www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Letecky

Jediná pravidelná vnútroštátna linka lieta na trase Jaffna - Kolombo. Zvoliť si môžete medzi leteckými spoločnosťami Aerolinka a Expo Aviation, ktoré tieto dve mestá spájajú.

Autobusom

Autobusové linky pokrývajú cca 80% z celkových 90 000 km ciest ostrova. Jazdia tu dva druhy autobusov: štátne Central Transport Board (CBT), ktoré obvykle poznáte podľa žltej farby a tie súkromné - sú klimatizované a možno ich odporučiť v prípade dlhšej cesty, avšak počítajte s približne dvojnásobnou cenou v porovnaní s CBT. Napríklad cesta medzi mestami Kolombo a Kataragama vyjde s CBT na cca 146 rupií, súkromný „intercity“ vyjde na cca 280 rupií.

Autom a na motorke

Keď už si budete chcieť prenajať auto, obvyklé je zaplatiť si tiež za miestneho vodiča (najmä pri dlhších pobytoch), často sú nimi vodiči taxíkov. Ceny za požičanie auta s vodičom sa pohybujú medzi 2500 - 3000 Rs plus náklady na benzín. Motorka je vzhľadom ku krátkym vzdialenostiam na ostrove dobrou alternatívou. Maximálna povolená rýchlosť v zastavaných oblastiach je 56 km/h a 72 km/h mimo tieto oblasti. Jazdí sa vľavo.

Vlakom

Cesta vlakom sa dá považovať za pohodlnejšiu oproti jazde autobusom, aj keď je o niečo pomalšia. Rozlišujú sa tu 3 triedy: 3. trieda je lacná, preľudnená a špinavá; 2. trieda už ponúka čalúnené sedačky a ventilátory; 1. trieda je klimatizovaná a ponúka aj separované salóniky, kde si môžete objednať niečo na jedenie. Pre príklad - cesta z Kandy do Kolomba vás 1. triedou vyjde na 250 rupií, 2. triedou na 125 rupií.  

Doklady

Cestovný pas SR, ktorého doba platnosti presahuje aspoň o dva mesiace platnosť žiadaného srílanského víza. Od cestujúcich prichádzajúcich na Srí Lanku z endemických oblastí žltej zimnice (spravidla z Afriky) sa vyžaduje medzinárodný očkovací preukaz s potvrdeným očkovaním proti tejto chorobe.

Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča českým občanom, aby si pred cestou overili u zastupiteľského úradu navštevovaného štátu, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili.
Turistické vízum sa slovenským občanom udeľuje zdarma pri prílete na Srí Lanku. Cestujúci musia preukázať zaistenie pobytu (rezerváciu hotela a dostatočné množstvo peňazí alebo šekov v minimálnej výške 30 USD na osobu a deň pobytu). Vízum je spravidla vydávané k jednému vstupu na dobu pobytu 30 dní.
V prípade cesty za iným než turistickým účelom je nutné žiadať o vízum na veľvyslanectve Srí Lanky vo Viedni: Rainergasse 1/2/5, Vienna A-1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993.
Predĺženie víza vykonáva po predchádzajúcej registrácii u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úrad Department of immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel.: 00-941-29851. K predĺženiu víza je spravidla potrebné preukázať útraty 30 USD na deň.

V súčasnej dobe je možné prísť na Srí Lanku len letecky.

Pri prílete je potrebné vyplniť Immigration Landing Card.

Do oblastí, ktorých hranice sa pohybujú spolu s vývojom bojovej línie, je turistom zakázaný vstup. V súvislosti s upokojením situácie v severnej časti ostrova došlo k otvoreniu tejto oblasti, avšak vstup reguluje polícia a armáda.

Pri pobyte nad 30 dní je z dôvodu žiadosti o predĺženie víza požadovaná registrácia u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Zdroj: MZV

 

späť

Lokácia:

Srí Lanka
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
26 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
28 °C