www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Letecky

Jediná pravidelná vnútroštátna linka lieta na trase Jaffna - Kolombo. Zvoliť si môžete medzi leteckými spoločnosťami Aerolinka a Expo Aviation, ktoré tieto dve mestá spájajú.

Autobusom

Autobusové linky pokrývajú cca 80% z celkových 90 000 km ciest ostrova. Jazdia tu dva druhy autobusov: štátne Central Transport Board (CBT), ktoré obvykle poznáte podľa žltej farby a tie súkromné - sú klimatizované a možno ich odporučiť v prípade dlhšej cesty, avšak počítajte s približne dvojnásobnou cenou v porovnaní s CBT. Napríklad cesta medzi mestami Kolombo a Kataragama vyjde s CBT na cca 146 rupií, súkromný „intercity“ vyjde na cca 280 rupií.

Autom a na motorke

Keď už si budete chcieť prenajať auto, obvyklé je zaplatiť si tiež za miestneho vodiča (najmä pri dlhších pobytoch), často sú nimi vodiči taxíkov. Ceny za požičanie auta s vodičom sa pohybujú medzi 2500 - 3000 Rs plus náklady na benzín. Motorka je vzhľadom ku krátkym vzdialenostiam na ostrove dobrou alternatívou. Maximálna povolená rýchlosť v zastavaných oblastiach je 56 km/h a 72 km/h mimo tieto oblasti. Jazdí sa vľavo.

Vlakom

Cesta vlakom sa dá považovať za pohodlnejšiu oproti jazde autobusom, aj keď je o niečo pomalšia. Rozlišujú sa tu 3 triedy: 3. trieda je lacná, preľudnená a špinavá; 2. trieda už ponúka čalúnené sedačky a ventilátory; 1. trieda je klimatizovaná a ponúka aj separované salóniky, kde si môžete objednať niečo na jedenie. Pre príklad - cesta z Kandy do Kolomba vás 1. triedou vyjde na 250 rupií, 2. triedou na 125 rupií.  

Doklady

Cestovný pas SR, ktorého doba platnosti presahuje aspoň o dva mesiace platnosť žiadaného srílanského víza. Od cestujúcich prichádzajúcich na Srí Lanku z endemických oblastí žltej zimnice (spravidla z Afriky) sa vyžaduje medzinárodný očkovací preukaz s potvrdeným očkovaním proti tejto chorobe.

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča českým občanom, aby si pred cestou overili u zastupiteľského úradu navštevovaného štátu, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili.
Turistické vízum sa slovenským občanom udeľuje zdarma pri prílete na Srí Lanku. Cestujúci musia preukázať zaistenie pobytu (rezerváciu hotela a dostatočné množstvo peňazí alebo šekov v minimálnej výške 30 USD na osobu a deň pobytu). Vízum je spravidla vydávané k jednému vstupu na dobu pobytu 30 dní.
V prípade cesty za iným než turistickým účelom je nutné žiadať o vízum na veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.
Predĺženie víza vykonáva po predchádzajúcej registrácii u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úrad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K predĺženiu víza je spravidla potrebné preukázať útraty 30 USD na deň.

V súčasnej dobe je možné prísť na Srí Lanku len letecky.

Pri prílete je potrebné vyplniť Immigration Landing Card.

Do oblastí, ktorých hranice sa pohybujú spolu s vývojom bojovej línie, je turistom zakázaný vstup. V súvislosti s upokojením situácie v severnej časti ostrova došlo k otvoreniu tejto oblasti, avšak vstup reguluje polícia a armáda.

Pri pobyte nad 30 dní je z dôvodu žiadosti o predĺženie víza požadovaná registrácia u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Srí Lanka
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 8. 2019
sviatok:
dnes:
streda 21.8.
22 °C
zajtra:
štvrtok 22.8.
22 °C