www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov - VIDEO

Publikované: 20.5.2014
Dôvodov prečo navštíviť Poděbrady, starobylé mesto ležiace na rieke Labe, je mnoho. Jedným z nich sú dozaista poděbradské kúpele špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojenstva.

Aj tento rok na jar, v deň, kedy sa oficiálne zahajuje kúpeľná sezóna, žije kúpeľná kolonáda tak trochu postarom. V duchu tradície sa tu do ďalšieho roku opäť vstupuje spoločne s dychovou hudbou, ktorá hrá prevažne pre staršiu kúpeľnú klientelu. Pri príležitosti novej kúpeľnej sezóny bol tento rok slávnostne otvorený prameň Eliška, ktorý je v poradí už šiestym žriedlom v meste a stojí na kolonáde v priestore pred kongresovým centrom.

kúpele Poděbrady

kúpele Poděbradykúpele Poděbradykúpele Poděbrady

Mix kúpeľných hostí a miestnych ľudí

Kúpeľní hostia, ktorí majú program dňa rozložený na hodiny, tak aby stihli všetky liečebné procedúry, sa najčastejšie pohybujú na trase medzi budovou centrálnych kúpeľov a kúpeľným domom, kde sú ubytovaní, s akousi prirodzenou zastávkou na kúpeľnej kolonáde. S ich poslednou procedúrou rastie tiež chuť prebádať, čo všetko tieto kúpele vlastne ponúkajú. V podvečer sa preto kolonáda plní kúpeľnými hosťami i miestnymi ľuďmi, ktorí sú chtiac nechtiac súčasťou kúpeľného života, pretože kúpele nie sú zastrčené stranou, ale sú súčasťou mesta. Aj oni sa korzujú kolonádou, ktorá spája námestie so zvyškom mesta, sem tam, a radi vysedávajú v kúpeľných kaviarňach a užívajú si všetky výhody, ktoré im kúpele prinášajú.  

kúpele Poděbradykúpele Poděbradykúpele Poděbrady

kúpele Poděbrady

kúpele Poděbradykúpele Poděbradykúpele Poděbrady

Kúzlo hrdzavej vody

V prvom rade je to pramenitá voda Poděbradky, ktorá na hrdzavo farbí všetko, s čím príde do styku. Obsahuje veľa železa, a tak inak priehľadné plastové fľaše, do ktorých si miestni zvyčajne čapujú zázračnú vodu, majú farbu hrdze. Miestni ľudia vodu bohatú na oxid uhličitý jednoducho milujú a stoja na ňu v radoch. Pre „cudzincov“ zas až takým lákadlom nie je. Väčšinou im vadí ťažká chuť, ale tiež aróma, pripomínajúca pokazené vajce. Hlavnými spotrebiteľmi Poděbradky sú teda miestni, ktorí ale rešpektujú kúpeľných hostí a medzi čapovaním niekoľkých vlastných oranžovo sfarbených fliaš, im väčšinou dajú prednosť, aby aj oni mohli ochutnať, a tak mali bližšie k železnému zdraviu z Poděbrad.

kúpele Poděbrady

Priamo v kúpeľoch, na kolonáde, stojí altán, určený kúpeľným hosťom. Za vodu sa ani tu neplatí, iba za pohárik. Žriedlo stojí pred aj za staničnou budovou, na Riegrovom námestí, na námestí Jiřího z Poděbrad, priamo pod zámkom. A ako sme spomenuli, tento rok sa ľudia po prvýkrát môžu napiť aj z prameňa Eliška.

Prvé žriedlo bolo vyhĺbené na zámku

Úplne prvé žriedlo, dnes už nefunkčné, nájdeme na zámockom nádvorí. V roku 1905 ho objavil pruský prútikár Karel Bulow. Vtedy sa muselo hĺbiť skoro sto metrov pod zem. Prianie vtedajšieho majiteľa poděbradského zámku kniežaťa Hohenlohe, bolo ale splnené a Poděbradom sa v tej dobe otvorila sľubná budúcnosť. Novinky o železitom prameni v Poděbradoch sa rýchlo šírili.

kúpele Poděbradykúpele Poděbradykúpele Poděbrady

kúpele Poděbrady

Viera v uzdravenie primäla mnohých chorých, aby prišli do mesta a tú zázračnú vodu ochutnali. Zámocký prameň a nečakane veľmi úspešná prvá kúpeľná sezóna len naštartovali rýchly rozvoj kúpeľníctva v Poděbradoch. Roku 1908 nechal knieža Hohenlohe kúpele „na Knížecí“ vysvätiť. Do mesta sa od tých čias schádzali významní hostia – T. G. Masaryk, Franc Kafka, Eduard Beneš, Miloš Forman a mnoho ďalších. Vlasta Burian preslávil kúpele Poděbrady v snímke Hrdinný kapitán Korkorán. O „železitých kúpeľoch“ sa vedelo už v 17. storočí, prvorepublikové obdobie ale bolo pre Poděbrady najvýznamnejšie. O slávu mestských kúpeľov v rámci Európy sa zaslúžil predovšetkým pražský kardiológ Václav Libenský.

kúpele Poděbrady

Text/foto/video: Klára Svobodová Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

ČR, Kutná Hora: skvost stredných Čiech – VIDEO
Publikované: 13.11.2018
Len niečo vyše hodiny jazdy z Prahy smerom na východ nájdete nádherné mesto Kutná Hora, ktorého centrum je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nechajte sa v našom článku navnadiť na ideálny jednodenný výlet.

