www.infoglobe.sk » História

História

      História vzniku dnešného Španielska je výsledkom pôsobenia najrôznejších civilizácií, ktoré sa na jeho území od pradávna krížili, tolerovali aj nenávideli. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z doby stredného paleolitu, najznámejšie sú prehistorické nástenné maľby, objavené v jaskyni Altamira, ktoré boli vytvorené zhruba pred 15 000 rokmi. Iberovia, podľa ktorých dostal Pyrenejský (Iberský) polostrov svoje meno, prišli kolem roku 2 000 pred naším letopočtom zo severnej Afriky a usadili sa na juhu a na východnom pobreží. O 800 rokov neskôr začali do vnútrozemia prenikať keltské kmene, zmiešali sa s Ibermi a vzniklo nové etnikum, Keltiberové.

      Od 8. storočia sa polostrov dostával pod čoraz silnejší vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu dosiahla jedného zo svojich vrcholov. Španielsky štát sa formoval od 11. storočia. Kresťania sa začali búriť proti arabskej nadvláde, a na čele s panovníkmi aragónskeho a kastílskeho kráľovstva začali dobývať späť svoju zem. Arabi ustupovali k juhu, až si udržali iba malý kúsok granadského kráľovstva.

      Najslávnejšia doba Španielska nastala takmer okamžite po tom, čo sa podarilo vyhnať posledné Maury z krajiny v roku 1492. Zjednotenie Španielska umožnil sobáš kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho s Izabelou I. Kastílskou, a práve títo dvaja vyslali Kolumba na cestu do Nového sveta. Po postupnom dobývaní Ameriky začalo do Španielska prúdiť bohatstvo. V 16. storočí sa Španielsko pod vládou Habsburkov Karola I. a jeho syna Filipa II. stalo najmocnejšou krajinou západnej a strednej Európy. Neskôr Španielsko začalo upadať, pretože Gibraltáru sa zmocnila Británia, a keď ho ešte začal okupovať Napoleon, väčšina kolónií vyhlásila nezávislosť. Dvadsiate storočie bolo vo Španielsku v znamení pokoja a mieru, a tiež ekonomického rozvoja. Politická kríza viedla však najprv k nastoleniu diktatúry Miguela Primo de Riveru, a potom k vyhláseniu republiky a odchodu španielskeho kráľa do exilu. Silnejúce sociálne a politické konflikty viedli k vypuknutí občianskej vojny, ktorá v roku 1939 skončila nástupom diktátora Francisca Franca, ten vládol až do r. 1975, a pred svojou smrťou sa rozhodol vrátiť Španielsko späť pôvodnému kráľovskému rodu. Ako nástupníka trónu vybral vnuka pôvodného kráľa menom Juan Carlos.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
15 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
10 °C