www.infoglobe.sk » História

História

     V 6. a 7. storočí prišli zo severovýchodu Slovania a usadili sa tam. Po viac ako 1000 rokov od vlády Karla Veľkého až po rozpad Rakúsko - Uhorska bolo Slovinsko najprv súčasťou ríše Rímskej a neskôr habsburskej monarchie. Ku koncu 18. storočia začal odpor Slovincov voči národnostnému a politickému útlaku Rakúšanov stúpať a keď sa v roku 1918 Rakúsko - Uhorsko rozpadlo, Slovinsko sa stalo jedným zo zakladateľských štátov Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, ktoré bolo v roku 1929 premenované na Juhosláviu. Za 2. svetovej vojny bolo územie dnešného Slovinska okupované fašistickým Talianskom a Nemeckom. Po skončení vojny bolo Slovinsko znovu začlenené do obnovenej Juhoslávie. 2. decembra 1945 potom v rámci federalizovanej socialistickej Juhoslávie vznikla Ľudová republika Slovinsko, premenovaná 7. júla 1963 na Socialistickú republiku Slovinsko.

     Až v referende v decembri roku 1990 z dôvodu nespokojnosti s komunistickou vládou a túžbou po demokracii hlasovala prevažná väčšina Slovincov za nezávislosť, a 25. júna 1991 ju vyhlásila. Vystúpila tak z mnohonárodnostného balkánskeho štátu a ku koncu roka 1991 už bola uznaná ako krajina všetkými medzinárodnými spoločenstvami.

 

Foto: Wikipedia.org

späť

Lokácia:

Slovinsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok: