www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO

ČR, Podebrady: hydroelektráreň ako z filmu – VIDEO

Publikované: 28.8.2012
Podebrady sa vracaj k svojej zašlej sláve z obdobia prvej republiky. Aspoň tomu všetko nasvedčuje. Oproti minulým rokom toto mesto výrazne ožilo. Je plné ľudí, plné zábavy a miest, kam je možné vypraviť sa. Nutné podotknúť, že mu to naozaj sluší. V samotnom meste sme už ale boli, tentoraz vás zavedieme na miesto, ktoré je nielen príjemné, ale tiež užitočné – k hydroelektrárni Podebrady.

Táto budova, zdobená niekoľkými vežami, ktoré ale samozrejme majú svoju funkciu, si „zahrala“ vo filme z roku 1934 - Hrdinný kapitán Korkorán s Vlastom Burianom. Vtedy sa ešte rieka Labe v Podebradoch využívala na kúpanie. Na pravom brehu dokonca stáli skokanské mostíky a všetko, čo v horúcich dňoch ľuďom ale hlavne kúpeľným hosťom zaisťovalo komfort.  

Vlasta Burian a jeho film story

Dneska je všetko inak. V miestach, kde bývala plaváreň a kde sa Vlasta Burian, v roli „potrhlého pedanta“ a na čas aj „vrchného slnečníka“, v pruhovaných plavkách na traky dvoril jednej kúpeľnej hosťke, stojí, len ďalej od brehu, golfové ihrisko. Športová strelnica v tomto mieste prestala plniť svoj účel asi pred dvadsiatimi rokmi. Teraz tam nájdete nostalgicky pomenovanú krčmu „Na strelnici“. Pár sto metrov po prúde, na rieke, nie na jej brehu, aj podebradskú hydroelektráreň.

hydroelektráreň Podebrady

Podebradyhydroelektráreň Podebradyhydroelektráreň Podebrady

Stop remorkérom, zelená zábave

Nie je to tak dávno, čo sa mestom premávali remorkéry. Na šťastie pre obyvateľov mesta, ale nevôľu lodiarov, už to tak niekoľko rokov nie je. Na tomto labskom úseku majú zelenú všetky malé plavidlá – motorové člny, menšie jachty a tak podobne. Fungujú tu neveľké prístaviská a tiež nové krčmičky, nalepené na brehu.

Hydroelektráreň - jej vznik a podoba

To kvôli lodnej doprave – resp. jej skvalitneniu a zároveň zlacneniu, vznikla na Labe podebradská hydroelektráreň ešte spolu s pohyblivou plavebnou komorou. Obe spoločne, svojou súčinnosťou potom mali chrániť mesto pred pomerne častými povodňami. Celý kolotoč okolo stavby podebradskej hydroelektrárne sa rozbehol roku 1906 v rakúskej Viedni, kde vtedy sídlilo Riaditeľstvo vodných ciest. Na zvedy bol vyslaný inžinier Zimmler, ktorému sa v tieni podebradského zámku zrodil v hlave projekt, ktorý začal o osem rokov neskôr realizovať. Roku 1916 bola hotová pohyblivá plavebná komora, vodná elektráreň potom o tri roky neskôr. Na plno sa oba mechanizmy rozbehli roku 1919. Vďaka tomu sa mohla roku 1924 dostavať aj plavebná komora.

hydroelektráreň Podebradyhydroelektráreň Podebradyhydroelektráreň Podebrady

hydroelektráreň Podebrady

O podobu diela sa zaslúžil architekt Antonín Engel, okrem iného podebradský rodák, ktorého preslávil návrh podolskej vodárne v Prahe, prestavba Rudolfina alebo úspešne realizovaný návrh časti pražských Dejvic – Víťazného námestia, známeho ako „kulaťák“, niekoľkých budov ČVUT alebo napríklad budovy Generálneho štábu.

