www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámku - VIDEO

ČR: Vlašim - život na zámku a v podzámku - VIDEO

Publikované: 20.12.2011
Historické centrum mesta Vlašim kúzli všetkými možnými spôsobmi. Jeho pôvab len podtrhuje kopcovité podložie, na ktorom sa rozkladá.

V tomto stredočeskom mestečku, ktoré leží necelých 40 kilometrov od Tábora a Humpolca, a kam fúka vietor od Prahy, z Vysočiny a z južných Čiech, žije asi 12 tisíc ľudí. Vlašim v predvianočnom, trochu mrazivom a chvíľkami ale aj slnečnom dni, žije pokojným tempom. Žiadne šialené nakupovanie, dokonca ani tradícia adventu, kedy bývajú obchody otvorené aj cez víkendy, miestnych podnikateľov príliš nevzrušuje. Ani so zdobením vianočného stromu, stojacieho na námestí, sa nikto nepretrhol. Za bieleho dňa, keď nesvietia farebné svetlá, vyzerá proste ako strom, ktorý tam kedysi vyrástol. Napriek tomu je toto miesto viac než kúzelné.  

Všetko našikmo – dnes aj vtedy

Na Veľkom Rínku alebo tiež na Žižkovom námestí nezaparkujete inak než našikmo. Vodič teda bude vystupovať do kopca a spolujazdec z kopca, alebo obrátene, podľa toho ako kto parkoval. Takto našikmo sa v meste Vlašim žije od pradávna. Na Veľkom Rínku sa konali všetky dôležité akcie. Veľmi významný bol aj osemdenný trh, kde to vraj voňalo všetkými možnými dobrotami, hlavne však mäsom a chlebom. Na Rínku bývali aj kúpele.

Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Keď tam tak človek stojí a pozerá na studňu, ktorú zdobí ktosi s helmou na hlave, hovorí si, že vtedy museli byť skvelé časy. Všetok život smeroval k jednému trhu, kde sa tovar menil na peniaze a kde ľudia získavali informácie jeden od druhého. Žiadne mobily, žiadne autá, len poctivé remeslo, tvrdá práca, klopot konských podkov a rinčanie povozov, ktoré ťahali. Dnes tu, ako spomienka na rušný život, stojí len studňa, na ktorej stĺpe je skutočne niekto, o koho pôvode sa dodnes špekuluje, a mnoho krásnych domov, ktoré dohromady obklopujú priestor kedysi plný života. Aj keď je dnes všetko inak, je fajn, že história žije aspoň prostredníctvom práce našich predkov a my sa k nej môžeme vracať, kedy sa nám zachce, aj keď len v našich predstavách.

Záhadná socha na Rínku

Niečo málo sa o pseudogotickej studni ale predsa len vie. Na to, aby sa nevedelo vôbec nič, je totiž moc mladá. Na námestí vo Vlašime stojí od roku 1886 a ten ktosi s helmou má byť rytier. Avšak o akého rytiera ide, to už podnikateľ František Šebek, ktorý mestu studňu aj sochu daroval, zabudol povedať. A alebo bol práve kronikár len mimo službu, kto vie. Miestni ľudia však tajomného rytiera považujú za Jana Žižku z Trocnova, preto sa aj námestie volá Žižkovo.   Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Časť historickej zástavby mesta z 20. rokov minulého storočia musela bohužiaľ ustúpiť tvrdej ruke komunistických panelov. A tak namiesto kúzelných domčekov stoja paneláky, len kúsok od kostolov sv. Jijlí a Československých husitov. Kedysi by sa asi dalo napísať: „V tieni kostolov, žijú ľudia.“ Dnešok píše: „V tieni ľudských príbytkov sa krčia dva vlašimské kostoly, a to aj napriek tomu, že ten historicky mladší zdobí vysoká veža.“

Vlašim

VlašimVlašimVlašim

Vlašimský zámok, jeho veže a brány

Nad všetky paneláky ale bezpečne vyčnieva veža vlašimského zámku. Prebíja ich nie len svojou veľkosťou, ale tiež svojou historickou hodnotou. Na jeho mieste kedysi stával gotický hrad. Z neho sa dochovala len jedna veža, ktorá bola mnohokrát prestavovaná. Hrad bol nad riečkou Blanice vystavaný pravdepodobne roku 1303 a jeho úlohou bolo chrániť pôvodnú obchodnú cestu vedúcu z Prahy do Jihlavy. Koncom 14. storočia sa tam usídlil rod pánov z Vlašimi. Pôvodný hrad nechali na renesančný zámok prestavať v 16. storočí Vostrovcovia z Královic. Neodmysliteľnou súčasťou impozantnej zámockej budovy je zámocký park, ktorého súčasťou sú tri brány a niekoľko historicky zaujímavých stavieb.

Vlašim

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mělník: miesto patriotov - VIDEO
Publikované: 1.2.2011
Mělník. Kto by nepoznal mesto, aspoň podľa názvu, preslávené vinárstvom a sútokom dvoch najdôležitejších riek – Labe a Vltava.

ČR, Ratměřice: Náučný chodník sedliaka Oneša
Publikované: 14.3.2019
Obec neďaleko mesta Vlašim sa dostala do povedomia ľudí vďaka tomu, že susedí so známou obcou Jankov, kde sa odohrala dôležitá bitka európskeho významu. Osudy obcí sa prelínajú nielen v histórii. Dnes ich prepájajú dva náučné chodníky, ktoré vám priblížia obdobie bitky pri Jankove. Z námestíčka Ratměřic vedie okružný chodník dlhý 3 km s komiksovým príbehom miestneho sedliaka Oneša a my sa vydáme po jeho stopách.

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR: Vlašim – srdce Podblanicka s unikátnym zámockým parkom
Publikované: 19.4.2018
Pôvabné mesto sa pýši unikátnym zámkom a rozsiahlym zámockým parkom.

ČR: Votice – sv. Martin klope na dvere
Publikované: 9.11.2015
Vôňa jesenného viniča, pečené zemiaky, svätomartinská hus, staročeské remeslá, sladký trdelník, strieľanie prakom, chlieb so škvarkami a pohárik prvého vína je každoročnou tradíciou v stredočeských Voticiach.

ČR: Divišov – Lbosín: rozhľadňa Špulka a náučný Vtáčí chodník
Publikované: 17.6.2014
Do Stredočeského kraja na Benešovsku pribudla tento rok nová rozhľadňa v podobe drevenej cievky na nite, podľa ktorej dostala aj svoj názov (cievka alebo tiež špuľka, po česky špulka). Špulka je tiež synonymum pre vzájomné prepojenie 21 obcí združených do mikroregiónu CHOPOS, ktorý sa stal hlavným aktérom výstavby. Cestou k rozhľadni sa pomocou informačných panelov dozviete niečo málo o vtáčej ríš


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Ratměřice: po stopách sedliaka Oneša
Okruh náučného chodníka vás prevedie okolím obce Ratměřice. Jednotlivé zastavenia vám prostredníc...

ČR: Hrad Červený Újezd
Pokiaľ máte radi históriu, skúste navštíviť v okrese Praha – západ súkromnú stavbu nadšencov, kto...

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR: Vlašim – na zámku aj v podzámku
Vlašim je asi dvanásť tisícové mestečko v stredných Čechách. Leží kúsok, necelých dvadsať kilomet...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
12 °C