www.infoglobe.sk » História

História

      História vzniku dnešného Španielska je výsledkom pôsobenia najrôznejších civilizácií, ktoré sa na jeho území od pradávna krížili, tolerovali aj nenávideli. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z doby stredného paleolitu, najznámejšie sú prehistorické nástenné maľby, objavené v jaskyni Altamira, ktoré boli vytvorené zhruba pred 15 000 rokmi. Iberovia, podľa ktorých dostal Pyrenejský (Iberský) polostrov svoje meno, prišli kolem roku 2 000 pred naším letopočtom zo severnej Afriky a usadili sa na juhu a na východnom pobreží. O 800 rokov neskôr začali do vnútrozemia prenikať keltské kmene, zmiešali sa s Ibermi a vzniklo nové etnikum, Keltiberové.

      Od 8. storočia sa polostrov dostával pod čoraz silnejší vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu dosiahla jedného zo svojich vrcholov. Španielsky štát sa formoval od 11. storočia. Kresťania sa začali búriť proti arabskej nadvláde, a na čele s panovníkmi aragónskeho a kastílskeho kráľovstva začali dobývať späť svoju zem. Arabi ustupovali k juhu, až si udržali iba malý kúsok granadského kráľovstva.

      Najslávnejšia doba Španielska nastala takmer okamžite po tom, čo sa podarilo vyhnať posledné Maury z krajiny v roku 1492. Zjednotenie Španielska umožnil sobáš kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho s Izabelou I. Kastílskou, a práve títo dvaja vyslali Kolumba na cestu do Nového sveta. Po postupnom dobývaní Ameriky začalo do Španielska prúdiť bohatstvo. V 16. storočí sa Španielsko pod vládou Habsburkov Karola I. a jeho syna Filipa II. stalo najmocnejšou krajinou západnej a strednej Európy. Neskôr Španielsko začalo upadať, pretože Gibraltáru sa zmocnila Británia, a keď ho ešte začal okupovať Napoleon, väčšina kolónií vyhlásila nezávislosť. Dvadsiate storočie bolo vo Španielsku v znamení pokoja a mieru, a tiež ekonomického rozvoja. Politická kríza viedla však najprv k nastoleniu diktatúry Miguela Primo de Riveru, a potom k vyhláseniu republiky a odchodu španielskeho kráľa do exilu. Silnejúce sociálne a politické konflikty viedli k vypuknutí občianskej vojny, ktorá v roku 1939 skončila nástupom diktátora Francisca Franca, ten vládol až do r. 1975, a pred svojou smrťou sa rozhodol vrátiť Španielsko späť pôvodnému kráľovskému rodu. Ako nástupníka trónu vybral vnuka pôvodného kráľa menom Juan Carlos.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 18.11.
12 °C
zajtra:
utorok 19.11.
11 °C