www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Mnichovo Hradište – zámok: sídlo Valdštejnovcov – VIDEO

ČR, Mnichovo Hradište – zámok: sídlo Valdštejnovcov – VIDEO

Publikované: 3.7.2012
Kondícia zámku v Mnichovom Hradišti presne odpovedá správe Národného pamiatkového ústavu, ktorej ceduľa visí hneď vedľa hlavného vchodu. Areál je upravený a drží pohromade, o zámockom prepychu sa ale dá hovoriť len ťažko.

Napriek tomu aj vo všedný, predprázdninový deň, oranžovo – biela obrovská budova hradišťského zámku dokázala prilákať desiatky návštevníkov. Prechádzajú sa po zámockej záhrade alebo labzujú po zatuchnutých miestnostiach a skladajú si čriepky histórie. Učiteľka svoju triedu vytiahla von – práve do zámockej záhrady, to aby deťom spríjemnila posledné školské dni. V podivne zamotanom meste, akým je Mnichovo Hradište, zostáva miestny zámok jedným z najpríjemnejších miest vhodných na relax, navyše prevoňaným kultúrou a bohatou históriou.

zámok Mnichovo Hradištezámok Mnichovo Hradištezámok Mnichovo Hradište

zámok Mnichovo Hradište

Zámocké zákazy

Mnoho zaujímavých reštrikcií so sebou nesú pravidlá, ktoré stanovila zámocká správa. To, že tam psy nesmú voľne pobehovať, asi nezarazí nikoho. Absurdné sú ale zákazy žuvania žuvačky či pitia v interiéri, rozprávanie počas výkladu sprievodcu alebo len obyčajné vzdialenie sa od jeho osoby, vraj môže byť dôvodom na vykázanie zo zámku. Lepšie je asi zostať vonku, kde sa človek predsa len cíti trochu slobodnejší. Tam je zakázané iba táborenie, vylepovanie plagátov a plašenie zvery. Nutné podotknúť, že o zvery nemôže byť reč. Z vtákov sme ale videli aspoň ďatľa. Vyzeral spokojne, ale trošku poplašene. V záhrade snáď teda všetko klape podľa daných pravidiel.

zámok Mnichovo Hradište

Celkom jednoduchá história – Valdštejn a Valdštejn

Lavičky natreté na bielo, rozkvitnuté ruže, posekaný trávnik a množstvo ľudí, ktorí sa o záhradu starajú. Kmitajú s hadicami sem a tam, aby v horúcich dňoch udržali zeleň zelenú, a oranžovo – biela fasáda barokového šľachtického sídla tak mohla dostatočne vyniknúť.

Pôvodnú renesančnú stavbu získal roku 1623 Albrecht z Valdštejna. Bol to vojvodca, navyše s prívlastkom slávny, a tak to nespravil inak než konfiškáciou. Násilne zabavený majetok potom patril rodu Valdštejnovcov mnoho ďalších stáročí. Keď holt príde ku slovu armáda, priestor pre diplomaciu sa povážlivo zužuje.

zámok Mnichovo Hradištezámok Mnichovo Hradištezámok Mnichovo Hradište

zámok Mnichovo Hradište

O roku 1696 hovoria historici ako o novej epoche tohto architektonického diela. Vtedy prišiel do Mnichovho Hradišťa ďalší z rodu Valdštejnovcov - Arnošt Josef a na zámku nad mestom začal s rozsiahlou prestavbou. Za neuveriteľných 30 rokov stavebných prác vyhnal budovu o "štok", nechal pristavať ďalšiu časť, ku ktorej patrila, a vlastne dodnes patrí, hodinová veža v priečelí zámku. Nechal postaviť maštale, oranžériu, a sala terrenu (pozn. red. otvorená architektonická stavba). Na prvom poschodí, v rohoch budovy nájdete to, čo by ste tam asi nehľadali - zámocké divadlo a prijímaciu sálu.

zámok Mnichovo Hradište

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Mladá Boleslav – nie len mesto automobilov - VIDEO
Publikované: 13.12.2011
Miesto, ktoré si každý správny Čech nespojí s ničím iným než s automobilkou Škoda. Okrídlený šíp a stovky rôznofarebných áut, ktoré práve zišli z výrobnej linky, sú vidieť už z diaľnice smerom na Liberec.

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu – VIDEO
Publikované: 10.7.2012
Pri všetkej úcte k Mnichovmu Hradišťu - toto mesto príliš veľa dôvodov pre návštevu neponúka. Zato jeho okolie je doslova posiate miestami, ktoré stojí za to vidieť. Jedným z takých je aj zrúcanina skalného hradu Valečov, ležiaceho v obci Boseň, vzdialenej od Mnichovho Hradišťa len štyri kilometre.

ČR, Český raj: od Hrubej Skaly po Valdštejn III.
Publikované: 14.4.2013
Tretie a zároveň aj posledné zastavenie v pôvabnom Hruboskalskom kraji zakončíme, ako už z názvu vyplýva, na zámočku Valdštejn. Nebude to však jediné zastavenie, pretože miest, ktorá stoja za návštevu, tu rozhodne nie je málo.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

ČR, Velký Rečkov – zimná prechádzka národnou prírodnou pamiatkou Klokočka
Publikované: 28.2.2019
Na tento výlet môžete vyraziť v každom ročnom období, limitujúci nie je ani sneh. Z diaľnice D10 schádzame na Bakov nad Jizerou a pokračujeme až na koniec dediny Malá Bělá. Hneď za dedinou sa nachádza osada Velký Rečkov, kde zaparkujeme a vydávame sa na krátku prechádzku národnou prírodnou pamiatkou menom Klokočka. Z dôvodu výskytu vzácnych a ohrozených druhov rastlín a živočíchov je toto územie chránené už od roku 1956.


Súvisiace video

ČR, Valečov: mystická zrúcanina skalného hradu
Valečov – zrúcanina skalného hradu , jedného z najzachovalejších v Čechách, nájdete v obci Boseň ...

ČR, Mnichovo Hradište-zámok: sídlo Valdštejnovcov
Mnichovo Hradiště je vstupnou bránou do Českého raja. Toto, na prvý pohľad nenápadné mestečko, sa...

ČR, Zvířetice: magická hradná zrúcanina
Hrad, alebo to, čo z neho zostalo, stojí na tom istom mieste už od 14. storočia, kedy ho založil ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 21. 7. 2019
sviatok:Daniel
dnes:
nedeľa 21.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 22.7.
29 °C