www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO

Publikované: 1.10.2013
Tak o tomto miestečku, ktoré zaberá len štyri štvorcové kilometre, mnohí zasvätení hovoria ako o najkrajšom zo stredných Čiech. Niektorí mu nadraďujú ešte preslávený Karlštejn alebo starobylý Tetín.

Záleží len na tom, čo ľudia uprednostňujú, či karlštejnsku komerciu a rozmaznávanie turistov na každom ich kroku alebo túžbu po poznaní. Na pomyselných miskách váh u nás víťazí romantické zákutie, vtesnané do údolia bielych skál prírody Českého krasu – Svatý Jan pod Skalou.

Vitajte na najstaršom pútnickom mieste v zemi!

Nie každé NAJ musí byť nutne spájané s "ryžovaním" na turistoch. Presne taká je osada Svatý Jan pod Skalou. Zabudnite na účty za parkovanie alebo vstupné. Toto miesto je plné energie a vie ju rozdávať grátis. Aj keď je zarezané hlboko do skál, turistov víta s otvorenou náručou, veľkoryso ich necháva nahliadnuť hlboko do histórie, kedy sa tam usadil pustovník sv. Ivan. Keď sa zabýval v jaskyni a oddával sa skromnosti a životu plného odriekania, písal sa len rok 880.

Sv. Jan pod SkalouSv. Jan pod SkalouSv. Jan pod Skalou

Sv. Jan pod Skalou

Jediným rozptýlením tohto „podivína“ bola laň, ktorá mu dávala mlieko. Tú podľa legendy smrteľne poranil knieža Bořivoj, keď si raz vyšiel na lov. Teplé červené stopy poraneného zvieraťa doviedli panovníka až do jaskyne, v ktorej sa stretol s Ivanom, ktorému ako náplasť za mŕtvu laň ponúkol život v luxuse na neďalekom Tetíne. Ale nepísali by sa legendy o človeku, ktorý by takúto ponuku prijal.

Ivan aj naďalej zostal žiť v jaskyni, avšak knieža Bořivoj na zvláštne stretnutie nezabudol. Na tom mieste nechal vystavať kostolík zasvätený svätému Jánovi Krstiteľovi, ktorý sa, ako hovorí legenda, Ivanovi niekoľkokrát zjavil, aby ho ochránil pred nástrahami diabla. Vraj mu daroval kríž, pred ktorým čert vyskočil čiernou dierou von z jaskyne.

Sv. Jan pod SkalouSv. Jan pod SkalouSv. Jan pod Skalou

Sv. Jan pod Skalou

Dva kostoly v jednom

Kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý nechal vystavať knieža, je mohutná rano baroková stavba s bohatou vnútornou výzdobou. Zaujímavosťou je dar od pútnikov z Prahy - kríž, ktorý pôvodne stával na Karlovom moste. Raritou tohto kostola je jeho prepojenie s jaskyňou, v ktorej Ivan pobýval. Neskôr, po Ivanovej smrti, bola aj samotná jaskyňa pretvorená na kostol s oltárom a všetkým ostatným, čo ku kostolu patrí. Ide o úplne najväčšiu travertínovú jaskyňu v strednej Európe. Jej vek sa odhaduje na šesť až desať tisíc rokov.

Sv. Jan pod SkalouSv. Jan pod SkalouSv. Jan pod Skalou

Sv. Jan pod Skalou

Aj prameň zvaný Ivanov rozhodne stojí za zmienku. Priezračná osem stupňov chladná voda bola v minulosti dokonca stáčaná a predávala sa pod značkou „Ivanka“. Dnes prúdi pre všetkých pútnikov rýchlosťou tri a pol litra za sekundu zadarmo. Než sa ale prederie cez dokonalý filter vápencových skál do Ivanovej studničky, trvá to neuveriteľné dva roky. Cestou sa zmieša aj s mladšou a pri veľkých zrážkach aj s dažďovou vodou.

Najkrajší pohľad na celú osadu sa naskytá zo skaly zvanej Skala, a aj preto vznikol názov Svatý Jan pod Skalou. Hore na najvyššiu skalu Českého krasu vedie dobre značená, ale veľmi strmá cesta s niekoľkými náučnými zastávkami. Výhľad rozhodne stojí za to, pokiaľ však máte so sebou psa alebo deti, buďte v strehu.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

ČR, hrad Křivoklát: 900 rokov stará tradícia - VIDEO
Publikované: 16.9.2014
Křivoklát – ďalšia skoro povinná zastávka každého správneho turistu. Hrad, ktorý už pekne veľa storočí zdobí chránenú prírodnú krajinnú oblasť Křivoklátsko, ponúka svojim návštevníkom mnohé, a to prosím celoročne. Tento rok oslavuje Křivoklát 900 rokov od prvej písomnej zmienky.

ČR, Beroun: rozhľadňa Děd – cesta krajom, kde čerpal inšpiráciu Václav Talich
Publikované: 20.9.2018
Rozhľadňa Děd sa týči na zalesnenom kremencovom vrchu v oblasti Křivoklátskej vrchoviny, ktorá bola od nepamäti cieľom záujmu peších turistov.

Karlštejn
Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.

ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO
Publikované: 6.3.2012
Pražský Karlov most (Karlův most) je po píseckom druhým najstarším dochovaným kamenným mostom v Česku. Unikátna pamiatka, zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, denne priláka tisíce turistov. Jeho atmosféru cudzinci milujú a Česi sú na tento skvost náležite pyšní.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Vinařice: Baňa Mayrau
V Baníckom skanzene Mayrau sa dozviete o histórii ťažby čierneho uhlia na Kladensku a prejdete tr...


Súvisiace video

ČR, Křivoklát: tradícia stará 900 rokov
Hrad Křivoklát patrí k najnavštevovanejším českým pamiatkam. Stojí v rovnomennom mestečku v okres...

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých
Zámok v Mníšku pod Brdy ponúka návštevníkom prostredníctvom dvoch prehliadkových okruhov náhľad ...

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad
Stredočeské mesto Dobřichovice je známe predovšetkým vďaka miestnemu zámku. Rozkladá sa na oboch ...

ČR, Praha: Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa
Asi nieto slávnejšej pražskej a snáď ani českej pamiatky než je Karlov most, s ktorého výstavbou ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C