www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO

Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

 

 

Kutná Hora dokáže prekvapiť na každom kroku. Stačí sa len pozorne dívať okolo seba. Rýchlo sa ísť nedá. Z uličiek starobylého mesta dýcha chvíľku niečo ako talianska atmosféra. Okolie gotického chrámu svätej Barbory, možno vďaka architektúre syna Petra Parléřa Jana, zase trochu pripomína Prahu.

sochy lemující cestu k sv. Barboře

sv. Barborazdobený strop sv. Barborysv. Barbora

 

Širokú prístupovú cestu k chrámu sv. Barbory z jednej strany pevne zviera Jezuitská škola a z druhej ju lemujú sochy, podobne rozvrhnuté ako na pražskom Karlovom moste. Nič vás nenúti ponáhľať sa. Zdržujete sa dlhými pohľadmi na kutnohorskú krajinu, alebo sa očami snažíte vypátrať niečo z bežného života miestnych ľudí.

 

Chrám sv. Barbora vs. Sedlecký kláštor

 

Päťlodný gotický kostol sv. Barbora sa so svojimi honosnými vežami podobá pražskej katedrále sv. Víta. Kutnohorská pýcha sa začala stavať roku 1388 a mala byť „konkurenciou“ neďalekého Sedleckého kláštora. Mešťania so svojou monumentálnou stavbou chceli presunúť centrum duchovnej samosprávy do Kutnej Hory. Pôvodné staviteľské plány vraj preto počítali až s dvojnásobnými rozmermi súčasnej sv. Barbory. Stavba chrámu bola dokončená roku 1905.

chrám Nanebevzetí Panny Marie

 

Kutná Hora bola v stredoveku dôležitým náleziskom striebra a strieborných rúd. Vtedy dokázala cenným kovom pokryť až tretinu európskej produkcie. Strieborné denáre sa razili v blízkom Malíne už od 10. storočia. Nálezy striebra sa potom odrážali aj v rýchlosti stavby katedrály. Keď sa darilo, stavalo sa. Keď nie, proste sa pár rokov vyčkávalo.

 

Sedlecká Kostnica – miesto k zamysleniu

 

Cintorín a kaplnka patria od pradávna ku každému mestu. Ku Kutnej Hore, okrem civilného cintorína a cintorína pre domácich miláčikov, neodmysliteľne patrí sedlecká Kostnica. Kedysi bežné pohrebisko premenil v 13. storočí opát Heidenreich na miesto naplnené zázrakom, keď tam rozhodil hrsť posvätnej pôdy dovezenej z Jeruzalemu.

Kresťania potom uverili tomu, že ak sa nechajú v Sedlci pochovať, priblížia sa vzkrieseniu. A tak sa nenápadný cintorín plnil a plnil. Svoje potom s počtom pochovaných spravilo 30 tisíc obetí moru a tiež tí, čo zahynuli v husitských vojnách. Prvé zmienky o „sklade“ kostí a lebiek - Kostnici sa objavujú v 17. storočí.

hřbitov obklopující Kostnici

 

Dnes na nenápadnej sedleckej ulici parkujú poschodové autobusy. Staršia žena hrabe na záhrade trávu. Jej schátraný domček stojí hneď vedľa kaviarne. Na kvantá turistov je zvyknutá. Ruské výpravy, zdá sa, majú tú výsadu, že nemusia stáť v rade. Pri pokladni pribrzdí iba ich delegát. Okolo rady čakajúcich Čechov sa pretiahnu dovnútra. Je ich niekoľko desiatok. Oplatí sa počkať.

Luster z ľudských kostí, lebiek a lopatiek. Podivný chlad a svetlo sviečok len podtrhuje mystickú atmosféru sedleckej Kostnice. Len málokto rozpráva. Len málokto sa sám seba nepýta, čo stálo za vznikom niečoho tak podivného, tak trochu zvráteného. Človek, ktorý do Kostnice vkročí by sa mal vraj zamyslieť nad svojim životom, medzi zostatkami asi 40 tisíc ľudí by si mal uvedomiť aký krátky život je a ako s ním naloží.

sedlecká Kostnice

chodník před KostnicíKostniceuvnitř Kostniceuvnitř Kostnice

Stačí vyjsť von, urobiť pár krokov, minúť niekoľko krčiem, predavača so zmrzlinou a verejné WC a pred očami sa objaví Sedlecký kláštor s chrámom Nanebovzatím Panny Márie -  najvýznamnejší český cirkevný ústav začiatku 14. storočia. Prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Hlavne zvnútra pôsobí tak trochu novo. Určite ale stojí za zastávku.

