www.infoglobe.sk » História

História

      História vzniku dnešného Španielska je výsledkom pôsobenia najrôznejších civilizácií, ktoré sa na jeho území od pradávna krížili, tolerovali aj nenávideli. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z doby stredného paleolitu, najznámejšie sú prehistorické nástenné maľby, objavené v jaskyni Altamira, ktoré boli vytvorené zhruba pred 15 000 rokmi. Iberovia, podľa ktorých dostal Pyrenejský (Iberský) polostrov svoje meno, prišli kolem roku 2 000 pred naším letopočtom zo severnej Afriky a usadili sa na juhu a na východnom pobreží. O 800 rokov neskôr začali do vnútrozemia prenikať keltské kmene, zmiešali sa s Ibermi a vzniklo nové etnikum, Keltiberové.

      Od 8. storočia sa polostrov dostával pod čoraz silnejší vplyv arabskej civilizácie, ktorá tu dosiahla jedného zo svojich vrcholov. Španielsky štát sa formoval od 11. storočia. Kresťania sa začali búriť proti arabskej nadvláde, a na čele s panovníkmi aragónskeho a kastílskeho kráľovstva začali dobývať späť svoju zem. Arabi ustupovali k juhu, až si udržali iba malý kúsok granadského kráľovstva.

      Najslávnejšia doba Španielska nastala takmer okamžite po tom, čo sa podarilo vyhnať posledné Maury z krajiny v roku 1492. Zjednotenie Španielska umožnil sobáš kráľa Ferdinanda II. Aragónskeho s Izabelou I. Kastílskou, a práve títo dvaja vyslali Kolumba na cestu do Nového sveta. Po postupnom dobývaní Ameriky začalo do Španielska prúdiť bohatstvo. V 16. storočí sa Španielsko pod vládou Habsburkov Karola I. a jeho syna Filipa II. stalo najmocnejšou krajinou západnej a strednej Európy. Neskôr Španielsko začalo upadať, pretože Gibraltáru sa zmocnila Británia, a keď ho ešte začal okupovať Napoleon, väčšina kolónií vyhlásila nezávislosť. Dvadsiate storočie bolo vo Španielsku v znamení pokoja a mieru, a tiež ekonomického rozvoja. Politická kríza viedla však najprv k nastoleniu diktatúry Miguela Primo de Riveru, a potom k vyhláseniu republiky a odchodu španielskeho kráľa do exilu. Silnejúce sociálne a politické konflikty viedli k vypuknutí občianskej vojny, ktorá v roku 1939 skončila nástupom diktátora Francisca Franca, ten vládol až do r. 1975, a pred svojou smrťou sa rozhodol vrátiť Španielsko späť pôvodnému kráľovskému rodu. Ako nástupníka trónu vybral vnuka pôvodného kráľa menom Juan Carlos.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Španielsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok: