www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka - VIDEO

Publikované: 6.11.2012
Keby ste si vzali do ruky niektorý zo slávnych Ladových obrázkov a urobili si prechádzku po Hrusiciach, rozpoznávali by ste ju podľa nich už len v náznakoch. Aj keď je realita všedných dní tak trochu odlišná od upravených a precíznych kresieb, Ladova citlivá a rozprávková duša v Hrusiciach žije dodnes. O tom niet pochýb.

Veď jeho dielo preslávilo túto malú dedinku po celom svete. Už len samotný názov obce Hrusice, dokáže v mnohých z nás vykúzliť úsmev. Práve vo svojej rodnej dedine, v Hrusiciach, a jej okolí totiž slávny maliar a spisovateľ Josef Lada čerpal inšpiráciu k svojim kresbám a príbehom. Prežil tam kus života, dolné Posázavie poznal dokonale a tak mal plné právo na to, aby svojho slávneho kocúra Mikeša povodil všetkými možnými kútmi Hrusic, aby ho posielal na výlety do blízkych Mirošovic, neďalekých Mnichovic alebo trebárs až do Říčan.

Ak vezmeme do úvahy, že toto všetko musel obehať kocúr, aj keď v čižmách, a k tomu zariaďovať množstvo vecí, tak klobúk dole pred týmto čiernym chlpatým chytrákom, ale hlavne pred Ladovou fantáziou a umením tak dokonale ju stvárniť. „Kocúr v botách“ (Kocúr v čižmách) je svetovo druhou najznámejšou českou knihou. Podobne a tiež s veľkým úspechom naložil s chytrou líškou. Celosvetovo známe sú aj ilustrácie diel jeho veľkého kamaráta Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka.   

Hrusice

Hrusicami po stopách Josefa Ladu

Najvýraznejšou rozprávkovou, ale aj reálnou stavbou je neskoro románsky kostol sv. Václava zo začiatku 13. storočia, s dochovaným pôvodným portálom. Pred budovou fary z roku 1914, taktiež známou z Ladových obrázkov, stojí pamätná lipa. Pri kostole, okrem pamätníku obetiam 1. svetovej vojny, stojí aj tabuľa s popisom všetkých domčekov zapracovaných do Ladových rozprávok. Z nej sa dozviete, aká budova bolo zborená, ktorá dostala novú podobu, a ktorá z nich stále stojí.

Hrusice

HrusiceHrusice - fara a kostolHrusice

Vysoká veža kostola všetkým jasne ukazuje, kde je námestíčko a teda všetko dôležité, kde by sa mohlo niečo pohnúť. Tento hostinec preslávil Lada obrazom Tancovačka a neskôr dielom „Rvačka v hospode“ (Bitka v hostinci). Podľa počtu zaparkovaných áut, je aj dnes hostinec dôležitejším miestom než kostol. V prípade Hrusic ide o hostinec u Sejků, dneska vkusne pomaľovaný v Ladovskom štýle, rozdelený do dvoch budov stojacích cez ulicu oproti sebe. Kedysi, keď ešte nejazdilo toľko áut, bolo toto rozdelenie určite praktickejšie než dnes, ale aj napriek tomu si uchovalo svoj pôvab a atmosféru.

Aj dneska určite stojí za to, najskôr skontrolovať, či je vo vnútri mier, a keď áno, tak do hostinca, ktorý dbá na to, aby bolo všetko štýlové, vojsť a chvíľku tam posedieť. Dá sa skoro garantovať, že aj tak pravdepodobne neodoláte, aj keby ste chceli vzdorovať jej zvodom, pretože vôňa, ktoré sa šíri von, vám proste nedovolí odísť.  

Hrusice

Lada, Lada, Lada

Hrusice, zasvätili svojmu slávnemu rodákovi vlastne skoro všetko. Pred obecným úradom stojí jeho pamätník. Celá dedinka je prešpikovaná najrôznejšími ceduľami a popismi, pripomínajúcimi Ladovo dielo. Najviac sa ale návštevníci o Josefovi Ladovi dozvedia, pokiaľ navštívia Pamätník, venovaný ako samotnému umelcovi, tak aj jeho dcére Alene. Stojí na kraji obce, v Ladovej letnej vile.  

Hrusice

Hrusice - pamätník Josefa Ladu HrusiceHrusice

Unikátnosť diel veľkých umelcov

Podobne ako Bedřich Smetana, aj keď hluchý, dokázal dobyť svet svojimi hudobnými počinmi, aj Josef Lada sa navzdory svojmu zrakovému hendikepu, svojim originálnym štýlom vyhupol vysoko nad ostatných umelcov. V tomto duchu by bol Lada akýmsi Smetanovým pokračovateľom, pretože sa narodil tri roky potom, čo Smetana zomrel. Obaja sa venovali umeniu, aj keď každý v inej oblasti, obaja sa stretávali s hendikepom zmyslu, ktorý bol pre nich dominantný, a obaja boli úplne výnimoční.

