www.infoglobe.sk » SR, Čičmany – maľovaná krása

SR, Čičmany – maľovaná krása

Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

V týchto dňoch je ideálne počasie na výlety. A tak sme sa rozhodli vyraziť z hlavného mesta smerom na sever. Za cieľ sme si vybrali osobite krásnu obec Čičmany. Aby sme si jej unikátnu atmosféru skutočne mohli užiť, rozhodli sme sa tu aj ubytovať. Pri výbere z miestnych ubytovacích zariadení sme si jednoznačne vybrali penzión Javorina, ktorý je situovaný v zrekonštruovanom ľudovom zrubovom dome a už na pohľad v nás zanechával dojem domáckej atmosféry. Penzión síce z vonkajšku pôsobí tradične, no vo vnútri ponúka aj stravovacie a wellness služby, ktoré pri návrate z výletov do okolia určite oceníme.

Penzión JavorinaPenzión Javorina

Cesta do Čičmian nás trošku unavila, ale hlavne vyhladovala. Takže po ubytovaní sa vo veľkej rodinnej izbe, kde sme mali okrem štandardov aj minibar, či pripojenie na Wifi sme sa presunuli do štýlovej reštaurácie s domácou slovenskou kuchyňou. Povieme vám, od dobrôt ktoré nám domáci nachystali, sa nám ešte dnes zbiehajú slinky. Keďže už bolo poobede, na dlhší výlet nezostával čas, a tak sme vyrazili na obhliadku obce.

čičmianský ornamentčičmianská výšivka

Prvé zmienky o Čičmanoch pochádzajú z roku 1272. Ich pôvod je dones zahalený rúškom tajomstva, preto vás ním nebudeme nateraz zaťažovať. Od pradávna bola obec známa chovom oviec, výrobou papúč, pestovaním plodín či spracovaním mliečnych výrobkov, predovšetkým bryndze. Mnohé z týchto tradícií tu pretrvávajú dodnes. Celkovo sa tu nachádza 110 chránených objektov, z ktorých je 36 vyhlásených za kultúrnu pamiatku. Ich nádherné zdobenie pripomína perníkové domčeky v rozprávkovom svete. Táto svojská ornamentácia domov tu začala pred približne 200 rokmi a vypovedá o zručnosti vtedajších obyvateľov. Zaujímavosťou je, že miestne domy zaujali aj známeho slovenského architekta Dušana Jurkoviča, ktorý vypracoval projekt Čičmianskeho gazdovstva pre národopisnú výstavu v Prahe a taktiež sa podieľal na obnove kultúrneho dedičstva po ničivom požiari v roku 1921. V minulosti sa pri zdobení používalo vápno, no neskôr ich nahradili trvácnejšie farby. Pôvodných ornamentov je v obci už málo. Postupne boli nahradené novými inšpirovanými miestnymi krojmi, ktoré sa vyznačujú technickou dokonalosťou, farebnou kompozíciou a bohatosťou, ktorá je typická pre balkánske krajiny. Toto všetko sme sa dozvedeli pri návšteve vysunutej expozície Považského múzea, situovaného priamo v obci, v dvoch dobových objektoch. Ako v každej správnej dedinke, ani tu nechýba kostol. Ten čičmiansky sa pýši barokovým slohom a zasvätený je Nájdeniu sv. Kríža. V hornej časti obce sme natrafili aj na zachovalý zemepánsky barokovo-klasicistický kaštieľ z konca 18. storočia, kde sa v súčasnosti nachádza hotel s reštauráciou.

Gazdovský dvor, penzión Javorina

Príjemnú prechádzku obcou sme ukončili v štýlovej kolibke na gazdovskom dvore penziónu Javorina, kde sme ochutnali špeciality na grile aj si zaspievali pri živej hudbe. Pre deti tu bolo spestrenie v podobe domácich zvierat. Na samotnom sklonku dňa sme ešte zavítali do kamennej vinárne s krbom, kde sme okúsili vínko s čerstvým syrom a pomaly sa plní zážitkov vydali spať.

