www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO

Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

 

 

Aj keď je všedný deň, na námestí vládne pokoj. Ľudia posedávajú na terasách kaviarní alebo reštaurácií. Mladá predavačka zmrzliny sa znudene pozerá na hodinky. Je zamračené a tak sa nudí. Väčšina mladých jazdí za zábavou do Poděbrad. „Je tam pohodička, asi ako v každom malom meste,“   zveruje sa mladík  sediaci pod morovým stĺpom.  Nymburk ako jedno z miest v Česku sa prezentuje štátnou vlajkou i vlajkou so znakom mesta.

Kostelní náměstí

 

I pokojný nymburský život má svoje drámy

Blízko pri moste určenom len pre autá stojí lávka, podobná tej v pražskej Tróji.  Kto ju pozná, vie, že sa dá opakovanými skokmi ľahko rozhojdať. Lávka pre peších v Nymburku má rovnaké kúzlo. Na jej začiatku stojí ceduľa „Cyklista, zosadni z bicykla“. Bicykel má v Nymburku snáď každý. Málokto nápis rešpektuje, staršia dáma, ktorá má namierené na nákup do mesta, áno. Má pre to svoje dôvody. „Nie je to tak dávno, čo tadiaľto šla pani, ktorej nebrzdil bicykel, taškou sa zachytila o zábradlie a skončila dole pri rieky. Potom v nemocnici,“ opisuje nymburskú drámu a pritom poslušne vedie svoju starú skladačku.

lávka pro pěšívěž kostela sv. Jiljínymburská naučná stezka pivovar Nymburk

kostel sv. Jiljí

Kto by čakal šedivé a nudné mesto, mýlil by sa. Stačí len pár krokov pozdĺž Labe a je jasné, že Nymburk má bohatú históriu, o ktorú dbá. Dominantou mesta sú tehlové hradby, resp. ich zvyšky a kostol sv. Jijlí. Stojí na kostolnom námestí neďaleko súdnej budovy. Za návštevu stoja tiež dve vodárenské veže (renesančná vodáreň a Turecká veža) alebo záhradné mesto, ktoré bolo vzorom neskoršieho Baťovho mestečka v Zlíne.

městské hradby v Nymburce

hradby v Nymburcepohoda na Labinábřeží v Nymburce

Pivo za tri koruny…a Nymburk praská vo švíkoch

Sladom vonia miesto, kde to zaručene žije každý deň - Nymburský pivovar. Stojí v Pražskej ulici, na kraji mestskej priemyselnej zóny. Kriedou popísaná tabuľa láka všetkých tých, ktorí chcú za pivo zaplatiť len tri koruny. Podniková predajňa má narvané. Čas na pivo si v ten deň urobila hlavne staršia generácia nymburských. Nutné podotknúť, že väčšina degustátorov prišla na „ochutnávku“ Postřižinského piva na bicykli. Pivo sa v Nymburku varí už od roku 1895.

pivovar Nymburk

 

Hrabalov nezmazateľný odkaz

Pivo, tamojší pivovar i nátura nymburských ľudí sa stali osudom spisovateľa Bohumila Hrabala. On sám v Nymburku vychodil základnú školu a vyštudoval gymnázium. V Nymburských listoch tiež vychádzajú jeho prvé básnické pokusy.  Nymburku a jeho okoliu patrili diela ako Mestečko, kde sa zastavil čas, Slávnosti snežienok alebo legendárne Postřižiny.  Hrabalovým životom aj dielom vás ale lepšie prevedie Hrabalova cesta, ktorá vedie priamo od vrát nymburského Pivovaru do neďalekého Kerska, lesného mestečka, kde Hrabal chatárčil a tvoril.

 

Bicykel: pre miestnych dopravný prostriedok, pre turistov zábava

Stále viac obľúbená je korčuliarska a cyklistická cesta z Nymburku do Poděbrad alebo napríklad až do Libice nad Cidlinou. Vedie po oboch brehoch Labe a má ideálnu šírku. „Ja sem na korčule jazdím až z Prahy,“ hovorí mladík, ktorý má namierené práve do Poděbrad.  Druhým smerom sa dá pozdĺž vody dôjsť až do Lysej nad Labom. Cesty sú ale prírodné a miestami vedú i cez pole. O cykloceste sa teda smerom od Nymburku na Prahu dá hovoriť len s rezervou. Pre dobrodruhov je to ale výzva. stará rybárna

hradby v Nymburce

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

ČR: Relaxačné víkendy v historickom prostredí
Publikované: 7.12.2012
V posledných rokoch si získavajú stále väčšiu obľubu víkendové relaxačné pobyty. Po náročnom pracovnom týždni je možné stráviť príjemný víkend v niektorom z hotelov, ktoré sa špecializujú na wellness služby. Možno ste ale nevedeli, že skvelú relaxáciu si môžete užiť tiež v historickom prostredí, alebo dokonca priamo na zámku…

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi
Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.

ČR, Lošany: po vojnových stopách - VIDEO
Publikované: 31.12.2013
Kto má rád históriu a vyzná sa v bitkách, určite bude poznať Lošany – dedinku, v blízkosti ktorej sa odohrala bitka pri Kolíne.

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO
Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO
Publikované: 28.8.2012
Podebrady sa vracaj k svojej zašlej sláve z obdobia prvej republiky. Aspoň tomu všetko nasvedčuje. Oproti minulým rokom toto mesto výrazne ožilo. Je plné ľudí, plné zábavy a miest, kam je možné vypraviť sa. Nutné podotknúť, že mu to naozaj sluší. V samotnom meste sme už ale boli, tentoraz vás zavedieme na miesto, ktoré je nielen príjemné, ale tiež užitočné – k hydroelektrárni Podebrady.

