Beroun

Publikované: 29.8.2007
Kráľovské mesto Beroun ležiace na sútoku riek Berounky a Litavky láka k návšteve nielen svojimi historickými pamiatkami a bohatou kultúrnou a športovou ponukou, ale aj svojim prekrásnym okolím!

Beroun je svojim strategickým umiestnením na spojnici Prahy, od ktorej je vzdialený necelých 40km a Plzne (60km) už od stredoveku významnou križovatkou, miestom obchodu i výroby. Po zavedení rýchleho spojenia s Prahou po diaľnici D5 sa čím ďalej tým viac stáva aj satelitným mestom českej metropoly, odkiaľ ľudia dochádzajú pracovať do Prahy.  Beroun mestský úrad
                                            
Beroun je umiestnený v prekrásnej kopcovitej krajine na hranici Slovenského krasu a Křivoklátska. Spolu s jeho historickými pamiatkami (ktorých frekvencia viedla k uverejnení historického jadra mesta mestskou pamiatkovou zónou v roku 1992) to z neho robí aj významné východisko turistických ciest do neďalekých krivoklátskych lesov, Koněpruských jaskýň, alebo k prehliadkam hradov Karlštejn a Točník. Mestom tiež preteká rieka Berounka, ktorá je každoročne vyhľadávaným miestom vodákov a kempárov, tráviacich leto u berounskej hate, v blízkosti rozľahlého kempu na ľavom brehu rieky. Beroun je aj mestom športu, pôsobí tu niekoľko futbalových klubov a predovšetkým hokejový klub HC Berounskí Medvedi, dlhoročný účastník 1.ligy LH. Celoštátny význam majú tiež každoročne organizované hrnčiarske trhy, ktoré tento rok svojim X.ročníkom zaplnia námestie 8.-9.septembra. Známy je aj medzinárodný hudobný festival Tallichov Beroun.                   

História mesta

Prvá zmienka o kráľovskom meste Beroun je z roku 1265, aj keď miesto bolo osídlené už skôr. Názov Beroun je odvodený z latinského pomenovania Verona podľa severotalianskeho mesta tohto mena.
Mesto, založené pravdepodobne v čase vrcholne stredovekej vlny zakladanie miest v Česku, bolo však čoskoro bezmála opustené a muselo byť znovu vybudované za doby Václava II .. Jeho Beroun Zábranský kostolvýznam však opäť poklesol po tridsaťročnej vojne. V šesťdesiatych rokoch 19. storočia sa tu začal ťažiť vápenec a rozvinuli sa postupne aj ďalšie druhy priemyslu (textilný, železárenský). Mesto tým opäť nadobudlo na význame. Za komunizmu došlo k masívnej výstavbe sídlisk a priemyselných závodov (napr. Železiarne a valcovne a veľká cementáreň v Kráľovom Dvore). K mestu boli pripojené niektoré okolité obce (napr. Králův Dvůr). Toto obdobie sa do tváre mesta negatívne zapísalo búraním niektorých historických pamiatok a výstavbou práve tých megalomanských panelových sídlisk a diaľnice, skoro až v historickom jadre mesta.
Po roku 1989 došlo k osamostatneniu obce Králov Dvor. Význam priemyslu bol potlačený. Priemyselná výroba bola preorientovaná z ťažkého priemyslu na ľahký, a stredný (výstavba priemyselnej zóny). Tradičná ťažba vápenca v okolí mesta ale príliš utlmená nebola. Historické jadro mesta je dnes nádherne opravené a celé mesto pôsobí relatívne úpravným dojmom.            

Významné pamiatky

Významné sú zvyšky berounského hradebného opevnenia: Dve brány (Pražská a Plzeňská) a zvyšky hradieb. Beroun hradby
Domimantou pôvabného námestia je gotický farský kostol sv. Jakuba st.
Zaujímavé sú aj niektoré ďalšie domy na námestí a v jeho blízkom okolí a filiálny - pôvodne cintorínsky - kostol Zvestovania Pána.
Novorenesančná Duslova vila z konca 19. storočia (architekt Antonín Wiehl) dnes slúži ako mestská galéria.                          
  Mesto je prakticky zo všetkých strán obklopené kopcami a lesmi. Krajinou prechádza rad značených turistických chodníkov (blízke výletné ciele sú napríklad Karlštejn, Svätý Jan pod Skalou, Koneprusy, Tetín, Hudlice, Nižbor).
Neďaleko centra sa nachádza zalesnený kopec Mestská hora s rozhľadňou. Na tomto kopci sa tiež nachádza výbeh, v ktorom mesto chová tri medvede, pôvodne medvede známe z televíznych večerníčkov. (Medveď je v znaku Berouna, preto mesto sponzoruje chov týchto zvierat.)
Mestom pretekajú dva vodné toky, rieka Berounka a riečka Litavka. Mesto je preto vystavené občasným záplavám (posledná veľká povodeň tu bola v lete roku 2002). Voda v Berounce nad mestom je pomerne kvalitná, takže menej citlivým osobám umožňuje kúpanie. Rieku taktiež využívajú vodáci (pozor na nebezpečný Berounskú hať, kde už došlo k tragickým nehodám plavcov a vodákov). 
Beroun  
Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons: Aktron, č.2, ŠJů, č.2, Martin Kozák

Preklad: Waniová Stanislava
   Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Naj – železničné tunely
Publikované: 3.10.2010
Česká zem má mnohé Naj a jedným z nich je železničná sieť, ktorá sa svojou hustotou pokrytia radí k najvyspelejším na svete. V každej druhej dedine nájdete stanicu a zahliadnuť prechádzajúci motorový vlak v krajine tiež patrí k čarovným okamihom výletu.

Konepruské jaskyne: krása v podzemí
Publikované: 15.10.2010
Pri návšteve mesta Beroun určite stoja za prehliadku aj neďaleko ležiace Konepruské jaskyne, ktoré sa nachádzajú v chránenom území Českého krasu.

Třebaně na Karlštejnsku - VIDEO
Publikované: 23.11.2010
Rieka Berounka nie je pre vodákov natoľko zaujímavá – hovorí sa o nej, že by uspala aj princa, čo ide vyslobodiť Šípkovú Ruženku. Veľa adrenalínu si na nej prosto neužijete. Ale krásna, krásna teda je. Krúti sa v tiahlych záhyboch a je len úplne logickým vyústením jej tajuplného vlnenia, že je priamo obsypaná rybármi, ktorí pri nej čakajú na svoju šancu.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 14. 12. 2019
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
sobota 14.12.
7 °C
zajtra:
nedeľa 15.12.
3 °C