www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania turistom a bezpečnostná situácia

Dôrazne odporúčame dodržovať v Španielsku dopravné predpisy, ak cestujete automobilom. Pokuty za ich porušenie sú v Španielsku pomerne vysoké a polícia je vyžaduje zaplatiť na mieste, ak vodič nie je v Španielsku rezidentom. Novo je napríklad upravené: používanie mobilného telefónu počas šoférovania iba formou hands-free, vypínanie mobilného telefónu a rádia počas čerpania pohonných hmôt, zákaz používania radarových detektorov, od júna 2004 platí používanie reflexnej vesty, ak vodič zastaví na ceste alebo na krajnici a vystúpi z vozidla, a pod.
Od júla 2006 platí v Španielsku bodový systém hodnotenia dopravných priestupkov vodičov motorových vozidiel. Zatiaľ sa body odrátané našim vodičom, ktorí spáchali dopravný priestupok v Španielsku, nezaznamenávajú v našom registri.
V Španielsku nie je možné cestovať autostopom. Tento spôsob cestovania tam nie je zavedený.

Ďalej odporúčame, aby občania mali zo sebou, ak je to možné, mobilný telefón, mali kontakt na rodinných príslušníkov, priateľov a známych, ktorí by im boli schopní poskytnúť finančnú pomoc v prípade núdze.

 

Všeobecne sa dá povedať, že Španielsko je relatívne bezpečná krajina. Napriek tomu je tu treba rátať s určitou mierou obecné kriminality (predovšetkým ide o vreckárov a drobné krádeže). Taktiky sú rôzne kombinované a okrem bežného vreckových krádeží sú používané rôzne spôsoby odlákania pozornosti (predaj kvetín, „neúmyselné" pošpinenie odevu, preukázanie dostatočnej hotovosti falošnému policajtovi). Preto sa odporúča dodržiavať hlavné zásady obozretnosti a opatrnosti ako napríklad :
– nemať dôležité doklady a veci na jednom mieste,
– pasy, letenky a väčšiu hotovosť, ak je to možné, ponechať v hotelovom trezore,
– nosiť pri sebe len menšie sumy finančnej hotovosti, ak neplánujete väčší nákup,
– mať oddelene od platobnej karty zaznamenané jej číslo a tiež telefón bankového ústavu pre potrebu ohlásenia odcudzenia (straty) platobnej karty,
– neponechávať v aute doklady a cennosti, atď.,
– neprespávať na osamotených miestach.
V prípade, že k okradnutiu napriek tomu dôjde, je vhodné sa obrátiť na najbližšie policajné oddelenie, prípad ohlásiť a požiadať o vystavenie policajného protokolu.
Pokiaľ ide o otázku terorizmu, premyslená stratégia španielskej vlády za účasti medzinárodnej spolupráce prináša stále väčší efekt v boji s terorizmom baskickej separatistickej organizácie ETA. Napriek tomu je potrebné v Španielsku stále rátať s nevypočítateľnosťou fenoménu nacionalistického terorizmu. V ostatnom čase sa k nemu, žiaľ, pridáva aj hrozba medzinárodného terorizmu.

 

Prevzaté MZV

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 28. 3. 2020
sviatok:
dnes:
sobota 28.3.
14 °C
zajtra:
nedeľa 29.3.
15 °C