Karlštejn

Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.

Karol IV. sa na hrade zdržiaval už od roku 1355, kedy tu dohliadal na dostavbu a výzdobu interiérov. Stavebné práce boli dokončené v roku 1365, a v rovnakom roku bola vo Veľkej veži vysvätená Kaplnka sv. Kríža.
Za dôb husitských vojen boli na Karlštejn z bezpečnostných dôvodov dovezené české korunovačné klenoty, ktoré tu s niekoľkými prestávkami zostali bezmála 200 rokov. Po roku 1480 bol hrad upravený neskoro goticky, ku koncu 16. storočia prešiel renesančnou prestavbou a po poslednej úprave z konca 19. storočia získal dnešnú podobu.

Ojedinelou zaujímavosťou hradu Karlštejn je pôvodná nástenná výzdoba Kaplnky sv. Kríža zo 14. storočia, ktorú tvorí 129 doskových obrazov majstra Theodorika, portrétnej galérie českých panovníkov a nesmieme zabudnúť ani na repliku korunovačného klenotu - Svätováclavskej koruny.

Hrad Karlštejn sa nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Český kras a od Prahy je vzdialený približne 40 km. Nachádza sa v nádhernej prírode na kopci (ako už u hradov býva zvykom), v rovnomennej obci na brehu rieky Berounky.

Ak sa sem vydáte autom, je pre vás pripravené pomerne veľké parkovisko, kde za poplatok 50Kč môžete zanechať svoje vozidlo. Ak máte zaparkované, od prehliadky hradu vás delí už len približne 2 km dlhý a pomerne strmý kopec. Nemusíte sa však obávať, že cestou absolvujete len nudný výstup do vrchu. Cestu vám spríjemní spústa stánkov so suvenírmi, zmrzlinou, občerstvením či posedenie v niektorej z reštaurácií. V prípade, že ani prehliadka stánkov vás neuspokojí, u parkoviska si môžete prenajať povoz ťahaný dvoma chladnokrvnými koňmi a nechať sa vyviezť takmer až k hradu.

Ak budete mať chuť, pred prehliadkou môžete navštíviť ešte múzeum voskových figurín, ktoré je otvorené denne a je tu možné zhliadnuť 50 figurín dôležitých postáv z doby Karola IV.
      
Ďalšie? Veľmi zaujímavou atrakciou, ktorú je možné vidieť cestou, je muž oblečený v dobovom kostýme, ktorému na ruke sedí dravý vták. Za fotografiu vašej osoby s týmto operencom si účtuje tuším 30Kč a beda, keď ho vyfotí niekto, kto nezaplatil, to si potom fotodokumentarista? neplatič vypočuje pekných pár nadávok.

Keď sa po zdolaní nepríjemného kopca konečne dostanete na hlavné nádvorie, pravdepodobne si budete chcieť objednať prehliadku. Potom, čo tak urobíte a ako sa do hradu dostanete, budete mať určite dosť času prejsť sa po hradbách a užiť si skvostný pohľad na dominanty hradu a výhľad do okolia. Na Karlštejn totiž prúdia davy turistov a predpoklad, že prídete ku kase, zaplatíte vstupenku a rovno vyrazíte na prehliadku, je takmer nulový.Prehliadkové okruhy a otváraciu dobu nájdete TU.

 

Text/foto: Štěpánka Svobodová

Preklad: Waniová Stanislava
 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Česko-portugalské zhody a nezhody - VIDEO
Publikované: 21.9.2010
Portugalsko sa rozlohou a počtom obyvateľov nápadne podobá Česku. Ani história oboch štátov si nie je tak úplne cudzia. Populárne mesto Sintra by sa dalo prirovnať k českému Karlštejnu. Video ukazuje Sintru po zotmení, odpočívajúcu po horúcom a rušnom turistickom dni.

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO
Publikované: 1.10.2013
Tak o tomto miestečku, ktoré zaberá len štyri štvorcové kilometre, mnohí zasvätení hovoria ako o najkrajšom zo stredných Čiech. Niektorí mu nadraďujú ešte preslávený Karlštejn alebo starobylý Tetín.

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO
Publikované: 24.9.2013
Stredočeské mestečko Dobřichovice spĺňa všetko, čo ideálny turistický cieľ. Leží len pol hodinky na západ od Prahy, navyše na trase železnice, takže cesta tam môže byť viac než odpočinková.

ČR: Kamýk nad Vltavou – predchodca Karlštejnu - VIDEO
Publikované: 24.4.2012
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrže Kamýk, sme podnikli výpravu do stredoveku a navštívili zrúcaninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk alebo tiež Hunec.

Lomy Amerika - VIDEO
Publikované: 26.10.2010
Lomy Amerika na Karlštejnsku sú miestom, ktoré láka svojou krásou, romantikou, ale tiež istou dávkou nebezpečenstva. Na miesto, kde sa už od začiatku minulého storočia dobýval kameň, je kvôli hroziacemu nebezpečenstvu padajúcich skál vstup zakázaný. Okolo neho však existuje viacero vyhliadok, odkiaľ môže zvedavé ľudské oko nahliadnuť do jeho tajov i mierneho náznaku driny, ktorú museli tu pracujúc

ČR: Břestek - preleťte sa v balóne za romantikou aj dobrodružstvom
Publikované: 3.8.2012
Máte chuť pokochať sa pohľadom na Chřiby, hrad Buchlov či zámok Buchlovice, Velehrad, rieku Moravu a Baťov kanál alebo na vrcholky Bielych Karpát z poriadnej výšky? Svoj sen si môžete splniť, pokiaľ sa odhodláte podniknúť vyhliadkový let balónom. V BalonCentrum Břestek - a nielen tam - túto možnosť máte.

ČR: Jenštejn - čierne ruiny hradnej veže
Publikované: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Čo majú tieto tri miesta, okrem koncovky štejn, spoločné? Kto by tipoval, že je to hrad, nemýlil by sa. Len ťažko by sa ale dal Jenštejn zrovnávať s dvoma pred ním menovanými.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

Konepruské jaskyne: krása v podzemí
Publikované: 15.10.2010
Pri návšteve mesta Beroun určite stoja za prehliadku aj neďaleko ležiace Konepruské jaskyne, ktoré sa nachádzajú v chránenom území Českého krasu.

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, zrúcanina Kamýk: predchodca Karlštejnu  
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrži Kamýk, sme podnikli výpravu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

23.11.2019
Rok a pol trvala generálna rekonštrukcia kostola, ktorý patrí do pätice objektov pod správou Múzea regiónu Valašsko. Pre verejnosť sa po prvý raz otvorí pred tohtoročnými Vianocami na tradičný adventný koncert Rybovej Českej vianočnej omše.
22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 23. 11. 2019
sviatok:Klement
dnes:
sobota 23.11.
7 °C
zajtra:
nedeľa 24.11.
7 °C