www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO

Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.

Parkovisko a malý stánok, ktorý zamestnáva párik starších ľudí, sú aj vo všedný deň nezvykle živé. Na kávu alebo zmrzlinu tam zastavujú bikeri, motorkári, rodinky s deťmi alebo samotári, pre ktorých je tento severozápadní kút Českého raja vďaka nekonečnému množstvu miest, kde sa dá ukryť takmer dokonalý. Za parkovné chcú dvadsať českých korún, pričom sa ospravedlňujú, že peniaze vôbec žiadajú. Keby vraj nemuseli, nič by nevyberali. Za svoju Felíciu si k drevenej búdke, odkiaľ vonia turecká káva, pristavali stan a tak to vyzerá, že parkovisko má 24hodinový servis. Čo je za dvacku celkom fajn.

 Valečov

Pohodlná cesta hore

Je koniec júna, takže čerešne, ktorých je pod Valečovom celý sad, svojou zrelou farbou a sladučkou chuťou donútia zastaviť snáď každého, kto sa na zrúcaninu vypravil. Ostatné mesiace trvá cesta hore k hradu pár minút. V júni a júli sa kvôli čerešniam ale môže aj niekoľkonásobne natiahnuť. Pohodlná je ale v každom ročnom období, žiadne strmé ani dlhé stúpanie – teda ideálna pre všetky generácie.

ValečovValečovValečov

Valečov

Cestou miniete prírodné divadlo, miesto konania najrôznejších akcií, a potom vás už od samotnej zrúcaniny, ktorá je súčasťou Zlatej cesty Českého raja, delí len niekoľko drevených schodov. Vietor sa pohráva s borovicami rastúcimi z pieskovcového podložia. Pri drevenom domčeku, ktorý slúži ako pokladňa, malé občerstvenie a zároveň miesto, kde si môžete zakúpiť drevenú turistickú známku, sedia dvaja miestni. Podľa toho ako rozprávajú, sú hrdí na to, že pochádzajú práve z Mladobolevska. Pokukujú hore na vyhliadku a usmievajú sa pri pohľade na turistov, ktorí sa z obmedzeného priestoru na vrchole pieskovcovej skaly rozhliadajú po kraji, pričom sa ešte chvíľku predtým prechádzali uzulinkými skalnými priestormi alebo počúvali výklad.  Valečov

ValečovValečovValečov

Valečov a Valečovskí z Valečova

Pôvodne drevený hrad založil roku 1300 rod Valečovských z Valečova. Sympatizanti Jana Žižku z Trocnova, čoskoro doplatili na svoje presvedčenie a o svoj hrad prišli. Počas husitských vojen bolo ich sídlo vypálené, neskôr hrad dostal kamennú podobu. Skaly ale predsa len príliš komfortu neponúkali. V dobe vlády Jiřího z Podebrad tam vraj prebýval Vanek z Valečova, „podkomoří“ (vysoký kráľovský úradník) kráľovských miest. Potom hrad išiel z ruky do ruky, aby nakoniec skončil v rukách najmocnejších – v 17. storočí ho s celým panstvom kúpil rod Valdštejnovcov. Nikto z panstva ale na „detašovanom pracovisku“ neprebýval. Pomaly pustol a skalné schovávačky si obľúbila hlavne chudoba. 

Valečov

Nie príliš majetní ľudia sa v skalách zabývali a zostali tam až do roku 1892. Vtedy prišli četníci, aby ich donútili presťahovať sa do obecného chudobinca. Okrem hradu bolo na Valečove aj niekoľko ďalších drevených budov, ktoré slúžili napríklad ako ubytovňa pre ženy alebo jedáleň.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Benátky nad Jizerou: inšpirujúce? - VIDEO
Publikované: 22.3.2011
Kto by si nespojil známe talianske Benátky s tými českými Benátkami nad Jizerou? Každý, kto tam nebol. Lenže človek, ktorý Benátky nad Jizerou pozná, má jasno. Vie o nich, že napriek tomu, že tam stojí zámok, do Talianska majú ďaleko. Svoje kúzlo ale rozhodne majú.

ČR: Mladá Boleslav – nie len mesto automobilov - VIDEO
Publikované: 13.12.2011
Miesto, ktoré si každý správny Čech nespojí s ničím iným než s automobilkou Škoda. Okrídlený šíp a stovky rôznofarebných áut, ktoré práve zišli z výrobnej linky, sú vidieť už z diaľnice smerom na Liberec.

ČR, Mnichovo Hradište – zámok: sídlo Valdštejnovcov – VIDEO
Publikované: 3.7.2012
Kondícia zámku v Mnichovom Hradišti presne odpovedá správe Národného pamiatkového ústavu, ktorej ceduľa visí hneď vedľa hlavného vchodu. Areál je upravený a drží pohromade, o zámockom prepychu sa ale dá hovoriť len ťažko.

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova – VIDEO
Publikované: 25.7.2017
Vítame vás v pokračovaní našej cesty po chránenej krajinnej oblasti Český raj. Tentokrát sa vydáme smerom juhovýchodne od Turnova, kde na nás čakajú napríklad prekrásne skalné mestá. Východiskovým bodom je pre nás Turnov, mesto obklopené Českým rajom. Naše kroky budú priamo kopírovať červenú turistickú značku – Zlatú cestu Českého raja.

ČR, Český raj: Turnov a príroda na juhozápade – VIDEO
Publikované: 18.7.2017
Český raj je veľmi obľúbený a ľudia sa sem radi vracajú. Táto oblasť, ktorá sa nachádza 80 km severovýchodne od Prahy, je chránenou krajinnou oblasťou (CHKO) od roku 1955, čiže je prvou chránenou krajinnou oblasťou vtedajšieho Československa. CHKO Český raj vznikla predovšetkým vďaka unikátnym skalným mestám, ktoré treba chrániť pre ďalšie generácie. Okrem skalných miest tu nájdete pokoj v nádhernej prírode v okolí jazier a taktiež sa tu nachádza mnoho historických pamiatok, ktoré môžete navštíviť.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

ČR, Český raj: od Hrubej Skaly po Valdštejn III.
Publikované: 14.4.2013
Tretie a zároveň aj posledné zastavenie v pôvabnom Hruboskalskom kraji zakončíme, ako už z názvu vyplýva, na zámočku Valdštejn. Nebude to však jediné zastavenie, pretože miest, ktorá stoja za návštevu, tu rozhodne nie je málo.

ČR, Český raj: krásne miesta severne od Turnova – VIDEO
Publikované: 1.8.2017
Južnú časť Českého raja už máme zmapovanú, naše putovanie však pokračuje ďalej. Poďme si teda predstaviť poslednú časť – jeho sever.


Súvisiace video

ČR, Český raj: krásne miesta juhovýchodne od Turnova
Dnes sa spolu prejdeme po Zlatej cestičke Českého raja. Vyjdeme z mestskej časti a prírody bude p...

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu
Valečov – zrúcanina skalného hradu , jedného z najzachovalejších v Čechách, nájdete v obci Boseň ...

ČR, Zvířetice: magická hradná zrúcanina
Hrad, alebo to, čo z neho zostalo, stojí na tom istom mieste už od 14. storočia, kedy ho založil ...

ČR, zrúcanina Kamýk: predchodca Karlštejnu  
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrži Kamýk, sme podnikli výpravu...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 5. 2020
sviatok:Dušan
dnes:
utorok 26.5.
16 °C
zajtra:
streda 27.5.
19 °C