www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnostná situácia

Dôrazne odporúčame dodržovať v Španielsku dopravné predpisy, ak cestujete automobilom. Pokuty za ich porušenie sú v Španielsku pomerne vysoké a polícia je vyžaduje zaplatiť na mieste, ak vodič nie je v Španielsku rezidentom. Novo je napríklad upravené: používanie mobilného telefónu počas šoférovania iba formou hands-free, vypínanie mobilného telefónu a rádia počas čerpania pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov, od júna 2004 platí používanie reflexnej vesty, ak vodič zastaví na ceste alebo na krajnici a vystúpi z vozidla, a pod.
Od júla 2006 platí v Španielsku bodový systém hodnotenia dopravných priestupkov vodičov motorových vozidiel. Zatiaľ sa body odrátané našim vodičom, ktorí spáchali dopravný priestupok v Španielsku, nezaznamenávajú v našom registri.
V Španielsku nie je možné cestovať autostopom. Tento spôsob cestovania tam nie je zavedený.

Ďalej odporúčame, aby občania mali zo sebou, ak je to možné, mobilný telefón, mali kontakt na rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorí by im boli schopní poskytnúť finančnú pomoc v prípade núdze.

 

Všeobecne sa dá povedať, že Španielsko je relatívne bezpečná krajina. Napriek tomu je tu treba rátať s určitou mierou obecné kriminality (predovšetkým ide o vreckárov a drobné krádeže). Taktiky sú rôzne kombinované a okrem bežného vreckových krádeží sú používané rôzne spôsoby odlákania pozornosti (predaj kvetín, „neúmyselné" pošpinenie odevu, preukázanie dostatočnej hotovosti falošnému policajtovi). Preto sa odporúča dodržiavať hlavné zásady obozretnosti a opatrnosti ako napríklad :
– nemať dôležité doklady a veci na jednom mieste,
– pasy, letenky a väčšiu hotovosť, ak je to možné, ponechať v hotelovom trezore,
– nosiť pri sebe len menšie sumy finančnej hotovosti, ak neplánujete väčší nákup,
– mať oddelene od platobnej karty zaznamenané jej číslo a tiež telefón bankového ústavu pre potrebu ohlásenia odcudzenia (straty) platobnej karty,
– neponechávať v aute doklady a cennosti, atď.,
– neprespávať na osamotených miestach.
V prípade, že k okradnutiu napriek tomu dôjde, je vhodné sa obrátiť na najbližšie policajné oddelenie, prípad ohlásiť a požiadať o vystavenie policajného protokolu.
Pokiaľ ide o otázku terorizmu, premyslená stratégia španielskej vlády za účasti medzinárodnej spolupráce prináša stále väčší efekt v boji s terorizmom baskickej separatistickej organizácie ETA. Napriek tomu je potrebné v Španielsku stále rátať s nevypočítateľnosťou fenoménu nacionalistického terorizmu. V ostatnom čase sa k nemu, žiaľ, pridáva aj hrozba medzinárodného terorizmu.

 

Prevzaté MZV

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
12.10.2019
Ešte tento rok začne Olomoucký kraj s rekonštrukciou červeného kostola v Olomouci, ktorý stojí na triede Slobody medzi Tylovou a Bezručovou ulicou. V roku 1957 bol odsvätený a teraz sa zmení na miesto určené pre koncerty, prednášky, výstavy a kaviareň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 14. 10. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 14.10.
22 °C
zajtra:
utorok 15.10.
18 °C