www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Španielsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Madrid

Počet obyvateľstva: 42,7 mil.

Rast HDP: + 3,2 % (2004)

Oficiálny jazyk: španielčina, regionálne: katalánčina, baskičtina, galícijčina …

Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) je štát ležiaci na Pyrenejskom polostrove. Je veľmi častou destináciou našich turistov, ktorí sem jazdia k moru, za prírodou alebo do hôr.

Politika

Politický systém je tam konštitučná monarchia. Španielsko je súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Geografia

Vnútrozemiu Španielska dominujú vysoké náhorné plošiny (španielsky mesetas) ako Meseta León a La Mancha a pohoria ako Pyreneje alebo Sierra Nevada. Z týchto pohorí vytekajú rieky Tajo, Ebro, Duero, Guadiana a Guadalquivir. Údolné nivy sú pozdĺž pobrežia, najväčšia z nich leží u Guadalquivir v Andalúzii, na východe sú údolia riek Segura, Júcar a Turia. Na východe Španielsko obmýva Stredozemné more, v ktorom sa nachádzajú Baleárske ostrovy. Zo severu Biskajský záliv, zo západu Atlantský oceán, v ktorom sa južnejšie pri pobreží Afriky nachádzajú Kanárske ostrovy.

Príroda

Pobrežie Stredozemného mora: najteplejšie na východnej a južnej časti krajiny; daždivé obdobia sú jar a jeseň. Pokojné letá s príjemnými teplotami.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť v Španielsku je na európskej úrovni. Odporúča sa dodržiavanie bežnej hygieny, problémy môžu byť (ako kdekoľvek inde) s jedlami typu fast-food zakúpenými na ulici. Španielsko je geograficky oveľa južnejšie, preto je nutná ochrana proti slnku – vhodný odev, krémy, slnečné okuliare.

Od júna 2004 majú naši občania nárok na lekárske ošetrenie v členských krajinách EÚ. K tomu je potrebné vyzdvihnúť si vo svojej zdravotnej poisťovne formulár E-111, slúžiaci v cudzine na uplatnenie nárokov zo zdravotného poistenia. Občania, ktorí sa budú chcieť liečiť v zahraničí, však musia rátať s platením spoluúčasti, ktorá je v členských štátoch EÚ veľmi vysoká a mnohonásobne prevyšuje spoluúčasť doma. V Španielsku sa jedná o spoluúčasť 40 % pri úhrade ceny lieku. Spoluúčasť sa dá vyriešiť komerčným pripoistením. Na turistické cesty sa odporúča kombinácia formulára E111 a komerčného cestovného poistenia.

Doprava

V Španielsku je približne 3 000 km diaľnic. Hlavné ťahy vedú pozdĺž pobrežia Stredozemného more a cez severnú časť krajiny, kde spájajú Baskicko s východným pobrežím. Na hlavných diaľničných ťahoch je možné použiť na zaplatenie poplatkov kreditné karty. Pozdĺž diaľnic je tiež mnoho odpočívadiel, servisných miest a ďalších služieb pre motoristov. Na diaľniciach sú každé 2 km rozmiestnené núdzové telefóny.

Média

Španielsko má veľmi hustú mediálnu sieť. Vysiela tam 7 televíznych staníc, z toho sú 2 verejnoprávne. Ďalej je tu cez 10 denníkov po celom Španielsku.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 12.11.
14 °C
zajtra:
streda 13.11.
12 °C