www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Španielsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Madrid

Počet obyvateľstva: 42,7 mil.

Rast HDP: + 3,2 % (2004)

Oficiálny jazyk: španielčina, regionálne: katalánčina, baskičtina, galícijčina …

Španielsko (oficiálne Španielske kráľovstvo) je štát ležiaci na Pyrenejskom polostrove. Je veľmi častou destináciou našich turistov, ktorí sem jazdia k moru, za prírodou alebo do hôr.

Politika

Politický systém je tam konštitučná monarchia. Španielsko je súčasťou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.

Geografia

Vnútrozemiu Španielska dominujú vysoké náhorné plošiny (španielsky mesetas) ako Meseta León a La Mancha a pohoria ako Pyreneje alebo Sierra Nevada. Z týchto pohorí vytekajú rieky Tajo, Ebro, Duero, Guadiana a Guadalquivir. Údolné nivy sú pozdĺž pobrežia, najväčšia z nich leží u Guadalquivir v Andalúzii, na východe sú údolia riek Segura, Júcar a Turia. Na východe Španielsko obmýva Stredozemné more, v ktorom sa nachádzajú Baleárske ostrovy. Zo severu Biskajský záliv, zo západu Atlantský oceán, v ktorom sa južnejšie pri pobreží Afriky nachádzajú Kanárske ostrovy.

Príroda

Pobrežie Stredozemného mora: najteplejšie na východnej a južnej časti krajiny; daždivé obdobia sú jar a jeseň. Pokojné letá s príjemnými teplotami.

Zdravie

Zdravotná starostlivosť v Španielsku je na európskej úrovni. Odporúča sa dodržiavanie bežnej hygieny, problémy môžu byť (ako kdekoľvek inde) s jedlami typu fast-food zakúpenými na ulici. Španielsko je geograficky oveľa južnejšie, preto je nutná ochrana proti slnku – vhodný odev, krémy, slnečné okuliare.

Od júna 2004 majú naši občania nárok na lekárske ošetrenie v členských krajinách EÚ. K tomu je potrebné vyzdvihnúť si vo svojej zdravotnej poisťovne formulár E-111, slúžiaci v cudzine na uplatnenie nárokov zo zdravotného poistenia. Občania, ktorí sa budú chcieť liečiť v zahraničí, však musia rátať s platením spoluúčasti, ktorá je v členských štátoch EÚ veľmi vysoká a mnohonásobne prevyšuje spoluúčasť doma. V Španielsku sa jedná o spoluúčasť 40 % pri úhrade ceny lieku. Spoluúčasť sa dá vyriešiť komerčným pripoistením. Na turistické cesty sa odporúča kombinácia formulára E111 a komerčného cestovného poistenia.

Doprava

V Španielsku je približne 3 000 km diaľnic. Hlavné ťahy vedú pozdĺž pobrežia Stredozemného more a cez severnú časť krajiny, kde spájajú Baskicko s východným pobrežím. Na hlavných diaľničných ťahoch je možné použiť na zaplatenie poplatkov kreditné karty. Pozdĺž diaľnic je tiež mnoho odpočívadiel, servisných miest a ďalších služieb pre motoristov. Na diaľniciach sú každé 2 km rozmiestnené núdzové telefóny.

Média

Španielsko má veľmi hustú mediálnu sieť. Vysiela tam 7 televíznych staníc, z toho sú 2 verejnoprávne. Ďalej je tu cez 10 denníkov po celom Španielsku.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 26.8.
27 °C
zajtra:
utorok 27.8.
25 °C