www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Kouřim: astronomický stred Európy – VIDEO

Kouřim: astronomický stred Európy – VIDEO

Publikované: 12.4.2011
Neobyčajné mesto s neobyčajnou históriou, tak by sa dal charakterizovať Kouřim – mesto ležiace asi 40 kilometrov od Prahy, 18 kilometrov od Kolína a 30 od Kutnej Hory.

Rovnako ako dve zmieňované mestá aj Kouřim má svoje neodolateľné kúzlo, aj napriek tomu, že je podstatne menší. Pri prechádzke, na ktorú pohodlne stačí jeden deň, sa vás dávna minulosť dotýka na každom kroku. Dýcha na vás, keď prechádzate po kamennej dlažbe na Mierovom námestí (Mírové náměstí) alebo v priľahlých úzkych uličkách. Nenechá vás na pokoji, keď vás opakovane núti zdvíhať oči smerom k vežiam chrámu sv. Štefana (chrám sv. Štěpána) alebo keď sa prstami dotýkate kamenných hradieb, ktoré obohnali historické jadro mesta.  

náměstí Míru - Kouřim

Astronomický stred Európy – po prvé…

Pre astronómov je Kouřim doslova magickým miestom. Mnohoročným bádaním a skúmaním totiž došli k záveru, že astronomický stred Európy je práve v Kouřimi – a podľa všetkého to vyzerá tak, že je to hneď na námestí, kúsok od mestského úradu. S oceľovým závažím, ktoré by malo ukazovať na jeden jediný bod - Kouřim, sa pohráva vietor. Pohojdáva sa zo strany na stranu a nad Kouřimom – astronomickým stredom Európy, sa zastaví len vtedy, ak je úplné bezvetrie.  

Kouřim - střed EvropyKouřim - střed EvropyKouřim - střed EvropyKouřim - střed Evropy

…a po druhé

Možno, keby sa rovnaké závažie pohojdávalo asi kilometer a pol od mesta smerom na Kolín, tak by ho už nejaký vánok nerozhodil. Práve tam je totiž ten pravý priesečník 50. rovnobežky a 15. poludníka – astronomický stred Európy.  Lenže na žltú tyč, stojacu kdesi v poliach, mesto turistov nepriláka - a radní v Kouřime to vedia, preto celkom logicky rozhodli – Európa bude mať dva astronomické stredy – jeden pravý a jeden na ozdobu.

Stredovek po kouřimsky

Faktom ale je, že námestie v Kouřime nie je nutné ničím zdobiť, je totiž ozdobou samo o sebe. Kamenná dlažba z polovice 19. storočia by mohla pre ľudí, ktorí majú problémy s chôdzou, predstavovať trochu zložitejší terén. Pre všetkých milovníkov histórie je ale práve tento trochu nepohodlný povrch, pod ktorým sa navyše ukrýva spletitý systém podzemných chodieb, skutočným skvostom. Námestie, ktoré sa zachovalo vo svojej pôvodnej rozlohe - 16 tisíc metrov štvorcových, patrí k najväčším stredovekým námestiam v Česku. Jeho obvod obklopujú stredoveké domy s farebnými fasádami a gotickými pivnicami.

chrám sv. Štěpána - Kouřim

chrám sv. Štěpána - Kouřimchrám sv. Štěpána - Kouřimchrám sv. Štěpána - Kouřim

Dominantou mesta zostává chrám svätého Štefana (chrám sv. Štěpána) s renesančnou zvonicou. Aj napriek početným požiarom, ktoré neobvyklú stavbu v minulosti potrápili, si ale v podstate zachoval svoju pôvodnú podobu. Vystavaný bol v 60. rokoch 13. storočia. Na priestranstve pred ním stojí socha Jana Nepomuckého, mestský úrad a tiež zaparkované autá, ktoré svojou prítomnosťou dráždia všetkých, ktorí si prišli do Kouřimu uloviť nejakú tu fotku.

