www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO

ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín i do Českého krasu - VIDEO

Publikované: 3.9.2013
Stredočeské Hořovice sa priam ponúkajú ako povinná zastávka pri putovaní mikroregiónom Hořovicko. Sú známe tiež vďaka kvalitne obsadeným parkúrovým pretekom.

 

Na Palackého námestí stojí krásna radnica, napriek tomu ale väčšina návštevníkov nechcene skĺzne pohľadom na opačný cíp, kde narazí na strašiaka – totiž budovu bývalého krajského úradu. Sklobetónové monštrum teda rozhodne Hořovice neskrášľuje, ani jeho komunistický dizajn, dokonca ani technická vychytávka v podobe niekoľkých ampliónov usporiadaných do kruhu.

Hořovice

Podobných strašiakov je bohužiaľ v meste, ktoré Jan Neruda vo fejtóne Výlet do kraja biedy nazval Betlehemom, omnoho viac. V roku 1866 ale Neruda popisoval biedu miestnych výrobcov klincov – tzv. „cvočkařov“. Dnes by možno písal o podivnom kontraste ľudovej architektúry, baroka a budov vystavaných v kabáte typickom pre šedú komunistickú éru. V Hořoviciach ich totiž ako keby niekto len tak pohádzal, bez systému a hlavne časovej postupnosti.

Hořovice

HořoviceHořoviceHořovice

Fandíme mestám s verejným WC!

Vedľa radnice práve robotníci pomaly finišujú s hořovickou stavbou storočia, ako ju sami miestni trefne nazývajú. V celku nenápadná budova pohodlne zatienená červenou trafikou má od nového školského roka slúžiť ako verejné toalety. Avšak toalety vo veľkom štýle. Pri opravách omietok sa totiž na stenách náhodou ukázali pôvodné maľby. Verejné WC by po pravde slušali každému mestu. V tomto ohľade môžu byť Hořovice pre mnohých, ktorým táto služba chýba, dobrým vzorom.

Hořovice

Hořovické dominanty

Poďme ale späť do jadra mesta a k jeho hlavným dominantám, radnici a kostolu Najsvätejšej trojice. Radnica stojí v Hořoviciach od roku 1585. Tá, ktorú tam ale môžeme obdivovať dnes je až druhá v poradí, s jej stavbou sa začalo až roku 1898. V spodnej časti rozľahlého námestia zas stojí barokový kostol zasvätený Najsvätejšej trojici. Od roku 1684 slúžil kláštoru františkánov. Dnes sa dianie v kostolíku zúžilo len na pravidelné omše. Ako kláštor slúžila dnešná budova základnej umeleckej školy. Hneď vedľa kostola stojí loreta a tiež mariánsky stĺp. Tou najhlavnejšou turistickou atrakciou však je hořovický zámok, na ktorý vás ale zavedieme nabudúce.

HořoviceHořoviceHořoviceHořovice

Hořovice

Hořovice, mesto, kde žije asi sedem tisíc ľudí, stojí na hranici Českého krasu a chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko. Preto je prirodzeným východiskovým bodom pri výpravách do okolitej prírody, ktorá ukrýva mnoho zaujímavého. Na Palackého námestí samozrejme nechýba pre turistov dôležité Íčko (Informácie).

HořoviceHořoviceHořovice

HořoviceDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, Hořovice – zámok: zoznámte sa s históriou! - VIDEO
Publikované: 10.9.2013
Minulý týždeň sme vás zoznámili s mestom ležiacim na pomedzí kokořínskych lesov a Českého krasu, so stredočeskými Hořovicami. Dnes vás pozveme na hořovický zámok, hlavné turistické lákadlo.

ČR, Houska: zátka nad pekelnou bránou - VIDEO
Publikované: 29.10.2013
Zostáva v tieni blízkych hradov Kokořína a Bezdězu, no aj tak dokáže zaujať svojou originalitou a príbehmi, ktoré sa k tomuto miestu viažu – hrad Houska.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Hořovice – zámok: zoznámte sa s históriou!
Hlavným turistickým lákadlom mesta Hořovice je miestny zámok. Ten nechali na začiatku 18. storoči...

ČR, Hořovice: kúsok na Kokořín aj do Českého krasu
Poďte sa s nami pozrieť do mesta Hořovice, ktoré je známe ako východiskový bod na Kokořínsko aleb...

ČR, Beroun: po stopách histórie
Beroun je mesto plné histórie ležiace asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy. Žije tam bezmála 19...

ČR, Neveklov: malebné mestečko s trpkou minulosťou
Poďte si s nami prejsť malebný Neveklov, obec, ktorú Nemci počas vojny vysídlili, aby následne ce...

ČR, Benešov: romantika kúsok od Prahy
Prvá písomná zmienka o meste pochádza už z roku 1219, Jan Žižka tu vypálil kláštor, sídlili tu Št...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 13. 12. 2019
sviatok:Lucia
dnes:
piatok 13.12.
4 °C
zajtra:
sobota 14.12.
3 °C