Beroun

Publikované: 29.8.2007
Kráľovské mesto Beroun ležiace na sútoku riek Berounky a Litavky láka k návšteve nielen svojimi historickými pamiatkami a bohatou kultúrnou a športovou ponukou, ale aj svojim prekrásnym okolím!

Beroun je svojim strategickým umiestnením na spojnici Prahy, od ktorej je vzdialený necelých 40km a Plzne (60km) už od stredoveku významnou križovatkou, miestom obchodu i výroby. Po zavedení rýchleho spojenia s Prahou po diaľnici D5 sa čím ďalej tým viac stáva aj satelitným mestom českej metropoly, odkiaľ ľudia dochádzajú pracovať do Prahy.  Beroun mestský úrad
                                            
Beroun je umiestnený v prekrásnej kopcovitej krajine na hranici Slovenského krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými pamiatkami (ktorých frekvencia viedla k uverejnení historického jadra mesta mestskou pamiatkovou zónou v roku 1992) to z neho robí aj významné východisko turistických ciest do neďalekých krivoklátskych lesov, Koněpruských jaskýň, alebo k prehliadkam hradov Karlštejn a Točník. Mestom tiež preteká rieka Berounka, ktorá je každoročne vyhľadávaným miestom vodákov a kempárov, tráviacich leto u berounskej hate, v blízkosti rozľahlého kempu na ľavom brehu rieky. Beroun je aj mestom športu, pôsobí tu niekoľko futbalových klubov a predovšetkým hokejový klub HC Berounskí Medvedi, dlhoročný účastník 1.ligy LH. Celoštátny význam majú tiež každoročne organizované hrnčiarske trhy, ktoré tento rok svojim X.ročníkom zaplnia námestie 8.-9.septembra. Známy je aj medzinárodný hudobný festival Tallichov Beroun.                   

História mesta

Prvá zmienka o kráľovskom meste Beroun je z roku 1265, aj keď miesto bolo osídlené už skôr. Názov Beroun je odvodený z latinského pomenovania Verona podľa severotalianskeho mesta tohto mena.
Mesto, založené pravdepodobne v čase vrcholne stredovekej vlny zakladanie miest v Česku, bolo však čoskoro bezmála opustené a muselo byť znovu vybudované za doby Václava II .. Jeho Beroun Zábranský kostolvýznam však opäť poklesol po tridsaťročnej vojne. V šesťdesiatych rokoch 19. storočia sa tu začal ťažiť vápenec a rozvinuli sa postupne aj ďalšie druhy priemyslu (textilný, železárenský). Mesto tým opäť nadobudlo na význame. Za komunizmu došlo k masívnej výstavbe sídlisk a priemyselných závodov (napr. Železiarne a valcovne a veľká cementáreň v Kráľovom Dvore). K mestu boli pripojené niektoré okolité obce (napr. Králův Dvůr). Toto obdobie sa do tváre mesta negatívne zapísalo búraním niektorých historických pamiatok a výstavbou práve tých megalomanských panelových sídlisk a diaľnice, skoro až v historickom jadre mesta.
Po roku 1989 došlo k osamostatneniu obce Králov Dvor. Význam priemyslu bol potlačený. Priemyselná výroba bola preorientovaná z ťažkého priemyslu na ľahký, a stredný (výstavba priemyselnej zóny). Tradičná ťažba vápenca v okolí mesta ale príliš utlmená nebola. Historické jadro mesta je dnes nádherne opravené a celé mesto pôsobí relatívne úpravným dojmom.            

Významné pamiatky

Významné sú zvyšky berounského hradebného opevnenia: Dve brány (Pražská a Plzeňská) a zvyšky hradieb. Beroun hradby
Domimantou pôvabného námestia je gotický farský kostol sv. Jakuba st.
Zaujímavé sú aj niektoré ďalšie domy na námestí a v jeho blízkom okolí a filiálny - pôvodne cintorínsky - kostol Zvestovania Pána.
Novorenesančná Duslova vila z konca 19. storočia (architekt Antonín Wiehl) dnes slúži ako mestská galéria.                          
  Mesto je prakticky zo všetkých strán obklopené kopcami a lesmi. Krajinou prechádza rad značených turistických chodníkov (blízke výletné ciele sú napríklad Karlštejn, Svätý Jan pod Skalou, Koneprusy, Tetín, Hudlice, Nižbor).
Neďaleko centra sa nachádza zalesnený kopec Mestská hora s rozhľadňou. Na tomto kopci sa tiež nachádza výbeh, v ktorom mesto chová tri medvede, pôvodne medvede známe z televíznych večerníčkov. (Medveď je v znaku Berouna, preto mesto sponzoruje chov týchto zvierat.)
Mestom pretekajú dva vodné toky, rieka Berounka a riečka Litavka. Mesto je preto vystavené občasným záplavám (posledná veľká povodeň tu bola v lete roku 2002). Voda v Berounce nad mestom je pomerne kvalitná, takže menej citlivým osobám umožňuje kúpanie. Rieku taktiež využívajú vodáci (pozor na nebezpečný Berounskú hať, kde už došlo k tragickým nehodám plavcov a vodákov). 
Beroun  
Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons: Aktron, č.2, ŠJů, č.2, Martin Kozák

Preklad: Waniová Stanislava
   Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.

Konepruské jaskyne: krása v podzemí
Publikované: 15.10.2010
Pri návšteve mesta Beroun určite stoja za prehliadku aj neďaleko ležiace Konepruské jaskyne, ktoré sa nachádzajú v chránenom území Českého krasu.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.


Súvisiace video

ČR: Hlásná a Zadní Třebaň
Video: Zuzana Dastychová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 3. 6. 2020
sviatok:Karolína
dnes:
streda 3.6.
19 °C
zajtra:
štvrtok 4.6.
25 °C