www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO

ČR, Dobřichovice: dokonalý súlad - VIDEO

Publikované: 24.9.2013
Stredočeské mestečko Dobřichovice spĺňa všetko, čo ideálny turistický cieľ. Leží len pol hodinky na západ od Prahy, navyše na trase železnice, takže cesta tam môže byť viac než odpočinková.

 

Na prvý pohľad sa Dobřichovice javia ako sympatické miesto a každý kto ho navštívil, môže zodpovedne povedať, že také aj skutočne je. Leží na brehoch rieky Berounky, a tak aj tento samotný fakt poskytuje turistom určité garancie. To, že je okolo Berounky krásne, je totiž známa vec. Je to len kúsok od zatopených lomov Amerika, bájneho Karlštejnu či zrúcaniny hradu Karlík, známej z filmu Noc na Karlštejne. Koniec však rozprávkovému sneniu – poďme sa pozrieť na Dobřichovice dneška.

Dobřichovice

Dobřichovická idylka

Slniečko sa opiera do striech dobřichovického zámočku a na hladine Berounky sa odráža tak, že je ťažké zaostriť na rybárov po pás ponorených do riečneho prúdu. Na brehu porastenom sviežou trávou sa na uteráku povaľuje mladík v plavkách a okolo neho sa preháňajú psi. Úplná idylka. Zámok Dobřichovice a jeho bezprostredné okolie sú na relax priam stvorené. Tomu odpovedá aj nálada ľudí – pomalších než kedykoľvek inokedy, pokojných, v tichosti si užívajúcich túto dokonalú symbiózu – krásneho zámku, šumiacej rieky a energiu dodávajúceho slniečka. 

zámek Dobřichovice

Ideálny štart pre potulky po okolí

Toto miesto, vzdialené od najznámejšieho českého hradu len desať kilometrov, je ideálnym východiskovým bodom do krásnej prírody Českého krasu. Leží totiž na jeho okraji. Psíčkari, a to dokonca aj tí pražskí, Dobřichovice milujú. Ich štvornohý miláčikovia sa tam môžu v prúde rieky do sýtosti čvachtať. Až k zámku sa dá dostať pohodlnou vlakojazdou a následne príjemnou prechádzkou zo stanice. Ale nielen Pražanom sa páčia Dobřichovice. Ľudí, ktorí si toto miesto obľúbili je mnoho. Dobřichovičania dokonca radi vravia, že pri návšteve ich Dobřichovic si môžu turisti urobiť výlet aj do Prahy.

Pre výlety sú Dobřichovice ako stvorené. Peší turisti sa väčšinou vypravia do blízkeho, ale kúzelného Kralického údolia alebo na Karlštejn, cyklisti sa môžu vydať trebárs do Černošic. Cyklotrás a turistických chodníkov je v okolí viac než dosť, takže si je z čoho vyberať. Nech sa už vydáte kamkoľvek v údolí rieky Berounky, nemôžete sa sklamať.

zámek Dobřichovicezámek Dobřichovicezámek Dobřichovice

zámek Dobřichovice

Dobřichovický zámok

O zámku, ktorý stojí v Dobřichoviciach, sme sa už zmienili. Poďme sa teda na tento skvost pozrieť detailnejšie. Renesančný zámoček nechal vystavať Hynek Berka z Dubé. Predtým na tomto mieste stávala tvrdza. Dnešná podoba zámku ale odpovedá neskorému baroku. Pre verejnosť sú prístupné len dve sály, kde sa spravidla konajú svadobné hostiny a štýlová reštaurácia Zámocký had. Západné krídlo tvorí kaplnka sv. Júdu Tadeáša. Priestor pred zámkom zdobí socha sv. Václava a socha sv. Jana Nepomuckého.

zámek Dobřichovice

Ale nie sú to len svadby, ktorými dobřichovický zámok žije. Každý rok sa tam usporadúvajú aj stredoveké slávnosti spojené so známou kráľovskou výpravou z Prahy na Karlštejn. Ľudia sa bavia tiež Dobřichovickými divadelnými slávnosťami, či vinárskymi slávnosťami. Mestečko je známe aj vďaka sochárskemu sympóziu Cesta mramoru.

