www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnostná situácia

Dôrazne odporúčame dodržovať v Španielsku dopravné predpisy, ak cestujete automobilom. Pokuty za ich porušenie sú v Španielsku pomerne vysoké a polícia je vyžaduje zaplatiť na mieste, ak vodič nie je v Španielsku rezidentom. Novo je napríklad upravené: používanie mobilného telefónu počas šoférovania iba formou hands-free, vypínanie mobilného telefónu a rádia počas čerpania pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov, od júna 2004 platí používanie reflexnej vesty, ak vodič zastaví na ceste alebo na krajnici a vystúpi z vozidla, a pod.
Od júla 2006 platí v Španielsku bodový systém hodnotenia dopravných priestupkov vodičov motorových vozidiel. Zatiaľ sa body odrátané našim vodičom, ktorí spáchali dopravný priestupok v Španielsku, nezaznamenávajú v našom registri.
V Španielsku nie je možné cestovať autostopom. Tento spôsob cestovania tam nie je zavedený.

Ďalej odporúčame, aby občania mali zo sebou, ak je to možné, mobilný telefón, mali kontakt na rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorí by im boli schopní poskytnúť finančnú pomoc v prípade núdze.

 

Všeobecne sa dá povedať, že Španielsko je relatívne bezpečná krajina. Napriek tomu je tu treba rátať s určitou mierou obecné kriminality (predovšetkým ide o vreckárov a drobné krádeže). Taktiky sú rôzne kombinované a okrem bežného vreckových krádeží sú používané rôzne spôsoby odlákania pozornosti (predaj kvetín, „neúmyselné" pošpinenie odevu, preukázanie dostatočnej hotovosti falošnému policajtovi). Preto sa odporúča dodržiavať hlavné zásady obozretnosti a opatrnosti ako napríklad :
– nemať dôležité doklady a veci na jednom mieste,
– pasy, letenky a väčšiu hotovosť, ak je to možné, ponechať v hotelovom trezore,
– nosiť pri sebe len menšie sumy finančnej hotovosti, ak neplánujete väčší nákup,
– mať oddelene od platobnej karty zaznamenané jej číslo a tiež telefón bankového ústavu pre potrebu ohlásenia odcudzenia (straty) platobnej karty,
– neponechávať v aute doklady a cennosti, atď.,
– neprespávať na osamotených miestach.
V prípade, že k okradnutiu napriek tomu dôjde, je vhodné sa obrátiť na najbližšie policajné oddelenie, prípad ohlásiť a požiadať o vystavenie policajného protokolu.
Pokiaľ ide o otázku terorizmu, premyslená stratégia španielskej vlády za účasti medzinárodnej spolupráce prináša stále väčší efekt v boji s terorizmom baskickej separatistickej organizácie ETA. Napriek tomu je potrebné v Španielsku stále rátať s nevypočítateľnosťou fenoménu nacionalistického terorizmu. V ostatnom čase sa k nemu, žiaľ, pridáva aj hrozba medzinárodného terorizmu.

 

Prevzaté MZV

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
14.2.2020
Klub slovenských turistov a OZ Karpaty vás pozývajú na 34. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2020 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v areáli Mlynskej doliny v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 2. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 16.2.
13 °C
zajtra:
pondelok 17.2.
13 °C