Gazdovský dvor, penzión Javorina

domáce špeciality v penzióne Javorinarelax centrum v penzióne Javorina

Na druhý deň ráno sme sa rozhodli spoznávať okolitú prírodu Chránenej krajinnej oblasti Strážovské vrchy. Cestou sme nachádzali množstvo húb, liečivých rastlín a občas aj pekné panoramatické pohľady na krajinu. Vystúpili sme aj na miestny kopec nazývaný Javorinka, ktorý obľubujú nielen turisti, ale aj paraglajdisti. V blízkosti sa nachádzalo aj rovnomenné lyžiarske stredisko, ktorého trate je možné v lete zjazdiť aj na bicykli. Naše celodenné túlanie sme mohli obohať aj o návštevu napríklad Rajeckých Teplíc, kde sa nachádzajú vychýrené kúpele alebo prehliadkou dreveného Slovenského Betlehema v Rajeckej Lesnej, či o trošku náročnejšou turistikou v približne 15 km vzdialených Súľovských vrchoch. Ale keďže sme náš výlet poňali relaxačne, veľa kilometrov sme „nenabehali“. Podvečer sme využili služby Relax centra penziónu Javorina a opäť sa oddávali gastronomickým zážitkom.

Čičmany

Nasledujúce ráno nás príjemný personál penziónu oboznámil so svojou ponukou zaujímavých podujatí v duchu tradícií, ktoré určite budeme chcieť ešte tento rok zažiť a s miestnym heslom „čakáme na vás ako je zvykom v kroji a s pohárikom“ sme sa rozlúčili nielen s obcou Čičmany, ale aj s penziónom Javorina, ktorý predčil naše očakávania.

 

GPS: 48°57'12.2"N 18°30'50.5"E

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: PR, Penzión Javorina      Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Žilina: 26. Vysoké hory – festival o horách
Publikované: 23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím
Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

Maľované Čičmany zdobia nielen drevenice a folklór, ale aj zrekonštruovaný kaštieľ
Publikované: 1.10.2018
Vynovený barokovo – klasicistický Kaštieľ Čičmany, kde je dnes penzión s reštauráciou, je architektonickou perlou Rajeckej doliny. Hrdé sídlo zemepánov uhorskej šľachty je obklopené krásnymi maľovanými drevenými domčekmi s bielymi vzormi. Práve pre tieto maľované drevenice sú rázovité Čičmany známe po celom svete.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR: Rajecké Teplice alebo ako chutia slovenské kúpele - VIDEO
Publikované: 10.5.2011
Kto si v Čechách zvykol na veľkoleposť a pohostinnosť kúpeľných miest, ten by mal na Slovensku zo svojich nárokov trochu zľaviť. Jedným z príkladov rozdielnosti česko – slovenského kúpeľníctva môžu byť aj Rajecké Teplice, ležiace neďaleko od Žiliny.

SR, Rajecké Teplice: Prírodné zaujímavosti okolia
Publikované: 29.11.2012
Rajecká kotlina a jej okolie oplýva množstvom turistických atrakcií, prírodných krás a zaujímavostí. Mestečko Rajecké Teplice je síce známe hlavne svojou tradíciou kúpeľníctva, no okrem termálnych prameňov sa môže pýšiť aj ďalšími prírodnými zaujímavosťami.

SR: Súľovské vrchy – zimná turistika
Publikované: 19.1.2012
Hneď prvý predĺžený víkend v tomto roku sme sa rozhodli stráviť na horách. Tento raz sme ale snowboardy nechali doma, a napriek dostatočnému množstvu snehu na zjazdovkách, sme si pre zmenu vyskúšali zimnú turistiku. A musím povedať, že neľutujeme.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla ďalšia turisticky vyhľa...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Martin – večerná prechádzka mestom
Mesto Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny. Zo všetkých strán ho obklopujú nád...

SR: Náučný chodník Súľovské skaly
Stredne náročnú turistickú trasu náučného chodníka, ktorá vedie centrálnou časťou Súľovských skál...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...

SR: Turistika v Súľovských vrchoch
Súľovské vrchy ako aj okolité pohoria sú vyhľadávané milovníkmi turistiky ako aj hubármi. Nachádz...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 2. 2020
sviatok:Frederik, Frederika
dnes:
utorok 25.2.
11 °C
zajtra:
streda 26.2.
6 °C