ČR, sútok Labe s Cidlinou: mágia spojenia dvoch riek - VIDEO
Publikované: 17.7.2012
Tentoraz vás vytiahneme von z mesta, ale zasa nie príliš ďaleko. Vezmeme vás k sútoku dvoch riek – Labe a Cidliny, ale hlavne na miesto, ktoré má, bohvie prečo, svoje neodolateľné kúzlo.

Libice nad Cidlinou - história či horor? - VIDEO
Publikované: 30.3.2010
Dedinka, ktorá dodnes stráži stopy dávnej histórie. Žiadne paláce, hrady a zámky – v Libici si musia vystačiť so základmi paláca a kostola. Ale zato už z polovice 10. storočia.

Kersko alebo príliš hlučná samota - VIDEO
Publikované: 20.4.2010
Chcete byť na dosah prírody? Máte radi vôňu a zvuky lesa? Vydajte sa do Kerska. Miesta, ktoré miloval aj spisovateľ Bohumil Hrabal.

Sadská: kopec nad polabskou rovinou - VIDEO
Publikované: 27.4.2010
Kúsok od Poděbrad, necelých 40 kilometrov od Prahy v okrese Nymburk nájdete obec Sadská – historicky veľmi zaujímavé miesto.

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

Benátky nad Jizerou: inšpirujúce? - VIDEO
Publikované: 22.3.2011
Kto by si nespojil známe talianske Benátky s tými českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kto tam nebol. Lenže človek, ktorý Benátky nad Jizerou pozná, má jasno. Vie o nich, že napriek tomu, že tam stojí zámok, do Talianska majú ďaleko. Svoje kúzlo ale rozhodne majú.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO
Publikované: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – mestečko, ktorému dominuje zámok Kinských, ktorý sa hrdo týči nad riekou Cidlinou, ale tiež miesto, kde sa zdá, akoby sa zastavil čas. Bohužiaľ ale v dobe, na ktorú nemá český národ príliš príjemné spomienky.

ČR: Zámok Loučeň - miesto, kde to žije - VIDEO
Publikované: 8.11.2011
Bezchybná ukážka toho, ako sa dá zatraktívniť dedičstvo staré stovky rokov. Zámok Loučeň je stelesnením kvalitne realizovaného investičného zámeru. Rekonštrukcia pred pár rokmi stála veľa peňazí a tak si teraz zámok musí na sebe nejako zarobiť.

ČR: Mladá Boleslav – nie len mesto automobilov - VIDEO
Publikované: 13.12.2011
Miesto, ktoré si každý správny Čech nespojí s ničím iným než s automobilkou Škoda. Okrídlený šíp a stovky rôznofarebných áut, ktoré práve zišli z výrobnej linky, sú vidieť už z diaľnice smerom na Liberec.

ČR: Lysá nad Labem - podivnosti výstavného mesta - VIDEO
Publikované: 17.1.2012
Ďalšie zo stredočeských miest, ktoré zrejme vyrastie do krásy. Momentálne to ale skôr vyzerá, ako keby tam vybuchla bomba.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o storočie späť – VIDEO
Publikované: 1.5.2012
Asi 35 kilometrov na východ od Prahy leží nenápadná dedina Přerov nad Labem – naoko upravená, keď ale človek začne pátrať viac, je taká ako všetky ostatné – trochu neporiadna. Hlavnou turistickou atrakciou je miestny skanzen – najstarší v Českej republike a štvrtý najstarší v Európe. Odborníci ho oficiálne nazývaj Polabské národopisné múzeum. Oň sa ale miestni starajú ako o klenot.

ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek
Publikované: 30.5.2019
Máte radi film Slavnosti sněženek, ste fanúšikom spisovateľa Bohumila Hrabala alebo si len chcete urobiť peknú prechádzku Polabím? Tak práve pre vás je určená táto trasa. Po ceste, ktorá je lemovaná trinástimi náučnými tabuľami, sa dozviete niečo zo života spisovateľa Bohumila Hrabala, o Slávnostiach snežienok alebo o lese a živote v ňom. Kersko sa nachádza v stredných Čechách asi 9 km od mesta Nymburk.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Brandýs nad Labem
Foto: Klára Svobodová

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov
Slávne prvorepublikové kúpele Poděbrady, špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojens...

ČR, Lošany: po vojnových stopách
Ak sa chcete vydať po stopách bitky pri Kolíne, dedinku Lošany, kde žije len hŕstka obyvateľov, n...

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

ČR, sútok Labe s Cidlinou - mágia spojenia riek
Neďaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ešte na jeho území sa stretáva Labe s Cidlino...

ČR: Loučeň - na zámku, kde to žije
Loučeň, mestečko, ktoré nájdete len 12 kilometrov od Nymburku, a ktorého dominantou je zámok. Na ...

Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou – asi sedemtisícové stredočeské mesto neďaleko od Prahy, ktoré preslávil dáns...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
5.12.2019
Chvíle pokoja a pohody zažijete v dňoch 7. a 8. decembra v súbore ľudových stavieb v Zubrniciach, najmladšom skanzene v Čechách. Od 9. do 16. hodiny si tu pripomeniete vianočné zvyky z prelomu 19. a 20. storočia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 7. 12. 2019
sviatok:Ambróz
dnes:
sobota 7.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 8.12.
3 °C