Aby sme boli konkrétni, Josef Lada, ako pol ročné dieťa, vypadol z kolísky a nešťastnou náhodou si vypichol oko, čo pozmenilo jeho priestorové vnímanie a neskôr výrazne ovplyvnilo aj celé jeho dielo. Český maliar, ilustrátor a spisovateľ sa narodil v Hrusiciach roku 1887 a zomrel v Prahe roku 1957.

Hrusice

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Benešov: nielen dopravný uzol, ale aj kus histórie - VIDEO
Publikované: 23.10.2012
Dôležitá obchodná a dopravná križovatka, moderné a dynamické mesto, ale tiež miesto plné histórie – taký je Benešov, vzdialený od Prahy necelých päťdesiat kilometrov.

ČR, Velké Popovice – malebný pivovar
Publikované: 1.9.2019
Minulý týždeň sme navštívili krásne mestečko Velké Popovice, vzdialené len pár kilometrov juhovýchodne od Prahy, kde sme spoznávali nielen históriu, ale aj tunajšie pamiatky či prírodné scenérie. Avšak jednu pamätihodnosť, ktorá je neoddeliteľne spätá s mestečkom, sme zámerne vynechali. Azda už tušíte, že reč je o miestnom preslávenom pivovare, ktorého prehliadku absolvujeme v nasledujúcich riadkoch.

ČR, Hrusice – dedinka, ako z rozprávky
Publikované: 18.8.2019
Dnes vás zavedieme do rozprávkového kraja obklopeného malebnou prírodou. Presnejšie do dedinky, kde žijú vodníci, strašidlá, všakovaké zvieratká, dokonca aj hovoriace. Isto už tušíte, že naším cieľom bude obec Hrusice, nachádzajúca sa necelých 40 kilometrov od historického centra Prahy.

ČR, Ladov kraj – rozprávkový región
Publikované: 11.8.2019
Najbližšie týždne vás povodíme po mikroregióne rozprestierajúcom sa medzi hlavným mestom Českej republiky – Prahou a riekou Sázava. Dovedna 24 obcí sa v roku 2000 spojilo a vytvorilo tak rozprávkovú oblasť, ktorej pomenovanie nesie meno po jednej z najväčších osobností českej kultúry - po maliarovi a spisovateľovi Jozefovi Ladovi.

ČR, hrad Zlenice – zrúcanina nad riečnymi kúpeľmi
Publikované: 15.3.2018
Hrad, ktorý sa podľa dochovanej veže prezýva Hláska, tróni nad senohrabskou plavárňou. Jeho vznik sa podľa archeologického prieskumu datuje do konca 13. storočia. V minulosti bol sídlom významného posázavského rodu pánov zo Zlenic.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR, Kamenice: krajom baróna Ringhoffera - VIDEO
Publikované: 29.7.2014
Do stredočeskej Kamenice, resp. jej časti, sme už raz zavítali, keď sme navštívili zámok Štiřín. V Kamenici ale stoja zámky dva. Ten druhý z nich sa volá rovnako ako samotná obec – Kamenice.

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov - VIDEO
Publikované: 15.4.2014
Kto nechce bývať v Prahe, ale predsa len sa nechce vzdať predností hlavného mesta, pre toho môžu byť Říčany pri Prahe tou správnou voľbou. Říčany nie sú len synonymom ideálnej mimopražskej adresy, aj turistom totiž dokážu ponúknuť mnohé. Je to miesto spojené s históriou a tradíciou.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

ČR, Neveklov: malebná dedinka s trpkou minulosťou - VIDEO
Publikované: 30.10.2012
Krajina, známa z filmu „Vesničko má středisková“, v ktorom sa Rudolf Hrušínský v roli doktora kochal rozprávkovou krajinou, je úchvatná. Skutočne. Aj dedinky, ktoré do nej zapadajú, dokážu svojim zovňajškom okúzliť, ale tiež tým, akým spôsobom v nich ľudia žijú. Jednou takou dedinkou je Neveklov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Velké Popovice – pivovarnícke mestečko
Juhovýchodne od centra Prahy sa nachádza malebné mestečko Velké Popovice preslávené predovšetkým ...

ČR, Soběhrdy – rodinný Farmapark
Pokiaľ máte radi prírodu a zvieratá, tak určite navštívte dedinku Soběhrdy v okrese Benešov, kde ...

ČR, Rozprávkové Hrusice
Prijmite pozvanie na malú prechádzku po jednej stredočeskej obci, ktorá je neodmysliteľne spojená...

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky
Malý, ale útulný zámok Berchtold stojí v obci Kunice – Vidovice, vzdialenej od Prahy asi 25 kilom...

ČR, Hrusice: Ladova rozprávková dedinka
Poďte sa s nami vypraviť do rozprávky, respektíve do dedinky, ktorej názov je synonymom rozprávok...

Po stopách kocúra Mikeša 2011
Na tradičný pochod s názvom „Po stopách kocúra Mikeša“ sa tento rok vydali stovky turistov, cykli...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 1. 2020
sviatok:Gejza
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 26.1.
0 °C