www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Lány - letné sídlo prezidentov - VIDEO

ČR: Lány - letné sídlo prezidentov - VIDEO

Publikované: 6.12.2011
Dedinka neveľká rozlohou, ale o to väčšia významom. Miesto, ktoré bolo pred dvomi rokmi vyhlásené dedinou Stredočeského kraja – Lány.

Sériu dní ponorených do smogu vystriedal jeden, kedy tu a tam dokonca vyšlo aj slniečko, aby vyhnalo von na vzduch všetkých, ktorí už sa pomaly zmierili s nastupujúcou zimou. Lány, známe hlavne vďaka vidieckemu prezidentskému sídlu, boli ľudí plné.

Ľudia sa do miest, ktoré tak veľmi milovali a kde tiež roku 1937 zomrel prvý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, radi vracajú, alebo jeho kúzlo prvýkrát objavujú. Lány skutočne pôsobia uhladene - upravené ulice s tvorbou dávno zabudnutých, ale i moderných umelcov, na pouličnom osvetlení už sa hojdá vianočná výzdoba a všade je čisto a hneď za hranicou obce lánska obora.

Lány

LányLányLány

Mimo sezóny - ZAVRETÉ

Lánsku oboru, ktorá je najstaršia nielen na starom kontinentu, ale aj na celom svete, spravuje Kancelář prezidenta republiky, rovnako ako lánsky zámok a priľahlý zámocký park. Lenže čo je to Čechom platné, keď do ani z jedného zo zmienených areálov nesmú. Obora je prístupná len čiastočne a zámok a záhrada mimo letnú sezónu nie sú prístupné vôbec.

„Takto to tu nefungovalo ani za Husáka, prv sa do zámockého areálu smelo,“ rozčuľuje sa pán, ktorý so svojou manželkou prišiel do Lán, hlavne kvôli romantickému zámku a zámockej záhrade. Lenže je november a teda mimo sezóny a za zavretou bránou sa nekompromisne prechádza vojak so samopalom cez rameno. Jeho vystupovanie a vlastne aj samotná prítomnosť pripomína striktne predrevolučné časy.   

LányLányLány

Lány

LányLányLány

Smutný manželský pár sa tak asi musel uspokojiť s vskutku originálne vyzdobeným rodinným domom, stojacim len pár krokov od krčmy na námestí. Na múr niekto namaľoval jeleňa a vlastne celé prostredie statného paroháča, vrátane sovy a iných lesných živočíchov. Rozprávkovú záhradku, kde sa namiesto dielne kutí v perníkovej chalúpke, pred ktorou stojí socha kanca a jeleňa.

Lánskou oborou, ktorá patrí už do chránenej krajinnej oblasti Křivoklátsko, kedysi viedla lánska „koněspřežka“. Po železnici vedúcej z Českých Budějovíc do Linze, to bola druhá najstaršia verejná železnica v českej histórii. Lánska koněspřežka viedla z hlavného mesta cez Kladno, Stochov, práve do Lán. Súčasťou lánskej obory je tiež prírodná rezervácia Svätá Alžbeta a vodná nádrž Klíčava.

Lány

Nezmazateľný odkaz ikony českej demokracie T. G. Masaryka

Lány zostávajú silne historicky prepojené s osobnosťou prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka. Roku 1921 sa Lány stali letným prezidentským sídlom a Masaryk si ich zamiloval natoľko, že po svojej abdikácii sa tam presťahoval aj s celou svojou rodinou.

Pred múzeom, ktoré dnes nesie jeho meno, stojí tiež jazdecká socha otca národa, ako sa Masarykovi hovorí. S odkazom Masaryka to ale bolo roky zlé, do roku 1989 bolo dokonca trestné uctievať jeho pamiatku. Až roku 2003 sa podarilo Múzeu T. G. M. v neďalekom Rakovníku, zohnať peniaze, zrealizovať svoje plány a úspešne otvoriť svoju pobočku – Múzeum T. G. Masaryka v Lánoch. Po revolúcii bola prostredníctvom dobových fotografií a iných dokumentov prvému prezidentovi venovaná výstava, ktorá ale nemala svoje stále miesto.

Trvalo desiatky rokov, než Česi formou múzea v Lánoch vzdali hold filozofovi a štátnikovi neobyčajného formátu akým bol Tomáš Garrigue Masaryk, ktorý je v Lánoch pochovaný. Smutný fakt.

LányLányLány

Lány

Baroko v křivoklátskych lesoch

Vysoký múr a vojaci so zbraňou v ruke dnes chránia letné sídlo prezidentov. Po Masarykovej smrti zostali Lány viac-menej opustené. Len v období druhej svetovej vojny tam pobýval prezident Emil Hácha. Do Lán začal po Masarykovi pravidelne jazdiť až bývalý prezident Václav Havel. V stopách oboch demokratických prezidentov Masaryka a Havla kráča tiež súčasná hlava štátu Václav Klaus, aspoň teda, čo sa návštev Lán týka.

Roku 1342 stávala v Lánoch drevená tvrdza, ktorú v 16. storočí kúpil cisár Rudolf II. a zvelebil ju na lovecký zámoček. O pár desiatok rokov neskôr bol z renesančného štýlu upravený do baroka. Potom prišli Valdštejnovci a pristavali prvé poschodie. Knieža Karel Egon II. z Fürstenberku neskôr vyhnal zámok o niečo vyššie a presunul hlavný vchod na severnú stranu. Svoj rukopis do podoby zámku v Lánoch vtisol v rokoch 1921 – 1924 tiež známy architekt Josif Plečnik.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakovník: krása na hromade odpadkov – VIDEO
Publikované: 8.6.2010
Šestnásťtisícové mesto Rakovník má úsmevnú históriu, ktorá ale aj dnes odhaľuje kus pravdy o českom národe. Časť svojho života mu možno aj preto zasvätil spisovateľ Zikmund Winter.

Louny: milé prekvapenie českého stredohoria-VIDEO
Publikované: 19.10.2010
Nič vyhlásené ako iné slávne české mestá Louny nie sú. Zrejme nikdy nepredbehnú slávu chýrnych západočeských Domažlíc alebo Slavoníc. Človek, ktorý nevie, ako Louny vyzerajú, teda nečaká žiadne zázraky. Možno len ďalšie tuctové mesto, akých sú v Česku tisíce. Ten, kto ale Louny pozná, sa tam vracia rád. A dobre vie prečo.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...

ČR: Louny - spomienka na koniec leta
Foto: Klára Svobodová/Štěpánka Svobodová


Súvisiace video

ČR: Lány – vidiecke sídlo prezidentov
Lány – malomesto, ktorého zámok a prírodu, v ktorej je zasadené, si zamilovali prví a poslední če...

ČR: zámok Dobříš - kus Rakúska v zemi českej
Dobříš je mesto vzdialené od Prahy asi 50 kilometrov. Dôvodom návštevy pre väčšinu turistov zostá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 11. 2019
sviatok:Félix
dnes:
streda 20.11.
10 °C
zajtra:
štvrtok 21.11.
11 °C