www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Kamýk nad Vltavou – predchodca Karlštejnu - VIDEO

ČR: Kamýk nad Vltavou – predchodca Karlštejnu - VIDEO

Publikované: 24.4.2012
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrže Kamýk, sme podnikli výpravu do stredoveku a navštívili zrúcaninu hradu Kamýk nad Vltavou – Vrškamýk alebo tiež Hunec.

Krajina, ktorá sa rozprestiera okolo rieky Vltavy, dokáže obzvlášť na jar kúzliť všetkými možnými spôsobmi. Od koryta rieky sa zdvíha vyššie do kopcov, z ktorých sa potom na Vltavu ponúkajú krásne výhľady. Jedným takým miestom býval aj hrad Vrškamýk, z ktorého sa kedysi panstvo dívalo, ako im miestny prievoz pekne zarába, kedykoľvek sa chcel niekto dostať na druhý breh, alebo jazdilo na hony a žilo pohodlný panský život. Dnes tam stoja len trosky, z ktorých na rieku, cez ktorú vedie 110 metrov dlhý moderný most, vidieť nie je, takže by aj tak nebolo čo kontrolovať.

História vs. moderné

Príjemná, nedávno zbudovaná cesta, kde nemusíte podávať žiadne extra výkony, vás z nenápadnej, ale modernej obce Kamýk dovedie k rovnomennej zrúcanine hradu – dávnemu letnému sídlu slávneho rodu Přemyslovcov. O hrade Kamýk sa hovorí tiež ako o Vrškamýku alebo Hunci.

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad VltavouKamýk nad VltavouKamýk nad Vltavou

Úplne všetko, čo by malo byť opradené históriou, vyzerá tu na Kamýku, až príliš nablýskane. Nové informačné tabule, nové lavičky, nové bludisko, tiež rozhľadňa neďaleko zrúcaniny je nová. A z časti nová je nakoniec aj samotná hradná zrúcanina – nedávno spevnená. Miestni sa rozhodli, že zo svojho kamenného pokladu nad mestom urobia turistickú atrakciu. Dosiahli na európske dotácie a dielo sa podarilo. Zrúcanina aj to, čo si dnes žiada moderný turista, stojí. Nutné dodať, že parkovisko, ktoré predstavitelia obce sľubovali, zatiaľ nie. Parkuje sa na tráve pozdĺž cesty, počet parkovacích miest je úmerný veľkosti rozboreného hradu – pár áut sa tam teda vojde.

Kamýk nad Vltavou

Kamýk nad VltavouKamýk nad VltavouKamýk nad Vltavou

Cestou, ktorá slúži aj pre cyklistov, sa z informačných tabúľ o hrade Kamýk dozviete všeličo. Asi po dve sto metroch sa môžete zastaviť na novej rozhľadni a obhliadnuť si Příbramsko. Okolo čerešňového sadu, ktorý bude zaujímavý až začiatkom júna, sa blížite k pradávnej histórii, tak sa nenechajte zmiasť tým, že všetko okolo vás je nové.

Než stál Karlštejn…

Skúste si predstaviť, ako na rovnaké miesto práve dorazilo knieža Bedřich so svojou loveckou družinou, ktorého pobyt na Kamýku sa viaže už k roku 1186. Vtedy tam ale zatiaľ žiadny kamenný hrad nestál, historici špekulujú o drevenej tvrdzi. Kamennú podobu hradu začal stavať až Václav I., ktorý sa tam medzi rokmi 1236 – 1247 rád vracal. O dostavbu sa ale pravdepodobne postaral až jeho syn Přemysl Otakar II.

Kamýk nad Vltavou

Potom bolo na Kamýku pekne živo, vyrástlo podhradné mestečko Nový Kamýk, a hradu sa vravelo Starý Kamýk. V 14. storočí ale prišiel koniec zlatých kamýckých časov, ktorý by dnes ekonómovia nazvali úpadkom. Jan Luxemburský nechal Kamýk zastaviť, jeho syn Karel IV. ho vykúpil a kráľovské peniaze previedol pod Karlštejn a Dobříš.

