www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnostná situácia

Dôrazne odporúčame dodržovať v Španielsku dopravné predpisy, ak cestujete automobilom. Pokuty za ich porušenie sú v Španielsku pomerne vysoké a polícia je vyžaduje zaplatiť na mieste, ak vodič nie je v Španielsku rezidentom. Novo je napríklad upravené: používanie mobilného telefónu počas šoférovania iba formou hands-free, vypínanie mobilného telefónu a rádia počas čerpania pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov, od júna 2004 platí používanie reflexnej vesty, ak vodič zastaví na ceste alebo na krajnici a vystúpi z vozidla, a pod.
Od júla 2006 platí v Španielsku bodový systém hodnotenia dopravných priestupkov vodičov motorových vozidiel. Zatiaľ sa body odrátané našim vodičom, ktorí spáchali dopravný priestupok v Španielsku, nezaznamenávajú v našom registri.
V Španielsku nie je možné cestovať autostopom. Tento spôsob cestovania tam nie je zavedený.

Ďalej odporúčame, aby občania mali zo sebou, ak je to možné, mobilný telefón, mali kontakt na rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorí by im boli schopní poskytnúť finančnú pomoc v prípade núdze.

 

Všeobecne sa dá povedať, že Španielsko je relatívne bezpečná krajina. Napriek tomu je tu treba rátať s určitou mierou obecné kriminality (predovšetkým ide o vreckárov a drobné krádeže). Taktiky sú rôzne kombinované a okrem bežného vreckových krádeží sú používané rôzne spôsoby odlákania pozornosti (predaj kvetín, „neúmyselné" pošpinenie odevu, preukázanie dostatočnej hotovosti falošnému policajtovi). Preto sa odporúča dodržiavať hlavné zásady obozretnosti a opatrnosti ako napríklad :
– nemať dôležité doklady a veci na jednom mieste,
– pasy, letenky a väčšiu hotovosť, ak je to možné, ponechať v hotelovom trezore,
– nosiť pri sebe len menšie sumy finančnej hotovosti, ak neplánujete väčší nákup,
– mať oddelene od platobnej karty zaznamenané jej číslo a tiež telefón bankového ústavu pre potrebu ohlásenia odcudzenia (straty) platobnej karty,
– neponechávať v aute doklady a cennosti, atď.,
– neprespávať na osamotených miestach.
V prípade, že k okradnutiu napriek tomu dôjde, je vhodné sa obrátiť na najbližšie policajné oddelenie, prípad ohlásiť a požiadať o vystavenie policajného protokolu.
Pokiaľ ide o otázku terorizmu, premyslená stratégia španielskej vlády za účasti medzinárodnej spolupráce prináša stále väčší efekt v boji s terorizmom baskickej separatistickej organizácie ETA. Napriek tomu je potrebné v Španielsku stále rátať s nevypočítateľnosťou fenoménu nacionalistického terorizmu. V ostatnom čase sa k nemu, žiaľ, pridáva aj hrozba medzinárodného terorizmu.

 

Prevzaté MZV

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: