www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Jenštejn - čierne ruiny hradnej veže

ČR: Jenštejn - čierne ruiny hradnej veže

Publikované: 7.10.2011
Karlštejn, Landštejn a Jenštejn. Čo majú tieto tri miesta, okrem koncovky štejn, spoločné? Kto by tipoval, že je to hrad, nemýlil by sa. Len ťažko by sa ale dal Jenštejn zrovnávať s dvoma pred ním menovanými.

Atmosféra na týchto troch miestach republiky je úplne odlišná. Karlštejn žije snáď denne a kulisa hradu týčiaceho sa nad riekou Berounkou k sebe priťahuje ľudí ako magnet, dokonca aj v zime. Ruiny juhočeského hradu Landštejn oproti Karlštejnu znateľne ubrali na komercii a namiesto toho vsadili na priateľskú atmosféru.

Zrúcanina hradu Jenštejn zostáva v tieni za oboma významnými českými pamiatkami. Pozná ho len hŕstka ľudí a toto miesto si zrejme ani nerobí nádej, že by sa niekedy mohlo stať turisticky atraktívnou lokalitou. Pre milovníkov histórie, ako aj pre vyznávačov cyklistiky, však môže byť zaujímavým cieľom.

Jenštejn

JenštejnJenštejnJenštejn

Jenštejn leží len niekoľko kilometrov severovýchodne od Prahy. Dominantou dediny, alebo ak chcete tak mestečka, kde žije asi štyristo obyvateľov, je čierna hradná veža nepríjemne natlačená na podstatne novšiu zástavbu.

Krajina sa za hranicou Prahy prekvapivo rozvlnila a obzvlášť viditeľné je to v Jenštejne. Kopec, vedúci okolo miestneho rybníka a domova pre seniorov, a tiež dispozične výhodná krajina zrejme stáli za vznikom vodného hradu na skale, ktorý stojí na svojom mieste už od 14. storočia. Vtedy ho založil Jenčík z Janovic. Z troch strán ho nechal obohnať priekopou, do ktorej prúdila voda z rybníka.

Lukratívnym sídlom bohatých pánov ale Jenštejn nebol vlastne nikdy. Majitelia si hrádok prehadzovali ako horúci zemiak. To, že boj o prežitie zrejme táto stavba nevyhrá, začalo byť jasné už okolo roku 1600, kedy vtedajšia mocnosť označila hrad ako spustnutý. Od tej doby sa až do 70. rokov minulého storočia moc nezmenilo.

JenštejnJenštejnJenštejnJenštejn

Keď je niečo nikoho, tak sa to ničí, až to spadne…

Minulé storočie a komunisti, ktorí mu vládli dlhých štyridsať rokov, pamiatkam do kariet práve nehrali. A tak sa stalo, že hrad Jenštejn chátral ďalej. Murivo popadané z guľatej veže poslúžilo ako stavebný materiál pre domy v okolí neskoršej ruiny. Súdruhovia sa zamysleli až v dobe, kedy tento kus histórie, v ktorého okolí už bolo nebezpečné sa pohybovať, začal ohrozovať aj susedné budovy. Roku 1977 bol hrad opravený a sprístupnený pre verejnosť.

Pre milovníkov histórie je hrad Jenštejn unikát. „Radový turista“ by ale bol výletom do Jenštejna sklamaný. Rozhodne to nie je miesto, kde by sa kvôli prehliadke hradu stáli rady na lístky, krátka zastávka v Jenštejne ale môže byť príjemná.

Text/foto: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Karlštejn
Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.

ČR, Kostelec nad Černými lesy – zámok: najkrajšia pamiatka regióne – VIDEO
Publikované: 10.12.2013
Zaujímavé a pôvabné mestečko ležiace na pomedzí dvoch okresov – Prahy východ a Kolína. Podľa úradov sa kedysi radil ku Kolínu, ale pár rokov dozadu bolo rozhodnuté, že Kostelcu nad Černými lesy to bude viac slušať bližšie k Prahe. A tak bol s definitívnou platnosťou priradený k okresu Praha – východ.

ČR: Zámok Ctěnice - budúcnosť? Neistá - VIDEO
Publikované: 24.1.2012
Nie je to tak dávno, čo pražský magistrát investoval nemalú sumu do rozsiahlej rekonštrukcie zámku Ctěnice. Dnes si v zámockom areáli, ktorý si ľudia za krátky čas ľahko zamilovali, nie je možné dať ani kávu.

ČR: Praha, čakovický zámok – ostrovček zabudnutia?
Publikované: 28.10.2011
Dá sa povedať, že v priemyselnej zóne, medzi začmudenými budovami bývalého čakovického cukrovaru, stojí zámok - ostrovček zabudnutia, obklopený svedkami neúprosného tempa rýchlo sa rozvíjajúceho veľkomesta, ktorého súčasťou sú Čakovice od roku 1968.

ČR: Dřevčice - zastavte sa v dedinke plnej histórie!
Publikované: 21.10.2011
Miestni by povedali, je to ešte Praha, tí čo bývajú v centrálnej časti hlavného mesta, by Dřevčice považovali za dedinu. A mali by pravdu.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

Čelákovice - mesto kráľov - VIDEO
Publikované: 11.5.2010
Mesto na Labe necelých 20 kilometrov vzdialené od Prahy. Od pradávna sa o Čelákoviciach hovorí ako o kráľovskom mestečku.

Brandýs - sv. Václav alebo Habsburgovci?
Publikované: 22.2.2010
Podľa názvu je jasné, že ide o mesto ležiace na Labe. Podľa názvu je jasné i to, že dlhšie meno žiadne české mesto nenesie.

ČR: Zeleneč - obľúbené miesto na bývanie
Publikované: 16.9.2011
Obec neďaleko Prahy, kam sa dá z hlavného mesta celkom pohodlne dôjsť aj na bicykli.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Radonice - budúca súčasť Prahy?
Dedinka leží len kúsok od východného okraja Prahy. Zatiaľ tam žije len pár stoviek ľudí. Aká je a...


Súvisiace video

ČR, Kouřim – skanzen: o stáročia späť
Poďte sa s nami pozrieť do skanzenu v Kouřime, mestečku ležiacom v astronomickom strede Európy. K...

ČR, Škvorec: známa neznáma obec
Škvorec - miesto, kde kedysi stával hrad a dnes naproti sebe stoja hneď dva zámky, leží necelých ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 20. 11. 2019
sviatok:Félix
dnes:
streda 20.11.
10 °C
zajtra:
štvrtok 21.11.
11 °C