V Kouřime žije ani nie dve tisíc ľudí. Vo všedný deň tak mestečko pôsobí trochu ľudoprázdne. Život tam ide len lenivo vpred. V jednom obchodíku s potravinami sa dokonca zastavil snáď niekedy pred 20 rokmi. Jeden starší pán sa aj tak vydržal vykláňať z okna svojho bytu na námestie pekných pár hodín. Prečo vlastne nie? Keby sa tam náhodou niečo stalo, bude pri tom prvý.

skanzen Kouřim

Keď budete v Kouřime, nezabudnite navštíviť miestny skanzen - jediné prírodne múzeum, kde môžete vidieť historické stavby z celého územia Čiech.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

ČR, Klášterní Skalice: mágia jediného piliera - VIDEO
Publikované: 15.10.2013
Jednou z veľmi zaujímavých zastávok pri putovaní Podlipanskom je malá stredočeská dedinka zvaná Klášterní Skalice. Podľa samotného názvu sa nie je ťažké dovtípiť, že tam kedysi stával kláštor.

SR: Kremnické Bane - Geografický stred Európy
Publikované: 26.1.2012
Symbolický stred Európy nájdeme nielen na Slovensku, ale aj v mnohých okolitých štátoch Starého kontinentu. Záleží len od uhla pohľadu a definície, podľa ktorej ho hľadáme.

Český Brod: bizarná gotika – VIDEO
Publikované: 1.6.2010
Sedemtisícové pokojné mestečko, kde sa každý pozná s každým. Aj napriek tomu je Český Brod druhé najväčšie mesto kolínskeho okresu.

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického
Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.

Kutná Hora: pamiatky UNESCO ČR na jednom mieste
Publikované: 24.9.2016
V nepriaznivom počasí máte jedinečnú možnosť pozrieť si interaktívnu expozíciu UNESCO v Dačického dome a zoznámiť sa tak nielen s organizáciou a jej činnosťou, ale tiež s pamiatkami Českej republiky, ktoré sú zapísané na jej zoznam.

ČR, Kouřim – skanzen: o storočia späť - VIDEO
Publikované: 10.6.2014
V Kouřime, starobylom a pôvabnom mestečku ležiacom presne v astronomickom stredu Európy, sme zavítali do skanzenu – zrejme naposledy v jeho starej podobe. V blízkej budúcnosti sa totiž významne rozrastie o množstvo ďalších historických budov.

ČR, Týnec nad Sázavou: zrúcanina Zbořený Kostelec
Publikované: 16.3.2014
Ako už samotný názov napovedá, ide o zvyšky hradu, ktorý sa kedysi nazýval Kostelec nad Sázavou. Trosky stavby sa dajú vidieť na skalisku vrchu Hradečnice v prírodnej rezervácii Čížov pri Týnci nad Sázavou. Po 300 metroch výstupu sa naskytne aj pekný pohľad do údolia na kľukatiacu sa rieku Sázavu.

ČR, Kouřim: kostol sv. Štefana – unikátna stavba
Publikované: 13.1.2014
Kouřimský kostol bol vždy významnou cirkevnou stavbou a v minulosti aj sídlom najvyššieho duchovného hodnostára. Postavený bol koncom stredoveku na mieste pôvodného kostola, jeho presná história však pre našu generáciu nezostala v záznamoch dochovaná.

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Publikované: 10.9.2011
Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy. Mesto má v súčasnosti necelých 3500 obyvateľov.

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Čelákovice – jar v meste
Malé mesto na Labe leží neďaleko Prahy. Vďaka tomu sa sem za posledné roky sťahuje stále viac ľud...


Súvisiace video

ČR, Kouřim – skanzen: o stáročia späť
Poďte sa s nami pozrieť do skanzenu v Kouřime, mestečku ležiacom v astronomickom strede Európy. K...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

21.4.2021
Už zajtra t.j. 22. apríla 2021 sa uskutoční oslava našej modrej planéty – Deň Zeme, ktorá je pre ľudstvo životodarným, fascinujúcim a nenahraditeľným domovom. V tento deň je zároveň ideálna možnosť upozorniť na náš ničivý spôsob života a aspoň malým prispením k jej ochrane jej pomôcť k lepším zajtrajškom.
19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 4. 2021
sviatok:Ervín
dnes:
streda 21.4.
16 °C
zajtra:
štvrtok 22.4.
13 °C