Dodnes sa špekuluje o tom, čo Kamýk postihlo. Hovorí sa o „nejakej“ pohrome, čo nie je príliš objasňujúca téza, ale tiež o tom, že bola pri stavbe hradu zle založený obvodový múr, preto nebol taký pevný a zostali z neho len trosky. Už ako opustený a v tieni už slávneho Karlštejnu, ktorý bol predsa len bližšie k Prahe, sa potom roku 1569 znovu predával.  

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Karlštejn
Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.

ČR: Drbákov – Albertovy skály, výlet pre zdatných turistov
Publikované: 29.3.2018
Dnes vás pozývame na výlet, ktorý nie je pre každého. Úzka cestička na úbočí skál je veľmi ťažko schodná, niektoré miesta prekonáte len za pomoci reťazového zábradlia, neustále stúpate, potom klesáte o desiatky metrov, aby ste sa vzápätí znova šplhali do kopca. Cesta je dlhá asi 6,5 km a nedá sa ju nijak skrátiť, navyše cestou nie sú ani žiadne stánky s občerstvením, nie to ešte krčma. Tak čo? Ešte si trúfate? Výborne! Čaká vás adrenalínový výlet s nádherným výhľadom na vltavský meander a okolitú divočinu.

ČR, Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov – VIDEO
Publikované: 14.5.2019
Podľa mňa patrí Křivoklátsko k najkrajším kútom Českej republiky. Zďaleka však nejde len o samotný hrad Křivoklát, najväčšie kúzlo majú tunajšie listnaté lesy, údolie Berounky a pamätihodnosti, ktoré táto oblasť ukrýva. Jedným z miest, ktoré stoja za návštevu, je vďaka zámku a okoliu aj obec Nižbor. Poďme sa teraz do nej spoločne vypraviť.

Karlštejn: rekonštrukcia hradu
Publikované: 9.7.2019
V septembri by sa mala začať rekonštrukcia najnavštevovanejšej pamiatky v Čechách. Hrad Karlštejn však zostane pre návštevníkov naďalej otvorený, ľudia by ale mali počítať s krátkodobými uzávierkami. Práce potrvajú do októbra 2022. Počíta sa napríklad s obnovou Cisárskeho paláca, vzniknú nové expozície a tiež moderné návštevnícke centrum

ČR: Dobříš - miesto pod rakúskou nadvládou - VIDEO
Publikované: 13.9.2011
Tá Dobříš, nie ten Dobříš, ako sa mnohí mylne domnievajú, je mesto bez mála 50 kilometrov vzdialené od Prahy. V Dobříši sa ľudia zastavujú hlavne, aby videli miestny Chateau.

ČR, Konopište: sonda do života F. F. d´Este - VIDEO
Publikované: 21.8.2012
Navštevovanejší je taký, ktorý stojí bližšie k Prahe. To platí o každom hrade a zámku. Konopište je jedným z miest, po ktorom Pražania priam bažia. Nevesty a ženísi si tam vravia svoje nežné áno ako na bežiacom páse a praobyčajný turista má problém urobiť poriadnu fotku. Na Konopišti to proste žije.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

Nižbor: Barokový zámok a skláreň v srdci křivoklátskych lesov
Dnes navštívime Křivoklátsko, nezamierime však na Křivoklát, ale nahliadneme do obce Nižbor. Odpo...

ČR, Karlštejn: notoricky známy hrad
Hrad Karlštejn – kto by ho nepoznal? Ide o bezkonkurenčne najobdivovanejšiu a zároveň aj najvýzna...

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte
Svatý Jan pod Skalou – obec, ktorú mnohí považujú za najkrajšiu v stredných Čechách. Toto romanti...

ČR, zrúcanina Kamýk: predchodca Karlštejnu  
Neďaleko od priehrady Orlík, na ďalšej významnej českej vodnej nádrži Kamýk, sme podnikli výpravu...

ČR: Hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov ...

ČR, Praha: Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa
Asi nieto slávnejšej pražskej a snáď ani českej pamiatky než je Karlov most, s ktorého výstavbou ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:Terézia
dnes:
utorok 15.10.
20 °C
zajtra:
streda 16.10.
14 °C