ČR, Kersko – po stopách filmu Slavnosti sněženek
Publikované: 30.5.2019
Máte radi film Slavnosti sněženek, ste fanúšikom spisovateľa Bohumila Hrabala alebo si len chcete urobiť peknú prechádzku Polabím? Tak práve pre vás je určená táto trasa. Po ceste, ktorá je lemovaná trinástimi náučnými tabuľami, sa dozviete niečo zo života spisovateľa Bohumila Hrabala, o Slávnostiach snežienok alebo o lese a živote v ňom. Kersko sa nachádza v stredných Čechách asi 9 km od mesta Nymburk.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.

ČR, Přerov nad Labem I.- skanzen: o storočie späť – VIDEO
Publikované: 1.5.2012
Asi 35 kilometrov na východ od Prahy leží nenápadná dedina Přerov nad Labem – naoko upravená, keď ale človek začne pátrať viac, je taká ako všetky ostatné – trochu neporiadna. Hlavnou turistickou atrakciou je miestny skanzen – najstarší v Českej republike a štvrtý najstarší v Európe. Odborníci ho oficiálne nazývaj Polabské národopisné múzeum. Oň sa ale miestni starajú ako o klenot.

Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO
Publikované: 1.3.2011
Karlovy Vary bez pochyby patria k najkrajším českým kúpeľným mestám. Mesto, ktorého termálne pramene liečili aj ruského cára Petra Veľkého, Paganiniho, Mozarta alebo Freuda, ležia na sútoku riek Teplá a Ohře.

ČR: Mariánské Lázně – upadá meno českého kúpeľníctva? – VIDEO
Publikované: 27.9.2011
Vedľa Karlových Varov sú Mariánské Lázně asi najznámejšie české kúpeľné mesto. Pomenované sú po Panne Márii a ostatné roky robia tejto svätici česť. Pokojné, krásne, poloprázdne miesto, ktorému chýba potrebná dynamika. Väčšina návštevníkov zrejme očakáva od tak vyhláseného mesta oveľa viac.

ČR: Lázne Kynžvart - trochu iné kúpeľníctvo - VIDEO
Publikované: 4.10.2011
Lázne Kynžvart (Kúpele Kynžvart) ležia necelých desať kilometrov od Mariánských Lázní. So svojím významnejším susedom je toto mesto bez fontán, honosných domov a kolonád, v úplnom kontraste.

ČR: Lázně Bohdaneč – pohoda, ktorá lieči – VIDEO
Publikované: 30.8.2011
Čertovsky staré miesto – aj tak by mohol znieť podtitul tohto kúpeľného mesta. Prvé písomné zmienky totiž siahajú až do 14. storočia.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora – chrám svätej Barbory
V Čechách je len málo katedrál, ktoré môžu konkurovať tej pražskej, kutnohorská je však jednou z ...

ČR, Šestajovice: kúzlo plameňa sviečky
Len pár kilometrov od Prahy nájdete miesto, kde sa dá ľahko nahliadnuť do tajov výroby sviečky. V...

ČR, Poděbrady: hydroelektráreň ako z filmu
Hydroelektráreň na rieke Labe v kúpeľnom meste Poděbrady začala fungovať v roku 1919. Spolu s poh...

ČR, sútok Labe s Cidlinou - mágia spojenia riek
Neďaleko od historického centra Poděbrad, ale stále ešte na jeho území sa stretáva Labe s Cidlino...

ČR:  Lysá nad Labem - mesto výstav
Stredočeské mesto Lysá nad Labem, preslávené výstaviskom a dostihovou dráhou, leží v okrese ...

ČR: Mariánské Lázne - spomienka na leto
Mariánské Lázne – pre mnohých je toto kúpeľné mesto neďaleko Slavkovského lesa jedno z najkrajšíc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

16.12.2019
Pred pár dňami sa podarilo Slovenskej republike na 14. zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO konajúceho sa v kolumbijskej metropole – Bogote zapísať Drotárstvo do zoznamu svetového dedičstva.
15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 12. 2019
sviatok:Albína
dnes:
pondelok 16.12.
9 °C
zajtra:
utorok 17.12.
12 °C