žiadne zázraky. Možno len ďalšie tuctové mesto, akých sú v Česku tisíce. Ten, kto ale Louny pozná, sa tam vracia rád. A dobre vie prečo.

ČR: Lány - letné sídlo prezidentov - VIDEO
Publikované: 6.12.2011
Dedinka neveľká rozlohou, ale o to väčšia významom. Miesto, ktoré bolo pred dvomi rokmi vyhlásené dedinou Stredočeského kraja – Lány.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR: Krakovec
Publikované: 26.5.2016
Čo sa deje na tomto hrade tak nenormálneho? Nenormálneho nič, normálne tam straší. Už viete? Hrad Krakovec je v našich časoch asi najviac preslávený vďaka filmovej postave rytiera Brtníka z Brtníku, hoci stojí v hlbokých lesoch pri Rakovníku už viac než 600 rokov a jeho meno nájdete aj v životopise tak významnej historickej postavy, ako je Jan Hus.

Žatec: Krušnohorská pivná cesta
Publikované: 26.6.2018
Dolné Poohří pripravilo novú pivnú cestu, ktorá návštevníkov zavedie do sedemnástich pivovarov v Čechách a Sasku. Okrem prehliadky a degustácie budú na Krušnohorskej pivnej ceste pripravené prednášky a semináre, pivné múzeum alebo vlastnoručné varenie piva.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Nižbor – zámok plný Keltov
Zámok s hospodárskymi objektmi a záhradou tvorí celistvý komplex, v ktorom bolo v roku 2004 vybud...


Súvisiace video

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 2. 2020
sviatok:Roman, Romana
dnes:
nedeľa 23.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 24.2.
7 °C