Dobřichovice sú vďaka pohodlnému spojeniu s Prahou aj zaujímavou rezidenčnou lokalitou. Toto miesto majú radi aj chatári a chalupáti, a tak je hlavne počas víkendov a v priebehu celej letnej sezóny v Dobřichoviciach veselo.

zámek Dobřichovice

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Hrad Točník - komfort a bezpečie Václava IV. - VIDEO
Publikované: 3.4.2012
Minule sme vás zaviedli na zrúcaninu hradu Žebrák, dnes sa posunieme o pár sto metrov ďalej - na hrad Točník, podstatne atraktívnejšiu časť najzachovalejšieho súhradia v Česku.

ČR, Beroun: historický, priemyselný - VIDEO
Publikované: 4.12.2012
Beroun je z Prahy a Plzne jednoducho dostupným miestom, a tak v dobe, kedy je moderné bývať skôr mimo veľkomesta, než priamo v ňom, sa Beroun stáva aj novým bydliskom Pražanov – "uprchlíkov". Od Prahy leží asi 30 kilometrov a je s ňou dobre prepojený – ako diaľnicou, tak aj železnicou. Do Plzne je to z Berouna asi 75 kilometrov.

ČR, Mníšek pod Brdy: zámok pre všetkých – VIDEO
Publikované: 22.4.2014
Kedy inokedy sa vypraviť na zámok než na jar, keď všetko kvitne? Aj štátny zámok v Mníšku pod Brdy je na jar výnimočný. Obzvlášť jeho zámocký park.

ČR, Červený Újezd: hrad a kláštor Hájek
Publikované: 22.6.2015
S historickou stavbou nemá hrad síce nič spoločné, napriek tomu sa teší početnej návštevnosti. Pár kilometrov západne od Prahy vyrástla v roku 2002 stavba v podobe hradu, kde nájdete hneď niekoľko stavebných slohov vedľa seba. Priľahlá záhrada s vidieckymi objektmi je príjemným spestrením. Naopak historickou stavbou je tunajší kláštor Hájek zo začiatku 17. storočia.

ČR, Pyšely: náučný chodník okolo golfu
Publikované: 16.7.2015
Južný okraj mesta Pyšel obklopuje porast zmiešaných lesov s názvom Obora. Tu bol vybudovaný krátky náučný chodník, ktorý bol ľuďmi v krajine Posázaví už aj tak vychodený.

ČR: hrad Žebrák - dávne sídlo Luxemburgovcov - VIDEO
Publikované: 27.3.2012
Na úpätí křivoklátskych lesov, vo vlniacej sa krajine, stoja zvyšky jedného z najstarších hradov v Česku – zrúcanina Žebrák. Na rovnakom hrebeni len o kúsok vyššie sa slní hrad Točník, mladší z dvoch neoddeliteľných spojencov.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

Karlštejn
Publikované: 21.4.2008
Tento gotický hrad založil v roku 1348 český kráľ a rímsky cisár Karol IV. pôvodne preto, aby sem uložil ríšske korunovačné klenoty, kráľovské poklady a sväté relikvie. Karlštejn patrí k najznámejším a najmalebnejším českým hradom a právom sa stal symbolom českej štátnosti.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Kostelec nad Černými lesy
Mestečko Kostelec nad Černými lesy sa nachádza v Stredočeskom kraji, cca 30 km východne od Prahy....

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Mníšek pod Brdy: mesto na Zlatej ceste
Mníšek pod Brdy je pôvabné mestečko zasadené do krajiny na úpätí Brdského hrebeňa, kde boli kedys...

ČR: Točník - komfort pre Karla IV.
V stredných Čechách v berounskom okrese, na úpätí křivoklátských lesov, nájdete hrad Točník, ktor...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C