Historické jadro Kutnej Hory, kostol sv. Barbory a kostol Nanebovzatia Panny Márie v Sedlci sú od roku 1995 na zozname pamiatok svetového dedičstva UNECSO.

Vstupné sa platí zvlášť alebo si môžete kúpiť vstupenku, s ktorou sa dostanete do Kostnice, Sedleckého kláštora aj do chrámu sv. Barbory. Vo všetkých vnútorných priestoroch sa dá fotiť aj natáčať.

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie
Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

ČR, Kutná Hora: chrám sv. Barbory – sestra svätovítskej katedrály – VIDEO
Publikované: 20.11.2018
V Česku nájdete len málo katedrál, ktoré môžu svojou krásou konkurovať tej pražskej. Gotický chrám svätej Barbory je jedným z nich, okolnosti vzniku sú navyše úplne unikátne. Poďme sa teraz spoločne pozrieť do katedrály prostredníctvom videa aj fotiek.

Nová Ves pri Kolíne: otvorenie Bedřichovej vyhliadky
Publikované: 12.1.2019
Na Kolínsku bola na prelomu roku slávnostne otvorená nová rozhľadňa s názvom Bedřichova vyhliadka. Umiestnená je na vrchole Bedřichova (279 m n. m.) juhozápadne od obce Nová Ves I.

ČR, Svojšice: zabudnutá dedinka – VIDEO
Publikované: 22.7.2014
Stojí tam zámok, kostol a námestíčko s poriadnym dedinským hostincom. Svojšice pri Kolíne vedia okúzliť svojim naturelom. Sú proste také, aké sú. A práve preto stoja za návštevu.

Kutná Hora: pamiatky UNESCO ČR na jednom mieste
Publikované: 24.9.2016
V nepriaznivom počasí máte jedinečnú možnosť pozrieť si interaktívnu expozíciu UNESCO v Dačického dome a zoznámiť sa tak nielen s organizáciou a jej činnosťou, ale tiež s pamiatkami Českej republiky, ktoré sú zapísané na jej zoznam.

ČR, Kutná Hora: rodný dom Mikuláša Dačického
Publikované: 13.5.2017
Meštiansky dom z 15. storočia prešiel v roku 2015 rozsiahlou rekonštrukciou. Od februára 2016 slúži táto znovuobnovená kultúrna pamiatka ako vzdelávacie a kultúrne centrum. Historický dom je síce moderne vybavený, ale niekoľko dochovaných prvkov sa podarilo zreštaurovať a citlivo začleniť.

Kutná Hora: Svätomartinské trhy
Publikované: 2.11.2017
Palackého námestie v Kutnej Hore bude v sobotu 4. novembra od 10. hodiny patriť svatomartinským oslavám. Ten, kto plánuje navštíviť kostnicu alebo chrám sv. Barbory, bude príjemne prekvapený. Zabavíte sa pri hudobnom vystúpení a môžete si zakúpiť mladé víno či regionálne výrobky na remeselných trhoch.

ČR, Národné poľnohospodárske múzeum: vstupy zdarma
Publikované: 24.3.2018
Na Veľký piatok zaháji Národné poľnohospodárske múzeum vo svojich objektoch novú sezónu. To so sebou pre návštevníkov prináša aj vstupy zdarma.

ČR, Bečváry: domov punkera Kodyma - VIDEO
Publikované: 21.1.2014
Ako ide dohromady punker Kodym a zámok Bečváry? Jednoducho. Kúpil ho a vlastne zachránil. Kodymovo sídlo nájdete len pätnásť kilometrov od Kolína.