Pred umením architektov, ktorí dokážu spojiť krásu s funkčnosťou, treba naozaj sňať klobúk. Podebradská vodná elektráreň sa skutočne podarila. Okrem vyššie zmieňovaných funkcií funguje tiež ako spojnica k miestnemu kúpalisku „Jezeru“ (Jazeru), a pre mnohých ako veľmi príjemná zastávka s dokonalým výhľadom na obe strany rieky, hlavne na podebradský zámok, dominantu celého mesta.

zámok Podebrady

mestský ostrov - Podebradymestský ostrov - Podebradyhydroelektráreň Podebrady

Tak trochu „iný“ pohľad na zámok ponúka mestský ostrov, ktorý bol otvorený minulý rok. Nápad zástupcov mesta otvoriť aj tento roky zabudnutý „revír“ bol proste geniálny. Svoj kútik v podobe prírodného fitness centra tam majú aj seniori. V úplnom pokoji a s dokonalým výhľadom na rieku a vodnú elektráreň tam môžu jemne potrápiť svoje telo. Deti, ale aj mnohí dospelí sa zas zamilovali do zvierat z mini farmy. Dve ovce a kozy, div sa svete, dokážu zázraky. Keby tam časom vyrástlo aj nejaké pohostinstvo – proste paráda.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Poděbrady - polabská srdcová záležitosť - VIDEO
Publikované: 23.3.2010
Neveľké kúpeľné mesto, kde sa nevypláca štartovať auto, je spestrením inak monotónnej polabskej krajiny. Keď ale prechádzate, stojí za to sa tam zastaviť.

ČR: ZOO Chleby – tip na výlet s deťmi
Publikované: 18.8.2013
Malú zoologickú záhradu Chleby nájdeme v rovnomennej obci neďaleko mesta Nymburk v Stredočeskom kraji. Z Prahy a okolitých obcí je dobre dostupná predovšetkým autom vďaka neďaleko ležiacej diaľnici D11.

Nehvizdy: tam, kde sa začali písať vojnové dejiny – VIDEO
Publikované: 8.1.2013
V mestečku Nehvizdy sa zimnému slnku nastavuje barokový kostolík. Zasvätený bol svätému Václavovi a doslova si vynucuje to, aby si ho človek všimol. A miesto samotné je zas zaujímavé tým, čo sa tam odohralo počas 2. svetovej vojny. Neoficiálne sa tu totiž začala Heydrichiáda.

ČR: Kolín historický, priemyselný i hudobný - VIDEO
Publikované: 4.5.2010
Upravené námestie, uprostred fontána, morový stĺp a okolo je rozhádzaných pár stánkov s ovocím, zeleninou a kvetinami. Len málokto sa niekam ponáhľa.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

ČR, sútok Labe s Cidlinou: mágia spojenia dvoch riek - VIDEO
Publikované: 17.7.2012
Tentoraz vás vytiahneme von z mesta, ale zasa nie príliš ďaleko. Vezmeme vás k sútoku dvoch riek – Labe a Cidliny, ale hlavne na miesto, ktoré má, bohvie prečo, svoje neodolateľné kúzlo.

Nymburk: inšpirácia Bohumila Hrabala - VIDEO
Publikované: 3.8.2010
Nymburk – okresné mesto stredných Čiech je a zrejme vždy bude v tieni neďalekých kúpeľov Poděbrady. Nemá síce ani liečivé pramene, miest, ktoré ale človek môže obdivovať, má Nymburk dostatok. Napríklad stredoveké hradby alebo Postřižinské pivo.


Súvisiaca fotogaléria

Česká republika: Poděbrady – krátke zastavenie
Mesto na Labe je známe najmä z dvoch pohľadov – ako preslávené kúpele a tiež typickou okrúhlou ve...

Nymburk - Hrabalove mesto
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR, Poděbrady: sláva železitých kúpeľov
Slávne prvorepublikové kúpele Poděbrady, špecializujúce sa na choroby srdca a obehového ústrojens...

ČR, Přerov nad Labem – skanzen: o storočie späť
Asi 35 kilometrov na východ od Prahy leží nenápadná dedina Přerov nad Labem. Hlavnou turistickou ...

ČR:  Lysá nad Labem - mesto výstav
Stredočeské mesto Lysá nad Labem, preslávené výstaviskom a dostihovou dráhou, leží v okrese ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
3 °C
zajtra:
utorok 10.12.
1 °C