ČR: Chlumec nad Cidlinou - miesto, kde sa zastavil čas - VIDEO
Publikované: 28.6.2011
Chlumec nad Cidlinou – mestečko, ktorému dominuje zámok Kinských, ktorý sa hrdo týči nad riekou Cidlinou, ale tiež miesto, kde sa zdá, akoby sa zastavil čas. Bohužiaľ ale v dobe, na ktorú nemá český národ príliš príjemné spomienky.

ČR, Kouřim: kostol sv. Štefana – unikátna stavba
Publikované: 13.1.2014
Kouřimský kostol bol vždy významnou cirkevnou stavbou a v minulosti aj sídlom najvyššieho duchovného hodnostára. Postavený bol koncom stredoveku na mieste pôvodného kostola, jeho presná história však pre našu generáciu nezostala v záznamoch dochovaná.

Viete že? Brno – Kostnica u sv. Jakuba
Publikované: 29.7.2012
Moravská metropola má už viac ako mesiac o jedno lákadlo viac a rozhodne nie hocijaké. Tak trochu pozabudnutý odkaz histórie v podobe desiatok tisíc ľudských ostatkov bol doslova zostavený do podoby pôsobivej expozície, ktorá svojim rozsahom nemá v strednej Európe obdobu.

ČR: Čáslav - odkaz Jana Žižku – VIDEO
Publikované: 3.1.2012
Je rok 2012 a ľudia v Čechách sa pomaly nadychujú do nového roku a po sviatkoch sa snažia vrátiť do tempa, s ktorým sa na pár dní rozlúčili pred vianočnými sviatkami.

ČR: Přelouč - najstaršie a napriek tomu relatívne nové – VIDEO
Publikované: 16.8.2011
Keď prechádzate okolo Přelouča a máte možnosť vidieť ho z diaľky, zmocní sa vás pocit, že toto mesto stojí za zastávku.

ČR: Heřmanův Městec - stopy židovstva v Čechách - VIDEO
Publikované: 26.7.2011
17 kilometrov od Pardubíc a o sedem menej od Chrudimi leží päťtisícové mestečko s poetickým názvom Heřmanův Městec, kedysi významná židovská obec.

ČR: Golčův Jeníkov
Publikované: 18.2.2011
Kraj Vysočina skrýva nejedno mesto či zákutie, ktoré stojí za to objaviť a spoznávať. Jedným z nich je malebná dvojtisícová obec Golčův Jeníkov...

Kouřim: astronomický stred Európy – VIDEO
Publikované: 12.4.2011
Neobyčajné mesto s neobyčajnou históriou, tak by sa dal charakterizovať Kouřim – mesto ležiace asi 40 kilometrov od Prahy, 18 kilometrov od Kolína a 30 od Kutnej Hory.

Viete, že? Kutnohorská kostnica
Publikované: 26.6.2011
Dnes navštívime jedno z najpozoruhodnejších miest, ktoré sa dá u našich západných susedov nájsť – kutnohorskú kostnicu. Miesto, kde sa mŕtvy odkaz dávnych čias stretáva so živými z celého sveta.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, zámok Kačina – empírové sídlo rodu Chotekovcov
Počiatkom 19. storočia dal reprezentatívnu zámockú stavbu postaviť Ján Rudolf Chotek a tá sa násl...


Súvisiace video

ČR, Kutná Hora – chrám svätej Barbory
V Čechách je len málo katedrál, ktoré môžu konkurovať tej pražskej, kutnohorská je však jednou z ...

ČR, Kutná Hora: mesto striebra
Kutná Hora, ktorej historické jadro je zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO,...

ČR, Lošany: po vojnových stopách
Ak sa chcete vydať po stopách bitky pri Kolíne, dedinku Lošany, kde žije len hŕstka obyvateľov, n...

ČR: Pardubice – atmosféra východných Čiech
Pardubice – takmer stotisícové mesto ležiace na sútoku Labe a Chrudimky, ktoré je preslávené hlav...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 13. 12. 2019
sviatok:Lucia
dnes:
piatok 13.12.
3 °C
zajtra:
sobota 14.12.
6 °C